نشان CE یا علامت گذاری CE - بهداشت، ایمنی و محیط زیست اروپا

علامت گذاری CE فقط برای محصولاتی اجباری است که مشخصات اتحادیه اروپا برای آنها وجود دارد و نیاز به الصاق نشان CE دارد و در نتیجه سازنده محصول نیازمند دریافت گواهی CE خواهد بود.

اخذ CE

پیام یا خواسته های خود را در این قسمت بنویسید. اگر  دقیقا نمی دانید که چه چیزی می خواهید و نیاز به مشاوره دارید، کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.

کسب نشان برترین شرکت گواهی دهنده CB

توسط شرکت بیکران راهکار سعادت

کسب افتخار بزرگ " نشان برترین شرکت گواهی دهنده " به جز همراهی شما بهترین­ها امکان پذیر نبود و خداوند منان را شاکریم که به ما نعمت قدردانی و تقدیر از عزیزانی چون شما بزرگواران را ارزانی فرموده است.

 بدینوسیله مراتب قدردانی و تشکر خود را از همه ذی نفعان داخلی و خارجی خود که همواره ما را در مسیر پیشرفت و توسعه یاری می‌رسانند اعلام می داریم.

شما همراه گرانقدر، به عنوان مشتری، همکار، تامین‌کننده و همه کسانی که در هر نقشی با ما در ارتباط بوده‌اید، برای ما بسیار ارزشمند بوده و هستید و بدون تعامل سازنده و همکاری‌های ارزش افزای فی مابین، ما نمی توانستیم به عنوان "برترین شرکت در حوزه تایید صلاحیت و صدور گواهینامه های ایزو" انتخاب شویم.

نشان برترین شرکت گواهی دهنده CB

علامت CE چیست؟

در مورد علامت CE اغلب سوءتفاهم‌هایی وجود دارد. معنی این علامت چیست، برای چه کسی است و چه افرادی به آن نیاز دارند، سوالات متدوالی است که برای اکثر افراد پیش می‌آید. هدف این بلاگ، حذف باورهای غلط به وسیله دادن اطلاعات دقیق از پایه است.

CE به چه معناست؟

CE مخفف عبارت فرانسوی ‘Conformité Européene’ است ک به معنای "انطباق اروپایی" می‌باشد. گاهی در روزنامه‌ها و مقالات از عبارت CE Mark برای این منظور استفاده میشود، اما شکل صحیح و رسمی آن CE Marking یا "علامت گذاری CE" است.

علامت گذاری CE به چه معناست؟

علامت CE یک اعلامیه از سمت تولیدکننده است که در آن به ما میگوید محصول تولید شده با قوانین مربوط به بهداشت، ایمنی و محیط زیست اروپا که در دستورالعامل های مختلف محصولات آمده، تطابق دارد. 

علامت CE
علامت CE

محصولی که نشان CE را داشته باشد می‌تواند در اتحادیه تجارت آزاد اروپا (EFTA) و اتحادیه اروپا (EU) به راحتی خرید و فروش شود. همچنین این اجازه را به گمرک و سایر مقامات اجرایی مجاز میدهد تا محصولات غیر منطبق را از بازار خارج کنند.

بسیاری از محصولات قبل از فروش در اتحادیه اروپا نیاز به نشان CE دارند. علامت CE نشان می دهد که یک محصول توسط سازنده ارزیابی شده است و به نظر می رسد که الزامات ایمنی، بهداشت و حفاظت از محیط زیست اتحادیه اروپا را برآورده می کند. برای محصولاتی که در هر نقطه از جهان تولید می شوند و سپس در اتحادیه اروپا عرضه می شوند، اخذ گواهینامه CE لازم است.

چه زمانی علامت گذاری CE اجباری است؟

علامت گذاری CE فقط برای محصولاتی اجباری است که مشخصات اتحادیه اروپا برای آنها وجود دارد. نیاز به الصاق نشان CE دارد و در نتیجه سازنده محصول نیازمند دریافت گواهی CE  خواهد بود. برخی از محصولات به طور همزمان تابع چندین الزام اتحادیه اروپا هستند. قبل از چسباندن علامت CE به آن، باید مطمئن شوید که محصول شما با تمام الزامات مربوطه مطابقت دارد. چسباندن نشان CE به محصولاتی که مشخصات اتحادیه اروپا برای آنها وجود ندارد یا نیازی به چسباندن نشان CE ندارند ممنوع است.

