ایزو چیست؟

 ISO (سازمان بین المللی استاندارد) یک سازمان مستقل، غیر دولتی و بین المللی است که استانداردهایی را برای تضمین کیفیت، ایمنی و کارایی محصولات، خدمات و سیستم ها ایجاد می کند.

گواهینامه ایزو چیست؟

گواهینامه ایزو گواهی می دهد که یک سیستم مدیریت، فرآیند تولید، خدمات یا رویه مستندسازی تمام الزامات استانداردسازی و تضمین کیفیت را در بر دارد.

گواهینامه ایزو مهر تاییدی از یک نهاد شخص ثالث است که گواهی می­دهد یک شرکت مطابق با یکی از استانداردهای بین المللی توسعه یافته و منتشر شده توسط سازمان بین المللی استاندارد (ISO) یک سیستم را پیاده سازی کرده است.

گواهینامه های ایزو در چه حوزه هایی کاربرد دارند؟

گواهینامه های ISO در بسیاری از زمینه های صنعت، از مدیریت انرژی و مسئولیت اجتماعی گرفته تا تجهیزات پزشکی و مدیریت انرژی وجود دارد. استانداردهای ISO برای اطمینان از سازگاری ایجاد شده اند. ب هر گواهینامه ایزو، استانداردها و معیارهای جداگانه ای را بیان می دارد و نام استاندارد به صورت عددی طبقه بندی می شود.

چرا یک سازمان یا شرکت باید گواهینامه ISO داشته باشد؟

گواهی ایزو به سهامداران کلیدی شما نشان می دهد که شما یک کسب و کار را به شیوه خوبی اداره می کنید که دارای ساختار مناسب، رعایت اصل پایداری و آماده برای رشد است.

هر استاندارد ISO مزایای خاص خود را دارد، به عنوان مثال:

ISO 9001 به مشتریان سازمان شما کمک می کند تا در اولویت قرار گیرند

ISO 27001 از سیستم ها، داده ها و شهرت سازمان شما محافظت می کند

ISO 14001 اثرات زیست محیطی سازمان شما را کاهش می دهد

ISO 45001  به سازمان شما کمک می کند از افراد خود محافظت کنید

 ISO 22301 از کسب و کار شما در برابر اختلال محافظت می کند

شرکت گواهی شده یا دریافت کننده ایزو چیست؟

شرکت‌هایی که دارای گواهینامه ISO هستند، بر بهبود کیفیت خود تمرکز می‌کنند و ابتکارات کیفی ایجاد می‌کنند تا به آنها در شناسایی زمینه‌های بهبود و برنامه‌ریزی پیاده‌سازی استراتژیک کمک کنند. این همه جنبه های یک شرکت را با تمرکز بر کیفیت و برآوردن نیازهای مشتری پوشش می دهد. همه شرکت ها می توانند الزامات گواهینامه ISO را بدون توجه به اندازه و دسته محصول خود اجرا کنند. صدور گواهینامه زمانی اتفاق می افتد که شخص ثالثی مانند شرکت BRSM از آن شرکت بازدید می کند و سیستم مدیریت شرکت را ارزیابی می کند. اگر شرکت استانداردها را رعایت کند، این شخص ثالث گواهی را صادر می کند.

بسیاری از کارآفرینان علاقه مند به دریافت گواهینامه ISO برای شرکت خود هستند. این به این دلیل است که این گواهینامه آنها را یک درجه بالاتر از بقیه قرار می دهد و سطح کیفیت و شهرت آنها را بالا می برد. البته بسیاری از این کارآفرینان کوچک به دلیل عدم تعهد مدیریت ارشد، مشکل در مستندسازی، عدم آموزش گواهینامه ISO، هزینه صدور گواهینامه، عدم برنامه ریزی و مقاومت در برابر تغییر با چالش هایی روبرو هستند. حتی با وجود این عوامل، یک شرکت کارآفرین کوچک می‌تواند گواهینامه‌ای را دریافت کند که به آنها کمک می‌کند در آینده از مزایای زیادی بهره‌مند شوند.

