ایزو ۱۳۴۸۵ - استاندارد مدیریت کیفیت تجهیزات پزشکی - ISO 13485

ISO 13485 پرکاربردترین استاندارد بین المللی صنعت تجهیزات پزشکی در باب مدیریت کیفیت است. استاندارد ایزو 13485 که توسط سازمان بین المللی استاندارد ایزو، صادر شده است، راه حل موثری برای برآورده کردن الزامات جامع برای سیستم مدیریت کیفیت در صنعت تجهیزات پزشکی است.

ISO 13485 - استاندارد مدیریت کیفیت تجهیزات پزشکی - ایزو13485

پیام یا خواسته های خود را در این قسمت بنویسید. اگر  دقیقا نمی دانید که چه چیزی می خواهید و نیاز به مشاوره دارید، کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.

ایزو ۱۳۴۸۵ چیست؟ مروری بر استاندارد مدیریت کیفیت تجهیزات پزشکی

ISO 13485 پرکاربردترین استاندارد بین المللی صنعت تجهیزات پزشکی در باب مدیریت کیفیت است. استاندارد ISO 13485 که توسط سازمان بین المللی استاندارد ایزو، صادر شده است، راه حل موثری برای برآورده کردن الزامات جامع برای سیستم مدیریت کیفیت در صنعت تجهیزات پزشکی است.

نسخه فعلی ISO 13485 چیست؟ ویرایش جدید استاندارد ایزو 13485 در حال حاضر برای چه سالی است؟

آخرین ویرایش ISO 13485 برای تجهیزات پزشکی ISO از مارس 2016 است. از جمله موارد اضافه شده به این به روز رسانی عبارتند از:

 • تمرکز بر ریسک
 • شفاف سازی مسئولیت های مدیریتی
 • شفاف سازی مسئولیت های آموزشی
 • بهبود نیازمندی های تسهیلات
 • همسویی بهتر طراحی و الزامات توسعه برای بسیاری از مقررات
 • تاکید بیشتر بر کنترل تامین کنندگان
 • الزامات رویه های ردیابی، اضافه شدن رسیدگی به شکایات
 •  افزایش الزامات پاکیزگی محصول
 • که همه و همه در ویرایش جدید ایزو 13485 قابل مشاهده هستند و برای اخذ گواهینامه ایزو الزام هستند.

استاندارد ISO 13485:2016 با نسخه قبلی ایزو 9001 یعنی، ISO 9001:2008 مطابقت دارد. ISO 9001 یک استاندارد بین المللی شناخته شده برای سیستم های مدیریت کیفیت (QMS) است که توسط (سازمان بین المللی استانداردسازی ISO) منتشر شده است. الزامات آن در سراسر جهان به عنوان مبنای قابل قبولی برای اجرای QMS شناخته شده است. اگرچه استاندارد ISO 13485:2016 پس از به روز رسانی اصلی ISO 9001:2015 منتشر شد، استاندارد ایزو 13485 با این تجدید نظر جدید ایزو 9001 مطابقت ندارد. در عوض، مشخص شد که آخرین تغییرات در ISO 9001:2015 برای وسایل پزشکی ضروری نیست.

اصول اولیه و هدف ISO 13485 چیست؟

پذیرش استاندارد ایزو 13485 پایه و اساس عملی را برای تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی فراهم می کند تا دستورالعمل تجهیزات پزشکی اتحادیه اروپا MDD، مقررات تجهیزات پزشکی اتحادیه اروپا MDR ، مقررات اداره کل تجهیزات پزشکی ایران و سایر مقررات را مورد توجه قرار دهند و همچنین تعهد به ایمنی و کیفیت تجهیزات پزشکی را نشان دهند.

برای پیاده سازی ایزو 13485 با عنایت به پشتیبانی مدیریت و شناسایی الزامات مشتری برای QMS یا سیستم مدیریت کیفیت، باید شروع به توسعه اسنادی از جمله خط مشی کیفیت، اهداف کیفیت و کتابچه راهنمای کیفیت بنمایید. این موراد با هم، دامنه کلی و اجرای سیستم مدیریت کیفیت ایزو 13485 را تعریف می کنند. در کنار این موارد، شما باید فرآیندها و رویه‌های اجباری و اضافی لازم را برای سازمان خود ایجاد کنید تا محصول یا خدمات خود را به درستی ایجاد و ارائه کنید. برای توضیح خوب در این مورد، نگاهی به مقاله فهرست اسناد اجباری مورد نیاز ISO 13485:2016 بیندازید.