چگونه می توان نشان CE را دریافت کرد؟

شما به عنوان سازنده محصول، مسئولیت اعلام انطباق با تمامی الزامات را به عهده دارید. برای چسباندن علامت CE به محصول خود نیازی به مجوز ندارید، اما قبل از انجام این کار، باید:

 • اطمینان از انطباق با تمام الزامات مربوطه در سراسر اتحادیه اروپا
 • تعیین کنید که آیا می توانید محصول خود را به تنهایی ارزیابی کنید (خود ارزیابی بر اساس الزامات اتحادیه اروپا) یا باید یک سازمان آگاه را درگیر کنید
 • یک پرونده فنی (تکنیکال فایل CE ) برای مستندسازی انطباق جمع آوری کنید: در مورد اسناد فنی اطلاعات کسب کنید
 • یک اعلامیه انطباق اتحادیه اروپا را تهیه و امضا کنید
 • هنگامی که محصول شما دارای نشان CE باشد - در صورت درخواست مقام ملی صلاحیتدار - باید تمام اطلاعات و اسناد پشتیبانی مربوط به علامت CE را به آنها ارائه دهید.

آیا به ارزیابی مستقل  برای دریافت نشان CE نیاز است؟

باید بررسی کنید که آیا محصول شما باید توسط یک سازمان آگاه مثلا یک آزمایشگاه مورد تایید اتحادیه اروپا که دارای گواهی ایزو 17025 از یک شرکت صدور گواهینامه ایزو است آزمایش شود. می توانید این اطلاعات را در قوانین مربوطه قابل اجرا برای محصول خود بیابید: قوانین را بر اساس دسته بندی محصول بررسی کنید. این مرحله برای همه محصولات اجباری نیست.

در صورت نیاز به مشارکت یک سازمان آگاه، علامت CE باید با شماره شناسایی سازمان اطلاع‌رسانی شده همراه باشد. علامت CE و شماره شناسایی را می توان به طور جداگانه چسباند، تا زمانی که به وضوح به یکدیگر مرتبط باشند، شرکتهای معتبر همواره به دنبال CE شماره دار هستند.

می توانید از پایگاه داده Nando برای جستجوی یک سازمان آگاه که بتواند محصول شما را تأیید کند استفاده کنید.

اگر محصول شما نیازی به تأیید توسط یک نهاد مستقل ندارد، این شما هستید که باید بررسی کنید که آیا با الزامات فنی مطابقت دارد. این شامل برآورد و مستندسازی خطرات احتمالی هنگام استفاده از محصول شما می شود.

آیا برای اخذ نشان CE نیاز به پرداخت هزینه ای است؟

اگر شما به‌عنوان سازنده، ارزیابی انطباق را خودتان انجام دهید، نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای برای دریافت نشان CE نخواهید داشت. با این حال، اگر استفاده از خدمات یک سازمان اطلاع‌رسانی شده را انتخاب کنید، یا اگر مشخصات اتحادیه اروپا که برای محصول شما قابل اعمال است، نیاز به ارزیابی مستقل توسط یک سازمان اطلاع‌رسانی دارد، باید برای خدماتی که ارائه می‌کند به سازمان اطلاع‌رسانی شده پرداخت کنید. هزینه بستگی به رویه صدور گواهینامه ایزو دارد که برای محصول شما اعمال می شود و پیچیدگی محصول و غیره.

اخذ نشان CE
هزینه برای دریافت نشان CE

چگونه علامت CE را چسبانده اید؟ الزامات نشانه گذاری CE

علامت CE باید قابل مشاهده، خوانا و غیر قابل حذف باشد.

علامت CE باید از حروف اول "CE" تشکیل شده باشد، هر دو حرف باید همان ابعاد عمودی داشته باشند و کوچکتر از 5 میلی متر نباشند (مگر اینکه در الزامات محصول مربوطه به طور متفاوتی مشخص شده باشد).