مزایای مشترک در تمام استانداردهای ISO کدامند؟

تعداد بیشماری استاندارد جهانی وجود دارد که کارکرد هریک از آنها در بهبود و توسعه در حوزه های خاص، مشخص است، اما با کنار هم قرار دادن استاندارد های ایزو می توان به منافع و مزایای مشترک زیر دست یافت.

افزایش بهره وری

کاهش هزینه ها

بهبود رضایت مشتری

کارکنان متعهدتر

کاهش خطرات

کاهش حق بیمه

شرکت در مناقصه ها

با حفظ گواهینامه ایزو، تعهد سازمان خود را به دستیابی به اهداف خود و افزایش اعتبار و اعتماد مشتری به محصول یا خدمات خود ثابت می کنید.

هزینه صدور گواهینامه ایزو چقدر است؟

هزینه های صدور گواهینامه ISO بسته به اندازه سازمان و سطحی که شرکت در حال حاضر با توجه به فرآیندها و رویه ها در آن اداره می شود، متفاوت است. اگر تصمیم دارید بیش از یک استاندارد را همزمان اجرا و تعدادی گواهینامه ایزو را دریافت کنید، برخی از هزینه ها در یکپارچگی اجرای سیستم های ایزو و دریافت گواهینامه ایزو کاهش می یابد. شرکت بیکران راهکار سعادت BRSM برای ثبت و صدور گواهینامه های ایزو متفاوت به صورت یکپارچه، به سازمانهای متقاضی پیشنهادات همراه با تخفیف ارائه می دهد، چرا که بسیاری از فرایندهای مشترک در ثبت و صدور گواهینامه های ایزو به صورت یکپارچه وجود دارد.

 به طور مثال تقاضای قیمت برای یک استاندارد همانند ایزو 22000 با همراه شدن با استاندارد هایی همانند HACCP یا ایزو 9001 و ... می تواند به مبلغ قابل توجهی شکسته شود.

گواهی ایزو و رویکرد ما

اعتبار گواهینامه ایزو صادر شده به چیست؟ و آیا هر گواهینامه ایزو صادره معتبر است؟

در اصل، برای هر گواهینامه ایزو، سیستم اعتباربخشی و صدور گواهینامه از دو منبع یا مراجع مختلف وجود دارد، این که چه کسی به شما گواهینامه ایزو می دهد و چگونه این کار را انجام می دهد، متفاوت خواهد بود.

اعتبار ISO یا گواهینامه معتبر ISO زمانی است که یک شرکت به یک استاندارد ISO و / یا BS توسط یک مرجع صدور گواهینامه معتبر توسط یک مرجع اعتبار بخشی معتبر مانند IAS  یا NACI یا معادل آن رسیده باشد. هر کشوری نسخه مخصوص به خود را از نهاد اعتبار بخشی  دارد به طور مثال مرکز ملی تایید صلاحیت اداره استاندارد ایران یعنی NACI، به عنوان نهاد حاکم برای شرکت‌های صدور گواهینامه ایران عمل می‌کند.

گواهینامه معتبر ایزو تنها پس از ارزیابی از سوی یک نهاد معتبر همانند BRSM در دسترس شما خواهد بود و شرکتهای معتبر صدور گواهینامه ایزو مانند BRSM مجاز به هیچ گونه کمک یا پشتیبانی به پیاده سازی سیستم استاندارد ایزو به سازمانهای متقاضی گواهینامه ایزو نخواهند بود، شرکتهای صدور گواهینامه ایزو مانند BRSM فقط می توانند ارزیابی و ممیزی سیستم را انجام دهند و به شما مجوز استفاده از گواهینامه ایزو یا عدم مجوز بدهند .

