ایزو 28000 - سیستم مدیریت امنیت زنجیره تامین - ISO 28000 

تجربه مسائل امنیتی معمولاً موضوعی نیست که وابسته به زمان خاص و مکان مشخصی باشد. سازمان ها به طور مداوم با خطرات امنیتی روبرو هستند که این گونه خطرات امنیتی به طور جدی عملیات و کارکردهای آنها را تهدید می کند. همانطور که می دانید محصولات با ارزش بالا مستعد سرقت هستند، اطلاعات محرمانه مستعد هک هستند و پرسنل مستعد آسیب هستند. چنین حوادث امنیتی نه تنها باعث خسارات مالی و تجاری می شود، بلکه ممکن است منجر به عواقب قانونی و آسیب به شهرت شود. به همین دلیل است که مدیریت امنیت به یک جنبه حیاتی برای سازمان ها تبدیل شده است. در این راستا، استاندارد ایزو 28000 رویکردی جامع برای مدیریت امنیت در اختیار سازمان ها قرار می دهد.

 ایزو 28000- سیستم مدیریت امنیت زنجیره تامین- ISO 28000 

پیام یا خواسته های خود را در این قسمت بنویسید. اگر  دقیقا نمی دانید که چه چیزی می خواهید و نیاز به مشاوره دارید، کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.

معرفی ISO 28000 سیستم مدیریت امنیت زنجیره تامین

تجربه مسائل امنیتی معمولاً موضوعی نیست که وابسته به زمان خاص و مکان مشخصی باشد. سازمان ها به طور مداوم با خطرات امنیتی روبرو هستند که این گونه خطرات امنیتی به طور جدی عملیات و کارکردهای آنها را تهدید می کند.

همانطور که می دانید محصولات با ارزش بالا مستعد سرقت هستند، اطلاعات محرمانه مستعد هک هستند و پرسنل مستعد آسیب هستند. چنین حوادث امنیتی نه تنها باعث خسارات مالی و تجاری می شود، بلکه ممکن است منجر به عواقب قانونی و آسیب به شهرت شود.

به همین دلیل است که مدیریت امنیت به یک جنبه حیاتی برای سازمان ها تبدیل شده است. در این راستا، استاندارد ایزو ۲۸۰۰۰ رویکردی جامع برای مدیریت امنیت در اختیار سازمان ها قرار می دهد.

28000-1
ایزو 28000

استاندارد ایزو ۲۸۰۰۰ چیست؟

استاندارد ایزو 28000 الزامات ایجاد، پیاده سازی، نگهداری و بهبود یک سیستم مدیریت امنیت SeMS، از جمله جنبه های مربوط به امنیت زنجیره تامین را مشخص می کند.

ISO 28000:2022 امنیت و انعطاف پذیری - سیستم های مدیریت امنیت - الزامات جایگزین مشخصات ISO 28000:2007 برای سیستم های مدیریت امنیت برای زنجیره تامین می شود. عنوان استاندارد تغییر کرده است تا بر این واقعیت تأکید کند که الزامات استاندارد ایزو 28000 نه تنها برای سازمان‌های زنجیره تأمین، بلکه برای همه سازمان‌ها صرف نظر از نوع، اندازه یا صنعت قابل اجرا است.

ویرایش جدید استاندارد ایزو ۲۸۰۰۰ از ساختار هماهنگ استانداردهای ایزو پیروی می کند، که در آن الزامات SeMS در بندهای 4 تا 10 بیان شده است. این مطلب سازمان ها را قادر می سازد تا SeMS را با سایر سیستم های مدیریت بر اساس استانداردهای ISO ادغام کنند.

ویرایش جدید استاندارد ایزو ۲۸۰۰۰ شامل توصیه های اضافی نیز می باشد. در بند 4، توصیه هایی در مورد هشت اصل برای مدیریت امنیت برای اطمینان از همسویی بهتر با ایزو 31000  یا استاندارد مدیریت ریسک اضافه شده است. علاوه بر این، بند 8 توصیه‌هایی را در رابطه با استراتژی‌های امنیتی، رویه‌ها، فرآیندها و درمان‌ها و طرح‌های امنیتی ارائه می‌کند که سازگاری با ایزو 22301  یا استاندارد مدیریت تداوم کسب‌وکار را تضمین می‌کند.

iso 28000
ایزو 28000

ایزو 28000 بهترین استاندارد برای سیستم مدیریت امنیت زنجیره تامین است. در اقتصاد امروزی، زنجیره‌های تامین در سراسر جهان گسترش یافته و طیف وسیعی از کارخانه‌ها، تولیدکنندگان مواد خام، مکان‌های ذخیره‌سازی و شرکای حمل‌ونقل/تدارکات را به هم متصل می‌کنند.