اگر می خواهید علامت CE روی محصول خود را کوچک یا بزرگ کنید، باید به نسبت دو حرف احترام بگذارید. تا زمانی که حروف اول قابل مشاهده باشند، علامت CE می تواند اشکال مختلفی داشته باشد (به عنوان مثال رنگی، جامد یا توخالی).

اگر علامت CE را نمی توان روی خود محصول چسباند، در صورت وجود می توانید آن را روی بسته بندی یا هر سند همراهی بچسبانید. اگر محصول شما تابع چندین دستورالعمل/قوانین اتحادیه اروپا است که نیاز به علامت CE دارند، اسناد همراه باید نشان دهند که محصول شما با تمام دستورالعمل ها/ مقررات اتحادیه اروپا مطابقت دارد.


چه محصولاتی نیاز به علامت گذاری CE  دارند؟

فرآیند تعیین اینکه آیا یک محصول به  علامت گذاری CE نیاز دارد یا نه، تا حدودی پیچیده است. بهتر تولید کنندگان این موارد را به خاطر داشته باشند:
•    محصول آنها در چه کشورهایی می¬خواهد معرفی شود. کشورهای منطقه اقتصادی اروپا (EEA) یا EFTA در صورتی که محصول یک یا چند دستورالعمل علامتگذاری CE را داشته باشد، به این نشان نیاز دارد.
•    اگر ترکیه بازار هدف تولید کننده است، با آنکه جزئی از منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و EFTA نیست، اما با انجام تعدادی از دستورالعمل‌های علامتگذاری CE، تولیدکننده را ملزم می¬کند که برای حضور در بازار این کشور علامتگذاری CE را داشته باشد.
تعدادی از محصولاتی که تحت یکی ازدستورالعمل‌های علامت گذاری CE قرار گرفته است از این قرار است:

 • لوازم پزشکی
 • لوازم پزشکی آزمایشگاهی
 • محصولات ساختمانی
 • ماشین آلات
 • تجهیزات الکتریکی
 • تجهیزات الکترونیکی
 • تجهیزات ایمنی فردی
 • وسایل گازسوز
 • تجهیزات رادیویی و مخابراتی
 • آسانسور
 • تجهیزات و سیستم‌های حفاظتی
 • مواد منفجره غیر نظامی
 • ابزار اندازه‌ گیری
 • اسباب بازی

محصولاتی که نیازی به علامت‌گذاری CE ندارند:

 • لوازم آرایشی
 • مواد غذایی
 • مواد شیمیایی
 • محصولات دارویی

اگرچه لوازم آرایشی و سایر محصولات تحت نظر سایر قوانین اروپایی یا ملی قرار دارند (و معمولا دستورالعمل ایمنی عمومی محصول EC/2001/95 در صورت عدم اعمال قانون خاص) فقط نیازی به علامتگذاری ندارند.

هدف علامتگذاری CE چیست؟

هدف علامتگذاری CE را میتوان در این چند مورد به صورت اختصار توضیح داد:

 • وجود قانون هماهنگ در کل اروپا
 • انباشت ذخیره مالی برای تولید محصولات
 • بالا بردن ایمنی محصولات تولید شده
 • امکان نظارت بر تولید محصولات با یک شیوه یکسان

ایجاد منطقه اقتصادی اروپایی علیرغم قوانین متفاوت کشورها هدفی جز به دست آوردن بازاری مشترک برای محصولات نداشت. با این کار تولیدکنندگان به جای آنکه نیاز داشته باشند کالاها را با الزامات قانونی تطبیق دهند، ملزم شدند تا از نظر تکنیکی و روند فنی تولید محصولات به یک دستورالعمل واحد پایبند باشند. نتیجه این کار انتشار آزاد کالا در سراسر اروپا با استاندارد برابر بود.

هدف علامت گذاری
اهداف علامتگذاری CE

چگونه گواهینامه CE دریافت کنم؟ (خلاصه مراحل اخذ CE)

 1. الزامات اتحادیه اروپا را برای محصول خود شناسایی کنید. 
 2. بررسی کنید که آیا محصول شما شرایط خاص را برآورده می کند یا خیر. 
 3. بررسی کنید که آیا محصول شما باید توسط یک سازمان آگاه آزمایش شود یا خیر. 
 4. محصول خود را تست کنید.
 5. تشکیل پرونده فنی.
 6. علامت CE را الصاق کنید و یک اعلامیه انطباق پیش نویس کنید.