با این حال، ارائه دهندگان و صادر کنندگان گواهینامه ISO مانند ما می توانند به طور کامل از شما در اجرای سیستم های مدیریت کیفیت پشتیبانی کنند. پشتیبانی BRSM شامل ارائه استانداردهای جدید، توصیه هایی برای بهبود در طول ممیزی و پشتیبانی تلفنی در ارتباط با ثبت و صدور گواهینامه های ایزو است. همچنین دو بار در سه سال پس از ممیزی صدور از سازمان شما بازدید و ممیزی مراقبتی به عمل خواهد آمد. برخی از سازمانها نیازمند بررسی های قبل از ممیزی هستند که برای این موضوع شرکت BRSM یک آنالیز شکاف برای سازمانها قبل از ممیزی به عمل می آورد یعنی یک بازدید پشتیبانی برای کمک به مشکلاتی که با آن روبرو هستید و در ممیزی صدور گواهینامه شاید از چشم تان دور مانده باشد.

برای بسیاری از مشتریان، اخذ گواهینامه ایزو بسیار کمک کننده است زیرا ساختار مورد نیاز برای بهبود کسب و کار آنها را فراهم می کند و در دید مشتریانشان به خوبی شناخته می شوند. اگر به گواهینامه معتبر ISO نیاز دارید (به عنوان مثال اگر یک مشتری بالقوه، انجمن صنفی یا نهاد نظارتی آن را درخواست کند)، می­توانید هم اکنون با واحد فروش شرکت BRSM تماس حاصل کنید.

 

آیا می توانم گواهینامه ISO را برای یک کسب و کار نوپا دریافت کنم؟ آیا استارت آپ ها می توانند گواهینامه ایزو اخذ کنند؟

بله! گواهینامه ISO برای هر کسب و کاری اعم از نوپا و باسابقه مناسب است و برای دریافت مشاوره در زمینه دریافت ایزو با بخش فروش شرکت BRSM تماس حاصل کنید.

مدت اعتبار گواهینامه ISO چقدر است؟

مدت اعتبار گواهینامه بر اساس مرجع اعتبار دهنده و شرکت صدور گواهینامه ایزو متفاوت است. گواهینامه­های ایزو صادره توسط شرکت BRSM، دارای اعتبار سه ساله هستند و مشمول ممیزی‌های سالیانه مجدد گواهینامه می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که همچنان با الزامات آن استاندارد صادره مطابقت دارید. علاوه بر این، ما همچنین بازدیدهای سالانه پشتیبانی را ارائه می دهیم تا در هر زمینه ای که با آن دست و پنجه نرم می کنید، پشتیبانی بیشتری به شما ارائه دهیم. بنابراین عدم صدور گواهینامه مجدد اتفاق نادر است.

ما معتقدیم که حدود سه سال طول می کشد تا یک سیستم مدیریت به طور کامل به بلوغ برسد و تا این مرحله، بیش از 90٪ مشتریان ارزشی را که سیستم مدیریت آنها ارائه می دهد، تشخیص می دهند و از اخذ گواهینامه ایزو خود مسرور خواهند بود.

آیا راهی وجود دارد که بتوانیم سیستم خود را قبل از مرحله  صدور گواهینامه کامل امتحان کنیم؟

بله، می توانید از طریق موارد زیر ایده بهتری در مورد گواهینامه ISO بدست آورید:

آموزش ISO: شما یاد خواهید گرفت که چگونه یک سیستم مدیریت موثر را به طور کامل پیاده سازی و حفظ کنید.

مشاوره ISO: شما می‌توانید یک تجزیه و تحلیل GAP انجام دهید و به شناسایی جایی که اکنون هستید و برای رسیدن به انطباق باید کجا باشید، اقدام کنید.

آیا شما آموزش استاندارد های ایزو را ارائه می دهید؟

بلی. همه دوره های آموزشی ما برای توسعه درک و توانایی شما برای اجرای یک سیستم مدیریت موثر طراحی شده اند. چه در حال بررسی پیاده‌سازی باشید و چه از قبل از اینکه درگیر اجرای روزمره سیستم مدیریت خود باشید، چیز جدیدی برای یادگیری خواهید داشت.