بررسی شرکت‌های دارای گواهینامه ISO 13485 نشان می‌دهد که تعداد شرکت‌هایی که سیستم مدیریت کیفیت ISO 13485 را پیاده‌سازی کرده‌اند، همچنان روند مثبت کلی را در سراسر جهان نشان می‌دهد (کاهش در سال 2018 عمدتاً به دلیل روش‌شناسی اندازه‌گیری متفاوت بود).

الزامات و ساختار ایزو 13485 به چه صورت است؟ الزامات ISO 13485 چیست؟

ISO 13485:2016 الزامات یک سیستم مدیریت کیفیت ایزو را برای تولید تجهیزات پزشکی و خدمات مرتبط مشخص می کند که به طور مداوم الزامات نظارتی مشتری و قابل اجرا را برآورده کند. الزامات ISO 13485:2016 برای سازمان ها صرف نظر از اندازه و بدون توجه به نوع آنها قابل اعمال است، مگر در مواردی که به صراحت ذکر شده باشد. هر جا که الزامات مربوط به تجهیزات پزشکی مشخص شده باشد، الزامات به طور یکسان برای خدمات مرتبط ارائه شده توسط سازمان اعمال می شود.

الزامات و ساختار ایزو 13485
الزامات ایزو 13485


ساختار ISO 13485 به هشت بخش تقسیم می شود که سه بخش اول مقدماتی و پنج بخش آخر شامل الزامات اجباری برای سیستم مدیریت کیفیت است که برای اخذ ایزو 13485 الزامات استاندارد باید رعایت شود. در اینجا پنج بخش اصلی استاندارد ایزو 13485 آورده شده است:

بند 4 استاندارد ایزو ۱۳۴۸۵ - سیستم مدیریت کیفیت ("تقاطع")

بند 4 ایزو ۱۳۴۸۵ دو جنبه بسیار خاص از یک سیستم مدیریت کیفیت را هدف قرار می دهد: الزامات عمومی و الزامات مستندسازی.
الزامات عمومی ایزو 13485 در ارزیابی هر استاندارد ایزو، چند الزام سیستماتیک وجود دارد که نیروی محرکه برای استقرار و اجرای یک سیستم مدیریت کیفیت است. الزامات ویژه ایزو ۱۳۴۸۵ شامل موارد زیر است:

 • استاندارد ایزو را رعایت کنید.
 • آنچه را که باید مستند شود مستند کنید.
 • آنچه از شما خواسته می شود را حفظ کنید.
 • رویه های مکتوب داشته باشید و از اثربخشی سیستمی که پیاده سازی می کنید اطمینان حاصل کنید.
 • عوامل ریسک را در تمام فعالیت ها در نظر بگیرید.
 • اقداماتی را برای به حداقل رساندن خطرات و ریسک های شناسایی شده و با هدف عدم ایجاد حوادث فاجعه آمیز معرفی کنید.
 • شناسایی کنید که برای تولید دستگاه پزشکی شما چگونه باید انجام شود و به آن فرآیندها پایبند باشید.
 • راه‌هایی را برای ردیابی فعالیت‌های خود، تصحیح هرگونه شکست یا نادیده گرفتن فرآیند، و ایجاد سوابق برای نشان دادن تمام فعالیت‌ها در حال انجام، تعیین کنید.
 • الزاماتی را که از نظر قانونی به آنها ملزم هستید را تعیین کنید و آنها را دنبال کنید!
 • حتی زمانی که کار را برون سپاری می کنید، مطمئن شوید که مسئولیت آن کار را حفظ می کنید.
 • هر سیستمی که در فرآیندهای تولید شما استفاده می‌شود باید تأیید شود تا اطمینان حاصل شود که طبق برنامه کار می‌کنند و بر فرآیندهای شما تأثیر منفی نمی‌گذارند.