بسیاری از محصولات قبل از اینکه بتوانند در EEA فروخته شوند، نیاز به نشان CE دارند (منطقه اقتصادی اروپا شامل 28 کشور عضو اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه EEA EFTA - ایسلند، لیختن اشتاین و نروژ است).  نشان CE ثابت می کند که محصول شما ارزیابی شده است و الزامات ایمنی، بهداشت و حفاظت از محیط زیست اتحادیه اروپا را برآورده می کند. این برای محصولاتی که هم در داخل و هم در خارج از منطقه اقتصادی اروپا تولید می شوند و سپس در داخل منطقه اقتصادی اروپا به بازار عرضه می شوند معتبر است. نشان CE فقط برای محصولاتی معتبر است که مشخصات اتحادیه اروپا برای آنها معرفی شده است.

برای چسباندن علامت CE به محصول خود، باید یک پرونده فنی که ثابت کند محصول شما تمام الزامات اتحادیه اروپا را برآورده می کند، تهیه کنید. شما به عنوان سازنده محصول، مسئولیت اعلام انطباق با تمامی الزامات را به عهده دارید. هنگامی که محصول شما دارای علامت CE است، ممکن است مجبور شوید تمام اسناد پشتیبانی مربوط به علامت CE را به توزیع کنندگان و/یا واردکنندگان خود ارائه دهید.

چگونه می توان نشان CE را دریافت کرد؟

تولید کنندگان، توزیع کنندگان و واردکنندگان هریک از طرق مختص به خود می توانند نشان CE را دریافت نمایند.

مراحل اخذ CE تولید کنندگان

مراحل مختلفی برای تولید کنندگان برای اخذ CE وجود دارد:

 1. الزامات اتحادیه اروپا را برای محصول خود شناسایی کنید
  • الزامات سراسری اتحادیه اروپا در دستورالعمل هایی که محصولات یا بخش های مختلف محصول را پوشش می دهد، به عنوان مثال:
   • اسباب بازی
   • تجهیزات الکتریکی
   • دستگاه
   • تجهیزات پزشکی
   • آسانسور
   • تجهیزات حفاظت فردی
   • این دستورالعمل‌ها الزامات اساسی را که محصولات باید برآورده کنند، تعیین می‌کنند.
 2. بررسی کنید که آیا محصول شما شرایط خاص را برآورده می کند یا خیر
  • این به شما بستگی دارد که مطمئن شوید محصول شما تمام الزامات قانونی اتحادیه اروپا را برآورده می کند. اگر استانداردهای هماهنگ اروپایی برای محصول شما وجود داشته باشد و شما از آنها در فرآیند تولید پیروی کنید، فرض می شود که محصول شما با الزامات مندرج در دستورالعمل های اتحادیه اروپا مطابقت دارد.
  • استفاده از استانداردها داوطلبانه است - شما موظف به استفاده از آنها نیستید. همچنین می‌توانید راه‌حل‌های فنی دیگری را برای برآورده کردن الزامات ضروری تعیین‌شده در دستورالعمل اتحادیه اروپا انتخاب کنید.
 3. بررسی کنید که آیا محصول شما باید توسط یک سازمان آگاه آزمایش شود یا خیر
  • برای برخی از محصولات، سازمان‌های ویژه ارزیابی انطباق («سازمان‌های آگاه») باید تأیید کنند که محصول شما الزامات فنی خاص را برآورده می‌کند. این برای همه محصولات اجباری نیست. از پایگاه داده "Nando" استفاده کنید تا مشخص کنید که در پرونده خود با کدام سازمان اطلاع داده شده تماس بگیرید.
 4. محصول خود را تست کنید
  • اگر محصول شما نیازی به تأیید توسط یک نهاد مستقل ندارد، این شما هستید که باید بررسی کنید که آیا با الزامات فنی مطابقت دارد. این شامل برآورد و مستندسازی خطرات احتمالی هنگام استفاده از محصول شما می شود.
 5. تشکیل پرونده فنی
  • پرونده فنی شما باید شامل تمام اسنادی باشد که ثابت می کند محصول شما با الزامات فنی مطابقت دارد.
 6. علامت CE را الصاق کنید و یک اعلامیه انطباق پیش نویس کنید
  • در نهایت می توانید علامت CE را روی محصول خود بچسبانید. علامت گذاری باید قابل مشاهده، خوانا و غیر قابل حذف باشد. اگر در مرحله 3 مجبور بودید یک سازمان آگاه را درگیر کنید، باید شماره شناسایی این سازمان را نیز روی محصول قرار دهید. شما همچنین باید یک اعلامیه انطباق اتحادیه اروپا را تهیه و امضا کنید که بیان می کند محصول شما تمام الزامات قانونی را دارد.