ما انواع مختلفی از سبک های آموزشی را متناسب با نیازهای یادگیری در کلاس درس، آنلاین یا در محل سازمان شما ارائه می دهیم. برای اطلاعات بیشتر به سایت BRSACADEMY.COM یا در اینجا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اگر قبلاً گواهینامه ISO دریافت کرده باشیم. آیا می توانیم گواهینامه خود را به BRSM منتقل کنیم؟ ( ترانسفر گواهینامه ایزو )

بله. فقط کافیست با تیم فروش BRSM تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری برای صدور گواهینامه جدید ایزو خود کسب کنید و از شیوه ترانسفر گواهینامه ایزو خود مطلع شوید .

ما قبلاً گواهینامه های ایمنی و بهداشتی مانند HSE دریافت کرده ایم- چرا به گواهی ISO 45001 نیاز داریم؟

ISO 45001 زیربنای کل سیستم مدیریت ایمنی و سلامت یک شرکت است. این به شرکت چارچوبی می دهد تا سیستم ایمنی و بهداشت را به طور کلی مدیریت کند، از جمله کار در داخل و خارج از سایت. شرکت‌هایی که سیستم ISO 45001 را اجرا می‌کنند، مدیریت سلامت و ایمنی کلی کارکنان، بازدیدکنندگان و مشتریان خود را بسیار آسان‌تر می‌کنند. این به شرکت اجازه می دهد تا هر جنبه ای از فعالیت های خود را که ممکن است خطر سلامت و ایمنی را به همراه داشته باشد را به هم پیوند دهد.

ما طرح های داخلی و خط مشی امنیت اطلاعات خود را داریم، آیا همچنان به امنیت اطلاعات ISO 27001 نیاز داریم؟

ISO 27001 تمام الزامات طرح سایبری ضروری و موارد دیگر را در بر می گیرد. سیستم مدیریت امنیت اطلاعات ISO 27001 امنیت تمام داده ها را چه فیزیکی و چه دیجیتالی در نظر می گیرد. این تضمین می کند که خطرات ایجاد شده توسط افراد و فرآیندها و همچنین سیستم ها یا عوامل خارجی را در نظر می گیرید. داشتن یک سیاست امنیتی به خودی خود مانع از نقض نمی شود. کارکنان باید آن را درک کنند و آن را در عمل پیاده کنند.سیستم مدیریت امنیت اطلاعات ISO 27001 ترویج می کند که آموزش و سوابق کافی برای همه کارکنان وجود دارد تا بدانند از آنها چه انتظاری می رود. این می تواند از هرگونه نقض تصادفی امنیت جلوگیری کند.

آیا باید تیمی داشته باشیم که تضمین کننده ISO باشد یا مسئولیت آن بر عهده یک نفر است؟

 این به اندازه کسب و کار شما و میزان منابعی که مایلید به سیستم مدیریت یا ایزو خود اختصاص دهید بستگی دارد. با این حال، ما همیشه توصیه می کنیم هر اندازه کسب و کار شما بزرگ یا کوچک باشد، بیش از یک نفر مسئول سیستم­تان بوده و از نحوه عملکرد آن در کسب و کار شما آگاهی داشته باشند.

تفاوت بین ممیزی مراقبتی و بررسی پشتیبانی چیست؟

بررسی پشتیبانی

بررسی­های پشتیبانی ما برای ارائه پشتیبانی اضافی به شما در زمینه هایی است که نسبت به آنها اطمینان کمتری دارید، خواه این اطمینان حاصل شود که برای ممیزی صدور یا مراقبتی گواهینامه ایزو خود مطابقت دارید یا خیر؟

این بازدیدها کاملاً منعطف هستند تا اطمینان حاصل کنید که در اجرای سیستم مدیریت خود احساس اطمینان می کنید.