الزامات مستندسازی ایزو 13485 اکثر سیستم های کیفیت به یک جزء کلیدی نیاز دارند، نظامنامه کیفیت. فراتر از نظامنامه کیفیت، یک سازمان باید تعهدی را که برای اطمینان از محیط و فرهنگی که بتواند با اولویت دادن به کیفیت در همه فعالیت ها سازگار باشد، تعیین کند. این تعهد را می توان با یک خط‌مشی یا بیانیه عینی دریافت کرد. این استاندارد شامل الزامات بسیار خاصی هم برای رویه ها و هم برای سوابق است که هر یک باید رعایت شوند:

 • ساخت تجهیز پزشکی باید همراه با فایلی باشد که شامل مشخصات محصول و راهنمایی در مورد استفاده مورد نظر باشد.
 • برنامه ریزی برای کنترل مستندات
 • برنامه ریزی برای کنترل سوابق


بند 5 استاندارد ایزو ۱۳۴۸۵ - مسئولیت مدیریت ("بزرگراه")

در استاندارد ایزو ۱۳۴۸۵ مدیریت باید تعهد خود را با نشان دادن اینکه می تواند در قبال عملیات درون سازمانی پاسخگو باشد، نشان دهد. بر اساس سیستم طراحی شده مبتنی بر ایزو ۱۳۴۸۵ آنها باید اطمینان حاصل کنند که تمرکز آنها از نیازهای کاربر نهایی منصرف نمی شود و تمام قوانین در فرآیند تولید رعایت می شود. مدیریت مسئولیت مطلق حمایت از خط مشی کیفیت، تایید همسویی آن با قوانین کشور ایران خصوصا الزامات اداره کل تجهیزات پزشکی، و ابلاغ ماموریت به کارکنان را دارد. مدیران در استاندارد ایزو ۱۳۴۸۵ مسئول برنامه ریزی، تفویض اختیار و برقراری ارتباط موثر هستند. آنها همچنین مسئول بررسی دوره ای عملیات و بهبود در سازمان هستند که به عنوان بازنگری مدیریت شناخته می شود.

برنامه ریزی ایزو 13485
مسئولیت مدیران در ایزو 13485

بند 6 استاندارد ایزو ۱۳۴۸۵- مدیریت منابع ("جاده")

در استاندارد ایزو ۱۳۴۸۵ مدیریت ارشد موظف است اطمینان حاصل کند که سیستم مدیریت کیفیت با ISO 13485 مطابقت دارد و الزامات مقررات محلی همانند الزامات اداره کل تجهیزات پزشکی و مرکز ملی تایید صلاحیت استاندارد ایران رعایت می شود یا خیر. به عنوان یک الزام در ISO 13485، مدیریت ارشد باید اطمینان حاصل کند که منابع کافی برای انجام کارهای وعده داده شده توسط سازمان در دسترس است. تامین منابع می تواند به پرسنل، زیرساخت ها، مواد مصرفی، تجهیزات، برنامه ریزی جانشین پروری و ریسک گریزی اشاره داشته باشد. این می تواند به همان اندازه خاص باشد که گردش کار روزانه را کنترل کند تا از آلاینده ها جلوگیری شود یا اطمینان حاصل شود که عملیات در سال های آینده با آگاهی از بازنشستگی در آینده یکپارچه است. این تعهد مدیریت، اگرچه ممکن است حداقل به نظر برسد، اما برای موفقیت سازمان در تولید تجهیزات پزشکی حیاتی است و طبق بند 6 الزامی است.

بند 7 استاندارد ایزو ۱۳۴۸۵- تحقق محصول ("روگذر")

بر اساس ایزو 13485 یک سازمان باید برای سفر از مفهوم سازی تا اجرا برنامه ریزی کند. این می‌تواند شامل ایجاد فرآیندی برای مستند کردن نحوه شروع افکار، تأیید مفاهیم، و طراحی و توسعه محصولات، و همچنین نحوه تصدیق و صحه گذاری برای تحقق الزامات ISO 13485، بند 7 باشد. ارتباطات برای طراحی و توسعه تجهیز پزشکی بسیار مهم است.

نکته کلیدی این است که فرآیند را از برنامه ریزی تا ورودی ها، خروجی ها تا بررسی، به بعد تا تأیید، و به دنبال آن تأیید از طریق اعتبار سنجی دنبال کنید. انتقال ایده ها، کنترل طرح، ثبت هرگونه تغییر مورد نیاز، و حفظ همه فایل های موجود در فرآیند در تحقق محصول بسیار مهم است. تعریف و ردیابی منابع، حفظ اطلاعات حیاتی مرتبط با هر محصول، و تعیین چگونگی تأیید این محصولات باید به وضوح در یک رویه مستند شود.