این پیوستار مزایای بسیاری را به همراه دارد، اما خطرات سخت قابل کنترل را نیز به همراه خواهد داشت - از آتش‌سوزی گرفته تا بلایای طبیعی و حملات سایبری یا حتی تروریسم - که همگی می‌توانند به کالاها آسیب برسانند و تاخیرهای جدی در تحویل کالا به مشتریان نهایی ایجاد کنند.

ISO 28000 در واقع مجموعه‌ای از استانداردهای بین‌المللی است که به سازمان‌های دارای زنجیره تامین جهانی کمک می‌کند تا سطح ریسک خود را درک کنند و به آنها چارچوبی می‌دهد تا بر روی هر نقطه ضعفی عمل کنند. همچنین استاندارد ایزو 28000 به کسب‌وکارها با هر اندازه و در هر نقطه از زنجیره تأمین کمک می‌کند تا در صورت بروز مشکلات پیش‌بینی نشده، استراتژی‌های قابل اعتماد مدیریت بلایا را توسعه دهند.

چرا استاندارد ایزو 28000 برای سازمان ها مهم است؟

با توجه به اینکه حوادث امنیتی در هر لحظه ممکن است اتفاق بیفتد، برای سازمان ها ضروری است که رویکردی پیشگیرانه نسبت به مدیریت امنیت اتخاذ کنند. یک سیستم مدیریت امنیتی مبتنی بر استاندارد ایزو 28000، سازمان ها را قادر می سازد تا دارایی های ارزشمند خود از جمله دارایی، پرسنل، محصولات، داده ها و زیرساخت ها را شناسایی کرده و فرآیندها و کنترل های امنیتی مناسب را برای حفاظت از آنها پیاده سازی کنند. علاوه بر این، سیستم ایزو 28000مبتنی بر یک SeMS موثر سازمان ها را قادر می سازد تا شناخت، افزایش شهرت، افزایش سودآوری و کارایی کسب و کار و کاهش هزینه های بلند مدت را افزایش دهند.

ایزو 28000 از رهبری سازمان می‌خواهد که تعهد خود را نسبت به مدیریت امنیتی از جمله با ایجاد یک خط مشی امنیتی، تعیین اهداف امنیتی و ادغام مدیریت امنیتی در فرآیندها و عملیات سازمان نشان دهد.

پیاده سازی اثربخش ایزو 28000 سازمان ها را قادر می سازد تا تلاش های امنیتی را با اهداف و مقاصد کلی خود هماهنگ کنند، امنیت را در عملیات روزانه خود تعبیه کنند و فرهنگ امنیتی را ارتقا دهند که منجر به مدیریت پیشگیرانه ریسک می شود. علاوه بر این، استاندارد ایزو 28000 شامل الزاماتی است که به ارزیابی ریسک، کنترل‌ها و استراتژی‌های امنیتی و طرح‌های امنیتی می‌پردازد.

با ایجاد فرآیندهایی به توسط سیستم ایزو 28000برای ارزیابی ریسک، سازمان ها می توانند به طور موثر ریسک های مرتبط با امنیت را شناسایی، تجزیه و تحلیل و ارزیابی کنند. سپس، آنها می توانند کنترل ها و استراتژی هایی را برای جلوگیری از خطرات مرتبط با امنیت یا کاهش و درمان خطراتی که قابل پیشگیری نیستند، اجرا کنند. از سوی دیگر، طرح‌های امنیتی، سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا به حوادث مرتبط با امنیت پاسخ دهند تا تأثیر احتمالی بر عملیات و تجارت را به حداقل برسانند.

ایزو 28000 همچنین الزامات مربوط به نظارت و اندازه گیری SeMS را مشخص می کند.

نظارت سازمان ها را قادر می سازد تا آسیب پذیری ها را شناسایی کرده و اقدامات مناسب را برای رفع آنها انجام دهند و در نتیجه ریسک و ضرر را به حداقل برسانند. علاوه بر این، آنها را قادر می سازد تا از انطباق با تغییر مقررات و استانداردهای مربوط به امنیت اطمینان حاصل کنند، زیرا نقض چنین مقرراتی ممکن است منجر به عواقب قانونی و آسیب به شهرت شود.

28000-2
ایزو 28000- ارزیابی ریسک

مزایای یک SeMS موثر بر اساس استاندارد ایزو  28000 چیست؟

یک سیستم مدیریت امنیتی مبتنی بر استاندارد ایزو 28000 سازمان ها را قادر می سازد تا به اهداف مدیریت امنیتی خود دست یابند. به ویژه، سازمان ها را قادر می سازد تا به مزیت های زیر دست یابند:

 • افزایش قابلیت های تجاری
 • اطمینان از امنیت محیطی که در آن فعالیت می کنند 
 • پیروی از تعهدات امنیتی قانونی، نظارتی و داوطلبانه 
 • شناسایی و رسیدگی به ریسک ها و فرصت های مرتبط با مدیریت امنیت 
 • برخورد موثر با نقض های امنیتی
 • بهبودی از اختلالات در زنجیره تامین
 • مدیریت روابط با تمام افراد ذینفع مرتبط در زنجیره تامین
 • مدیریت صحیح ریسک های مرتبط با امنیت 
 • ایجاد و محافظت از ارزش
 • هماهنگب فرآیندها و کنترل های امنیتی با اهداف سازمان 
 • کسب مزیت رقابتی 
   