مراحل اخذ CE واردکنندگان

در حالی که تولیدکنندگان مسئول اطمینان از انطباق محصول و چسباندن نشان CE هستند، واردکنندگان باید اطمینان حاصل کنند که محصولاتی که در بازار عرضه می کنند با الزامات قابل اجرا مطابقت دارند و خطری برای عموم اروپا ایجاد نمی کنند. واردکننده باید تأیید کند که سازنده خارج از اتحادیه اروپا اقدامات لازم را انجام داده است و مستندات در صورت درخواست موجود است.

مراحل اخذ CE توزیع کنندگان

توزیع کنندگان باید دانش اولیه ای از الزامات قانونی داشته باشند - از جمله اینکه کدام محصولات باید دارای علامت CE و اسناد همراه باشند - و باید بتوانند محصولاتی را که به وضوح مطابقت ندارند شناسایی کنند. آنها همچنین باید بتوانند به مقامات ملی نشان دهند که با دقت عمل کرده اند و از سازنده یا واردکننده تأیید می کنند که اقدامات لازم انجام شده است. علاوه بر این، یک توزیع کننده باید بتواند به مقامات ملی در تلاش برای دریافت اسناد مورد نیاز کمک کند.

سوالات متداول در مورد نشانه گذاری و علامت گذاری CE

در اینجا برخی سوالات مهم و رایج در مورد CE و شیوه نشانه گذاری CE مرور می گردد.

 • علامت گذاری CE چیست؟
 • آیا همه محصولات فروخته شده در اتحادیه اروپا به نشان CE نیاز دارند؟
 • دستورالعمل های رویکرد جدید چیست؟
 • مسئولیت های من چیست؟
 • ارزیابی انطباق چیست؟
 • استانداردهای هماهنگ چیست؟
 • وقتی محصول من علامت CE را داشته باشد برای مادام العمر خوب است؟
 • از کجا می توانم اطلاعات اضافی دریافت کنم؟
 • علامت گذاری CE چیست؟

برای تقویت شرایط برای عرضه کالاها در بازار اروپا، چارچوب قانونی جدید در سال 2008 با هدف محافظت از مصرف کنندگان و کارگران در برابر محصولات ناایمن و افزایش کیفیت ارزیابی انطباق به تصویب رسید. بخشی از این چارچوب شامل تصمیم 768/2008 - یک چارچوب مشترک برای بازاریابی محصولات است که قوانینی را برای علامت گذاری CE تعیین می کند.

علامت گذاری CE بر روی یک محصول، اعلامیه سازنده است مبنی بر اینکه یک محصول دارای الزامات بهداشتی، ایمنی و زیست محیطی قابل اجرا است که در قانون مناسب محصول اروپایی مشخص شده است و مراحل ارزیابی انطباق مربوطه را انجام داده است.

آیا همه محصولات فروخته شده در اتحادیه اروپا به نشان CE نیاز دارند؟

علامت گذاری CE برای اکثر محصولات تحت پوشش دستورالعمل های رویکرد جدید اجباری است. محصولاتی که تحت یک دستورالعمل رویکرد جدید تحت پوشش قرار نمی گیرند، نیازی به نشان CE ندارند. قرار دادن علامت CE بر روی محصولی که تحت پوشش دستورالعملی نیست غیرقانونی است.