بند 7 ایزو 13485
استاندارد ایزو 13485 و استفاده آن در صنعت تجهیزات پزشکی

نظارت بر هر بخش از فرآیند ایزو 13485 شامل حصول اطمینان از پاکیزگی، نظارت بر اقساط، انجام خدمات لازم و برآوردن الزامات خاص دستگاه‌های پزشکی است. پایش و نگهداری موثر تجهیزات و همچنین اطمینان از برآورده شدن الزامات شناسایی برای خود دستگاه نیز از اجزای تحقق محصول در پیاده سازی ایزو 13485 است. در نهایت، نظارت بر اثربخشی محصول در ارتباط با قابلیت ردیابی، مدیریت دارایی مشتری و حصول اطمینان از حفظ محصول به دستیابی به انطباق با ISO 13485 کمک خواهد کرد.

بند8 استاندارد ایزو ۱۳۴۸۵- اندازه گیری، تجزیه و تحلیل و بهبود ("پل")

اکنون که محصول شما تولید شده و برای استفاده عمومی عرضه شده است، بر اساس ایزو 13485 به نوعی مسئولیت دارید که اطمینان حاصل کنید که مردم آنچه را که می‌خواهند دارند. بنابراین، چگونه آن را انجام می دهید؟ ساده است: شما به دنبال بازخورد هستید. طبق بند 8، توسعه روشی برای نظارت مؤثر و اندازه گیری موفقیت محصول باید شامل موارد زیر باشد:

 • رسیدگی به شکایات
 • گزارش رویدادها به مقامات نظارتی
 • انجام ارزیابی های داخلی از طریق ممیزی
 • فرآیند مستمر و ارزیابی محصول در داخل
 • شناسایی و کنترل محصولاتی که الزامات طراحی اصلی را برآورده نمی کنند (محصول نامنطبق)
 • تجزیه و تحلیل داده های تولید شده و بهبود مستمر فرآیند

این بخش ها بر اساس یک چرخه Plan-Do-Check-Act هستند که از این عناصر برای اعمال تغییرات در فرآیندهای سازمان به منظور هدایت و حفظ پیشرفت ها در فرآیندهای ایزو 13485 استفاده می کند.

برای یادگیری نحوه اجرای الزامات ISO 13485 و دریافت گواهی ایزو 13485، مقالات مرتبط با اخذ گواهینامه ISO 13485 در صفحه مقالات سایت را بخوانید.

ایزو 13485 و استانداردهای دیگر

همانطور که در بالا ذکر شد، ISO 13485 یک مجموعه استاندارد بین المللی شناخته شده متشکل از یک سری الزامات است که توسط سازمان بین المللی استاندارد (ISO) برای ایجاد یک سیستم مدیریت کیفیت برای کسانی که در صنعت تجهیزات پزشکی هستند، صادر شده است.

تفاوت بین ISO 13485 و EN ISO 13485 چیست؟

استاندارد ایزو 13485 شامل تمام الزامات مورد نیاز برای ایجاد یک QMS برای نشان دادن توانایی شما در ارائه تجهیزات پزشکی است که به طور مداوم نیازهای مشتریان و تنظیم کننده ها را برآورده می کند.

استاندارد EN ISO 13485 یک استاندارد موازی است که در اتحادیه اروپا به منظور ایجاد یک QMS در صنعت تجهیزات پزشکی برای استفاده در اتحادیه اروپا صادر شده است. الزامات این دو استاندارد یکسان است و کل استاندارد ISO 13485:2016 در سند EN ISO 13485:2016 گنجانده شده است. با این حال، نسخه اروپایی استاندارد EN ISO 13485 همچنین شامل چندین جدول ارزشمند است که الزامات ISO 13485:2016 را با سه دستورالعمل اتحادیه اروپا برای تجهیزات پزشکی

 • دستورالعمل اتحادیه اروپا 90/385/EEC،
 • دستورالعمل اتحادیه اروپا 93/42/EEC
 • دستورالعمل اتحادیه اروپا 98/79/ EC

همسو می‌کند. این امر به شما کمک می کند تا ببینید که چگونه اجرای استاندارد ISO 13485:2016 شما را هدایت می کند تا این دستورالعمل های خاص اتحادیه اروپا را رعایت کنید.