مزایای دریافت گواهینامه ایزو 28000

با دریافت گواهی ایزو 28000 از شرکت صدور ایزو، در واقع یک شخص ثالث مستقل، تأیید می کند که سیستم مدیریت امنیت شما با الزامات ISO 28000 – 2022 مطابقت دارد. همچنین شما تأیید می‌کنید که سیستم‌هایی برای مدیریت و کاهش جنبه‌های حیاتی برای تضمین امنیت زنجیره تأمین بر اساس ایزو 28000 دارید.

از جمله مزایای دیگر اخذ ایزو و دریافت گواهینامه ایزو 28000 عبارتند از:

 • تسهیل تجارت و تسریع در حمل و نقل کالا از مرزها؛
 • نظارت و مدیریت ریسک های امنیتی؛
 • به دست آوردن مزیت رقابتی و فرصت های تجاری جدید؛
 • تشویق شرکت ها برای ایمن سازی فرآیندهای خود؛
 • به مدیریت اجازه می دهید تا روی مناطقی که بیشترین نگرانی را دارد تمرکز کند.
 • معیارهای شیوه های مدیریت امنیت؛
 • با کاهش حوادث امنیتی به صرفه جویی در هزینه دست می یابد.
 • کاهش بالقوه حق بیمه شرکت ها؛
 • بهبود کارایی در بین شیوه های کاری؛
 • نشان دادن تعهد به تضمین ایمنی افراد و امنیت کالاها و خدمات؛
 • نشان دادن انطباق با ISO 28000 از طریق ارزیابی توسط اشخاص ثالث معتبر همانند BRSM
ایزو 28000-3
استاندارد ایزو 28000

پاسخ این سوال " چرا اخذ گواهینامه ایزو 28000  برای کسب و کارهای جهانی مفید است؟" را می توان بسط داد و به نتایج ذیل رسید.
اگر کسب و کار شما در زنجیره های تامین جهانی نقش ایفا می کند، دریافت گواهینامه ایزو 28000 مزایای متعددی را به همراه دارد.
هر جا که در زنجیره تامین بنشینید، تجارت شما به دیگران بستگی دارد - و دیگران به شما بستگی دارند. هر گونه تأخیر یا مشکل می تواند عواقب جدی داشته باشد، بنابراین اخذ گواهی ایزو 28000 می تواند به حداقل رساندن خطر این اتفاق کمک کند.

دریافت گواهینامه ایزو 28000 مزایای متعدد دیگری به شما می دهد از جمله:

 • خطرات و آسیب های جدی را به حداقل برسانید
 • ممیزی های ISO 28000 به شناسایی خطرات برای افراد، اموال و محموله شما کمک می کند، به این معنی که می توانید اقدامات اصلاحی برای افزایش ایمنی انجام دهید.
 • ارائه بهترین خدمات به مشتریان - برای ارائه به موقع شهرت داشته باشید.
 • گواهینامه ISO 28000 نشان می دهد که شما فرآیندهای خود را به منظور به حداقل رساندن تاخیرها و خطرات امنیتی بهینه کرده اید.
 • اخذ این گواهی یک ابزار بازاریابی موثر است
 • فعال بمانید حتی در زمان بحران - موارد اضطراری اتفاق می افتد. 
 • ارزیابی‌های ISO 28000 به شما کمک می‌کند تا برنامه‌های تداوم کسب‌ وکار را برای زمانی که انجام می‌دهند توسعه دهید - به این معنی که حتی در شرایط چالش‌برانگیز نیز سودآور باقی می‌مانید.
   

سوالات متداول ایزو 28000 - سیستم مدیریت امنیت زنجیره تامین - ISO 28000 

ISO 28000 – مدیریت امنیت زنجیره تامین
ISO 28000 بر جنبه های حیاتی برای مدیریت و تضمین خطرات امنیتی تمرکز دارد. این ممکن است شامل تامین مالی، تولید، مدیریت اطلاعات و حمل و نقل، ذخیره سازی در حین حمل و نقل و انبارداری کالا باشد.
ISO 28001 یک استاندارد بین المللی است که الزامات سیستم مدیریت امنیت زنجیره تامین را تعریف می کند و یک مدل مدیریتی را برای سازمان هایی که به دنبال پیاده سازی آن هستند ارائه می دهد.
ISO 28000 بر جنبه های حیاتی برای مدیریت و تضمین خطرات امنیتی تمرکز دارد. این ممکن است شامل تامین مالی، تولید، مدیریت اطلاعات و حمل و نقل، ذخیره سازی در حین حمل و نقل و انبارداری کالا باشد.
افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.