علامت گذاری CE
علامتگذاری CE

محصولات زیر به نشان CE نیاز دارند:

 • راه های کابلی
 • محصولات ساختمانی
 • تجهیزات الکترونیکی
 • تجهیزات و سیستم های حفاظتی برای استفاده در جوهای انفجاری
 • مواد منفجره برای استفاده غیرنظامی
 • وسایل گازسوز
 • دیگ های آب گرم
 • آسانسور
 • تجهیزات الکتریکی کم ولتاژ
 • دستگاه
 • ابزار اندازه گیری
 • دستگاه‌های پزشکی، از جمله دستگاه‌های پزشکی قابل کاشت فعال و دستگاه‌های پزشکی تشخیصی آزمایشگاهی
 • وسایل توزین غیر اتوماتیک
 • تجهیزات حفاظت فردی
 • تجهیزات تحت فشار
 • تجهیزات پایانه رادیویی و مخابراتی
 • صنایع دستی تفریحی
 • مخازن فشار ساده
 • اسباب بازی

دستورالعمل های رویکرد جدید چیست؟

دستورالعمل‌های رویکرد جدید الزامات اساسی را تعریف می‌کنند که محصولات هنگام عرضه به بازار باید رعایت کنند، اما مشخصات فنی برای برآورده کردن این الزامات ارائه نمی‌دهند. تولیدکنندگان ممکن است برای رعایت الزامات اساسی دستورالعمل، از استانداردهای هماهنگ یا استاندارد دیگری استفاده کنند. برخی از محصولات ممکن است نیاز به انطباق با بیش از یک دستورالعمل داشته باشند.

لیست فعلی دستورالعمل های رویکرد جدید به شرح زیر است:

 • تاسیسات کابلی - مقررات (EU) 2016/424
 • محصولات ساختمانی - مقررات (EU) No 305/2011
 • محدودیت مواد خطرناک در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی - دستورالعمل 2011/65/EU
 • ATEX - دستورالعمل 2014/34/EU
 • مقالات پیروتکنیک - دستورالعمل 2013/29/EU
 • مواد منفجره غیر نظامی - دستورالعمل 2014/28/EU
 • وسایل گازسوز - دستورالعمل 2009/142/EC مقررات (EU) 2016/426 (قابل اجرا از 21 آوریل 2018)
 • دیگ های آب گرم Eco Design-Directive 92/42/EEC
 • آسانسور - دستورالعمل 2014/33/EU
 • سازگاری الکترومغناطیسی - دستورالعمل 2014/30/EU
 • ولتاژ پایین - دستورالعمل 2014/35/EU
 • ابزار اندازه گیری - دستورالعمل 2014/32/EU
 • دستگاه‌های پزشکی قابل کاشت فعال – دستورالعمل 90/385/EEC
 • ابزارهای توزین غیر اتوماتیک - دستورالعمل 2014/31/EU
 • تجهیزات حفاظت فردی - مقررات (EU) 2016/425
 • مخازن فشار ساده - دستورالعمل 2014/29/EU
 • تجهیزات رادیویی - دستورالعمل 2014/53/EU
 • کشتی های تفریحی و کشتی های آبی شخصی - دستورالعمل 2013/53/EU
 • تجهیزات تحت فشار قابل حمل - دستورالعمل 2010/35/EU
 • تجهیزات تحت فشار - دستورالعمل 2014/68/EU
 • ایمنی اسباب بازی - دستورالعمل 2009/48/EU
 • تجهیزات دریایی - دستورالعمل 2014/90/EU

مسئولیت های شما در قبال نشان CE و دریافت مدرک CE چیست؟

تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع کنندگان هر کدام وظایفی قبال نشان CE دارند.

 

وظایف در قبال CE
وظایف در قبال نشان CE

برای مثال، تولیدکنندگان باید دستورالعمل قابل اجرا را شناسایی کنند و تأیید کنند که محصول دارای الزامات است، از جمله آزمایش محصول برای بررسی انطباق آن. سازنده همچنین باید تعیین کند که آیا ارزیابی انطباق مستقل مورد نیاز است یا خیر. تولید کننده مسئول الصاق علامت CE، تشکیل پرونده فنی (که شامل کلیه اسنادی است که مطابقت محصول با الزامات فنی را نشان می دهد) و تهیه پیش نویس اعلامیه انطباق اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه محصول دارای تمام الزامات قانونی است، می باشد.