با انتشار مقررات تجهیزات پزشکی اتحادیه اروپا EU MDR در می 2017، که جایگزین این دستورالعمل‌های قبلی می‌شود، انتظار می‌رود نسخه جدیدی از EN ISO 13485 منتشر شود که همسویی نزدیک‌تری با MDR اتحادیه اروپا نشان می‌دهد.

ISO 13485:2016 در مقابل 13485:2012 (ویرایش جدید استاندارد ایزو 13485 در برابر نسخه اروپایی)

استاندارد اروپا، EN ISO 13485:2012 تجهیزات پزشکی - سیستم های مدیریت کیفیت - الزامات برای اهداف تنظیمی، پس از تایید CEN در 24 ژانویه 2012 منتشر شده است. این استاندارد جایگزین EN ISO 13485: 2003 می شود، اگرچه متن استاندارد جهانی است. استاندارد ایزو 13485 جایگزین EN ISO 13485: 2003 می شود، اگرچه نسبت به متن استاندارد جهانی ISO 13485:2003 بدون تغییر است، فقط پیش گفتار و ضمایم در نسخه اروپایی اصلاح شده است. بنابراین الزامات متفاوتی در ISO 13485:2012 نسبت به ISO 13485:2003 وجود ندارد.

برای شناسایی الزامات جدید ISO 13485:2016 در مقابل 13485:2003، در پایان ISO 13485:2016 جدید، در پیوست A جدولی وجود دارد - مقایسه محتوا بین ISO 13485:2003 و ISO 13485:2016، که در آن می توانید تمام الزامات جدید و تمایز بین این دو نسخه را ببینید.

تفاوت بین ISO 9001 و ISO 13485 چیست؟ (استاندارد ایزو 13485 و ایزو 9001)

اگرچه ISO 13485:2016 یک استاندارد مستقل است، و همانطور که در بالا ذکر شد بر اساس ISO 9001:2008 است. بنابراین، در حالی که ISO 9001 یک استاندارد بین المللی شناخته شده برای هر سازمان در هر صنعتی است، استاندارد ISO 13485 شامل الزامات اضافی است که مخصوص شرکت هایی است که دستگاه ها و تجهیزات پزشکی را تولید می کنند. برای آشنایی بیشتر با نحوه مقایسه این دو استاندارد، این مقاله را بخوانید: شباهت ها و تفاوت های ISO 9001:2015 و ISO 13485:2016.

آیا ایزو 13485 اجباری است؟ اخذ گواهینامه ISO 13485 اجباری است؟

پاسخ کوتاه این است که نه، ISO 13485 اجباری نیست و دریافت گواهینامه ایزو 13485 الزامی نیست مگر اینکه قانونگذار در آن کشور، به طور مثال اداره کل تجهیزات پزشکی دریافت گواهینامه ایزو 13485 را الزام کرده باشد.

شما می توانید یک QMS متناسب با نیازهای سازمان خود ایجاد کنید، تا زمانی که فرآیندهای QMS الزامات قانونی و مقرراتی را برای دستگاه های پزشکی که در آن قصد تولید و فروش آنها را دارید برآورده می کند. حتی اگر ISO 13485 برای انطباق با MDR اتحادیه اروپا مورد نیاز نیست، مقررات MDR اتحادیه اروپا مستلزم داشتن یک QMS است، و استاندارد ISO 13485:2016 تنها استاندارد QMS است که در لیست استانداردهای هماهنگ اتحادیه اروپا فهرست شده است، بنابراین اکثر شرکت ها این کار را انجام خواهند داد.

از الزامات ISO 13485 برای پیاده سازی QMS خود استفاده کنید. ارجاع به ISO 13485 در فهرست استانداردهای هماهنگ اتحادیه اروپا نشان می دهد که اتحادیه اروپا درک می کند که با اجرای الزامات ISO 13485، تمام الزامات MDR QMS اتحادیه اروپا برآورده می شود. اینجا بیشتر بیاموزید: ISO 13485 چگونه می تواند به انطباق با MDR کمک کند؟

با استفاده از الزامات ISO 13485 برای ایجاد QMS خود، می توانید اطمینان حاصل کنید که سیستمی در سطح جهانی برای رفع نیازهای مشتریان و قانونگذاران برای تجهیزات پزشکی خود دارید. ISO 13485 برای برآورده کردن یک الزام قانونی بیش از حداقل، حداقل را در اختیار شما قرار می دهد. ایزو 13485 یک سیستم کامل را ارائه می دهد که به شما کمک می کند تا فرآیندهای کیفیت خود را بهتر کنید.