ممیزی مراقبتی و صدور مجدد

در ممیزی مراقبتی، سازمان شما را ارزیابی خواهیم کرد که آیا همچنان با استاندارد مدیریت مطابقت دارید یا خیر.

 

ممیزی از راه دور(ممیزی ریموت) چیست و چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

ممیزی از راه دور توسط نرم افزارهای جلسه مانند Microsoft Teams، Zoom، Skype یا Go2Meeting به صورت آنلاین توسط ممیزان شرکت BRSM انجام می شود.

اولاً، شایان ذکر است که ممیزی از راه دور با ممیزی فیزیکی متفاوت است. سرممیز شما این فرآیند را با جزئیات بیشتری انجام می دهد، اما نکات کلیدی که باید به خاطر بسپارید عبارتند از:

ممکن است لازم باشد ارزیابان زمان را بین صحبت با شما در تماس و بررسی شواهد در حالت "آفلاین" تقسیم کنند.

شما همچنان یک جلسه افتتاحیه و اختتامیه برای ممیزی استاندارد های ایزو خود خواهید داشت و بنابراین ما به اطلاعات تماس همه شرکت کنندگان برای اطمینان از دسترسی آنها به جلسه نیاز داریم.

مستندات استاندارد باید قبل از ممیزی ارسال شود تا سرممیز و ممیزان بتواند آن را قبل از جلسه بررسی کنند. این را می توان از طریق ایمیل یا از طریق پلتفرم های به اشتراک گذاری فایل مانند Dropbox یا Microsoft SharePoint انجام داد.

 

چگونه می توانید در طول فرآیند ممیزی و ثبت و صدور استاندارد های ایزو از ما و سازمان­مان حمایت کنید؟

شرکت BRSM به حمایتی که از ممیزی اولیه تا صدور گواهینامه ایزو و فراتر از آن به مشتریان خود ارائه می دهد افتخار می کند.

ما به اندازه‌ای که نیاز دارید پشتیبانی می‌کنیم تا شامل موارد زیر باشد:

بازدیدهای سالانه پشتیبانی: بازدیدهای پشتیبانی سالانه ما برای ارائه پشتیبانی اضافی به شما در زمینه هایی است که نسبت به آنها اطمینان کمتری دارید، خواه این اطمینان حاصل شود که برای ممیزی مجدد گواهینامه بعدی خود مطابقت دارید یا به کمک برای اجرای جلسه بازنگری مدیریت نیاز دارید. این بازدیدها کاملاً منعطف هستند و توسط شما هدایت می شوند تا اطمینان حاصل کنید که در اجرای روزانه سیستم مدیریت خود احساس اطمینان می کنید.

آموزش ISO: تمام دوره های آموزشی ما برای توسعه درک و توانایی شما برای اجرای یک سیستم مدیریت موثر طراحی شده اند و تمامی ذی­نفعان شرکت BRSM می توانند از آکادمی آموزش این شرکت با تخفیفات مناسب استفاده کنند. چه بخواهید در مورد هر استاندارد به طور جداگانه یاد بگیرید یا یک جنبه خاص را بهتر درک کنید، ما هر دو آموزش چهره به چهره و آنلاین را متناسب با سبک های مختلف یادگیری ارائه می دهیم.

انتشارات: شما می­توانید از جدید ترین کتاب­های استاندارد و سیستم­های مدیریت ترجمه شده یا تالیف شده توسط تیم نشر بیکران راهکار سعادت در هر سال استفاده نمایید.

 

آیا آموزش های ایزو و سیستم­های مدیریت ارائه می دهید؟

بلی، موسسه آموزش BRS با بیش از یک دهه فعالیت مستمر در زمینه تعریف و برنامه ریزی جدید ترین دوره­های آموزشی در حوزه های مختلف مدیریت و مهندسی فعال است و همه مشتریان این مجموعه می­توانند از خدمات آموزشی با پیشنهادهای ویژه آکادمی استفاده کنند.