یک جزء یا مجموعه فرعی ماشین‌آلات (فقط بر اساس دستورالعمل ماشین‌آلات) که نمی‌تواند علامت CE را در حالت تحویل خود داشته باشد، نیاز به اعلامیه ادغام دارد که بیان می‌کند سازنده قطعات/مجموعه فرعی چه جنبه‌هایی از تجهیزات را بر عهده دارد و چه الزامات اساسی توسط آنها برآورده شده است. . رعایت سایر الزامات ضروری به عهده سازنده ای است که دستگاه کامل را مونتاژ کرده و علامت CE را نشان می دهد. یک اعلامیه انطباق از سازنده/مونتاژکننده نهایی برای محصول تکمیل شده مورد نیاز است.

اعلامیه انطباق اتحادیه اروپا باید حاوی اطلاعات کلیدی از جمله:

 • شناسایی محصول
 • نام و آدرس کامل سازنده یا نماینده او
 • بیانیه ای مبنی بر اینکه اظهارنامه تنها با مسئولیت سازنده یا نماینده مجاز صادر می شود
 • فهرست دستورالعمل ایمنی محصول که با آن مطابقت دارد
 • فهرست استانداردهای هماهنگ یا سایر استانداردها و مشخصات فنی کاربردی
 • نام و شناسه سازمان اطلاع‌رسانی‌شده، در صورت وجود.
 • امضای نماینده سازمانی که آن را در بازار اتحادیه اروپا / EEA قرار می دهد.
 • تاریخ اعلامیه

اسناد فنی و اعلامیه انطباق اتحادیه اروپا باید به مدت 10 سال پس از عرضه محصول در بازار یا برای مدت مشخص شده در دستورالعمل نگهداری شوند.

تولیدکنندگان مسئول چسباندن نشان CE هستند مگر اینکه واردکننده یا توزیع کننده محصول را به نام خود به بازار عرضه کند. در این صورت وارد کننده یا توزیع کننده مسئولیت های سازنده را بر عهده می گیرد.

ارزیابی انطباق چیست؟

ارزیابی انطباق فرآیندی است که توسط سازنده برای نشان دادن اینکه آیا الزامات مشخص مربوط به یک محصول برآورده شده است انجام می شود. یک محصول هم در مرحله طراحی و هم در مرحله تولید تحت ارزیابی انطباق قرار می گیرد و مسئولیت آن بر عهده سازنده است، حتی اگر سازنده طرح یا تولید را قرارداد فرعی انجام دهد.

بسته به قوانین قابل اجرا، گزینه های ارزیابی انطباق مختلفی برای تولیدکنندگان وجود دارد. «راهنمای آبی» در مورد اجرای قوانین محصول اتحادیه اروپا در سال 2016 نمای کلی از گزینه‌های ارزیابی انطباق را در صفحه 70 ارائه می‌کند. برخی از این گزینه‌ها عبارتند از:

سازنده پس از انجام کلیه کنترل ها و بررسی های لازم، تنظیم مستندات فنی و اطمینان از انطباق فرآیند تولید، اعلامیه انطباق صادر می کند.

یک سازمان معتبر ارزیابی انطباق داخلی که بخشی از سازمان سازنده را تشکیل می دهد، ارزیابی انطباق را انجام می دهد. با این حال، این نهاد داخلی نباید هیچ فعالیت دیگری جز ارزیابی انطباق داشته باشد و باید مستقل از هر نهاد تجاری، طراحی و تولید باشد. این سازمان باید همان صلاحیت فنی و بی طرفی را به عنوان نهادهای خارجی ارزیابی انطباق، از طریق اعتبارسنجی نشان دهد.

یک سازمان خارجی ارزیابی انطباق شخص ثالث، ارزیابی انطباق را انجام می دهد. آنها به عنوان نهادهای آگاه شناخته می شوند. چنین ارگانی باید بی طرف و کاملاً مستقل از سازمان یا محصولی باشد که ارزیابی می کند. برای برخی از محصولات، مانند محصولات تحت پوشش دستورالعمل متقاضی گاز، این امر اجباری است. این نهادها توسط مقامات ملی مجاز بوده و رسماً به کمیسیون اروپا اطلاع داده می شوند. آنها را می توان در پایگاه داده NANDO (سازمان های اعلام شده و تعیین شده با رویکرد جدید) پیدا کرد.