اخذ گواهینامه ایزو 13485 از مراکز معتبر

اگر از ISO 13485:2016 برای ایجاد یک سیستم مدیریت کیفیت QMS برای شرکت تجهیزات پزشکی خود استفاده می کنید، احتمالاً گواهینامه را بر اساس این استاندارد در نظر خواهید گرفت. صدور گواهینامه ایزو 13485 توسط یک ثبت کننده شخص ثالث مستقل مانند brsm راه خوبی برای نشان دادن انطباق با شرکت شما است، اما می توانید در طول مسیر به افراد سازمان خود نیز گواهی نامه آموزش از آکادمی brs بدهید. بنابراین، ممکن است بپرسید گواهینامه ایزو 13485 چیست؟ و اخذ گواهینامه ایزو 13485 چگونه است؟

چگونه می توانید گواهی ISO 13485 را دریافت کنید؟

برای افراد، دوره های آموزشی ISO 13485 وجود دارد که افراد می توانند برای دریافت گواهینامه ایزو طی کنند. دوره های ISO 13485 برای ارائه اطلاعات، دانش و مهارت های مورد نیاز برای استفاده از استاندارد ISO 13485 برای ایجاد و حفظ سیستم مدیریت کیفیت در یک شرکت ضروری است. علاوه بر پیاده سازی، افرادی که ISO 13485 QMS را ممیزی خواهند کرد، باید یاد بگیرند که چگونه این کار را انجام دهند و گذراندن دوره ممیزی در آکادمی آموزش brs می تواند بخش مهمی از کسب دانش باشد. برای افرادی که می خواهند حرفه خود را در مدیریت کیفیت و ممیزی توسعه دهند یا پیشرفت کنند، این گواهینامه های فردی بسیار ارزشمند است.

طیف وسیعی از گزینه های دوره برای افراد وجود دارد که می توانند از بین آنها انتخاب کنند. هدف هر یک از این دوره ها متفاوت است، اما پس از اتمام دوره، شرکت کننده گواهینامه زیر را دریافت می کند:

ISO 13485 Lead Auditor Course – دوره سرممیزی ایزو 13485

این یک دوره آموزشی چهار تا پنج روزه است که بر درک استاندارد ISO 13485 QMS و توانایی استفاده از آن برای ممیزی سیستم های مدیریت در برابر این الزامات متمرکز است. این دوره شامل یک آزمون در پایان برای تأیید دانش و صلاحیت است، و تنها با یک دوره معتبر است که یک فرد می تواند برای ممیزی برای یک سازمان گواهی تایید شود.

دوره ممیزی داخلی ایزو ISO 13485

این دوره معمولاً یک دوره دو یا سه روزه است که بر اساس دوره سر ممیزی ایزو 13485 است، اما شامل آزمون صلاحیت نیست، بنابراین برای افرادی که شروع به انجام ممیزی داخلی در یک دوره می کنند بسیار مفید است.

دوره آگاهی و پیاده سازی ایزو ISO 13485

دوره های متعددی ارائه می شود که دانش ISO 13485 و نحوه اجرای آن را ارائه می دهد. این دوره‌ها می‌توانند دوره‌های یک یا دو روزه باشند و حتی می‌توانند شامل جلسات آموزش الکترونیکی آنلاین به عنوان روشی برای آموزش مطالب باشند. این دوره ها برای کسانی که نیاز به مروری بر استاندارد ISO 13485 دارند، یا کسانی که درگیر پیاده سازی در یک شرکت هستند، خوب است و بسیاری از آنها از سرمایه گذاری در دوره ممیز سرب برای کسانی که در این سطح دخیل هستند مقرون به صرفه تر هستند.

تفاوت گواهینامه ایزو ۱۳۴۸۵ شرکت و گواهینامه شخصی ایزو 13485

گواهینامه ISO 13485 یک اصطلاح کلی است که برای دو مورد اصلی استفاده می شود. ابتدا، می توانید یک شرکت را تأیید کنید، یعنی سیستم مدیریت کیفیت تجهیز پزشکی آن را تأیید کنید. صدور گواهینامه QMS شرکت شامل اجرای کلیه الزامات استاندارد ISO 13485:2016 است و پس از آن باید ممیزان از یک شرکت صدور گواهینامه ایزو شخص ثالث مستقل مانند brsm بیایند و تأیید کنند که فرآیندهای QMS شما تمام الزامات استاندارد ISO 13485 را برآورده می کند. سپس QMS شما گواهی می شود یعنی اخذ گواهینامه ایزو 13485 بلامانع خواهد بود.

دوم، شما می‌توانید افراد را تأیید کنید، زیرا به افرادی در سازمان خود نیاز دارید که در مورد ISO 13485 دانش کسب کنند تا فرآیندهای لازم را پیاده‌سازی و حفظ کنند، از جمله فرآیند مهم ممیزی داخلی QMS شما به صورت مداوم برای تأیید انطباق و یافتن بهبود. این افراد ممکن است متوجه شوند که آموزش های تایید شده برای کسب این مهارت ها مفید است. عوامل متعددی بر نحوه محاسبه قیمت گواهینامه ایزو تاثیر می گذارند.

داشتن گواهینامه ISO 13485 به چه معناست؟

چندین مرحله وجود دارد که یک شرکت برای واجد شرایط بودن برای گواهینامه ISO 13485 باید انجام دهد و دریافت گواهینامه ایزو 13485 را برای خود مقدور سازد. برای اینکه یک شرکت گواهینامه ISO 13485 را دریافت کند، باید در صنعت تجهیزات پزشکی باشد. سپس، فرآیند صدور گواهینامه ISO 13485 با تصمیم به استفاده از الزامات ISO 13485 برای ایجاد QMS شما شروع می شود. سپس فرآیند پیاده سازی ایجاد و مستندسازی کلیه فرآیندهای مورد نیاز استاندارد ISO 13485 و همچنین نیازهای مشتری و نظارتی است.

هنگامی که همه فرآیندها و رویه ها در جای خود قرار گرفتند، باید QMS را برای مدتی اجرا کنید. با انجام این کار، می توانید سوابق لازم برای رفتن به مراحل بعدی را جمع آوری کنید: ممیزی و بررسی سیستم خود و دریافت گواهینامه ایزو 13485. پس از اتمام تمام اسناد خود و اجرای آن، سازمان شما نیز باید این مراحل را برای اطمینان از صدور گواهینامه موفق انجام دهد:

ممیزی داخلی ایزو 13485 – ممیزی داخلی برای بررسی فرآیندهای QMS خود در نظر گرفته شده است. هدف این است که اطمینان حاصل شود که سوابق برای تأیید انطباق فرآیندها و یافتن مشکلات و نقاط ضعفی وجود دارد که در غیر این صورت پنهان می ماند.

بازنگری مدیریت ایزو 13485 - یک بررسی رسمی توسط مدیریت شما برای ارزیابی حقایق مرتبط در مورد فرآیندهای سیستم مدیریت به منظور تصمیم گیری مناسب و تخصیص منابع.

اقدامات اصلاحی مبتنی بر ایزو 13485 - پس از ممیزی داخلی و بازنگری مدیریت، باید علت اصلی مشکلات شناسایی شده را اصلاح کنید و نحوه حل آنها را مستند کنید.

سوالات متداول ایزو ۱۳۴۸۵ - استاندارد مدیریت کیفیت تجهیزات پزشکی - ISO 13485

گواهی ایزو 13485 در BRSM تحت اعتبار مراجع اعتبار دهی معتبری همچون IAS امریکا و TURKAK ترکیه صادر می شود و در روزهای آتی پس از طی مراحل اعتباربخشی توسط مرکز ملی تایید صلاحیت اداره استاندارد ایران NACI، توسط این مرجع نیز صادر می شود.
اخذ ایزو 13485 در محصولات مرتبط با تجهیزات پزشکی، که از درجه ریسک های بالاتری نسبت به محصولات عمومی دارند، می تواند باعث بالا رفتن سطح اطمینان در تمامی ذی نفعان از جمله سهامداران، تولید کننده، مصرف کننده، توزیع کننده و ... خواهد داشت.
فرایند ثبت و صدور گواهی ایزو 13485 به عوامل مختلفی از جمله زمان بندی ممیزی، میزان عدم انطباقهای ممیزی، ریسک محصول، مرجع اعتباربخشی و ... خواهد داشت.
افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.