علاوه بر این، اگر سازنده خارج از اتحادیه اروپا است، یک پرونده فنی باید توسط سازنده یا نماینده اتحادیه اروپا نگهداری شود و برای اهداف بازرسی و کنترل در دسترس مقامات ملی باشد. فایل فنی شامل تمام اطلاعاتی است که برای نشان دادن انطباق محصول با الزامات قابل اجرا ضروری است.

استانداردهای هماهنگ چیست؟ Harmonized Standards

استانداردهای هماهنگ استانداردهای داوطلبانه ای هستند که می توانند برای نشان دادن انطباق با الزامات اساسی دستورالعمل ها مورد استفاده قرار گیرند. در زیر پیوندهایی به صفحات مربوط به مقررات یا دستورالعمل ها برای موضوعاتی وجود دارد که استانداردهای هماهنگ دارند. استانداردهای هماهنگ قابل اجرا در این صفحات فهرست شده است. استفاده از این استانداردها اجباری نیست، اما تولیدکنندگان باید ثابت کنند که محصول با الزامات اساسی دستورالعمل قابل اجرا مطابقت دارد.

استانداردهای هماهنگ
استانداردهای هماهنگ

Regulation/Directives and Harmonized Standards

Topic

Chemical substances (REACH)

Chemicals

Explosives for civil uses

Pyrotechnic articles

New Legislative Framework (NLF) and Eco-Management and Audit Scheme (EMAS)

Conformity assessment and management systems

Construction products (CPD/CPR)

Construction

Cosmetics products

Consumers and workers protection

General product safety

Personal protective equipment (PPE)

Toys safety

Ecodesign and energy labelling

Energy efficiency

Electromagnetic compatibility (EMC)

Electric and electronic engineering

Equipment for explosive atmospheres (ATEX)

Low Voltage (LVD)

Radio Equipment (RED)

Active implantable medical devices

Healthcare engineering

In vitro diagnostic medical devices

Medical devices (MDD)

Measuring instruments (MID)

Measuring technology

Non-automatic weighing instruments (NAWI)

Cableway installations designed to carry persons

Mechanical engineering and means of transport

Equipment for explosive atmospheres (ATEX)

Gas appliances (GAD)

Inspection of pesticide application equipment

Lifts

Machinery (MD)

Pressure equipment (PED)

Rail system: interoperability

Recreational craft and personal watercraft

Simple Pressure Vessels (SPVD)

Community postal services

Services

Packaging and packaging waste

Sustainability

وقتی محصول من علامت CE را داشته باشد برای مادام العمر خوب است؟

اعلامیه انطباق EC و علامت CE تا زمانی معتبر هستند که محصول شما الزامات بهداشتی، ایمنی و زیست محیطی مربوط به دستورالعمل(های) را برآورده کند. اگر تغییراتی در طراحی یا ویژگی‌های محصول دارید، ممکن است مجبور شوید محصول (یا جزء) را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که همچنان با دستورالعمل مناسب مطابقت دارد. علاوه بر این، تغییرات در قوانین قابل اجرا و/یا استانداردهای هماهنگ نیز ممکن است منجر به نیاز به آزمایش مجدد محصول برای اثبات انطباق شود.

از کجا می توانم اطلاعات اضافی در مورد CE دریافت کنم؟

برای دریافت اطلاعات اضافی در مورد نشان CE و چگونگی دریافت نشان CE، می توانید با دپارتمان فروش شرکت بیکران به شماره  02192001320 تماس حاصل فرمایید. کارشناسان فنی شرکت بیکران با بررسی مشخصات محصول شما، راهنمایی اساسی در ارتباط با مراحل فرایند اخذ نشان CE به شما خواهند داد.  

سوالات متداول نشان CE یا علامت گذاری CE - بهداشت، ایمنی و محیط زیست اروپا

علامت CE (مخفف فرانسوی "Conformite Europeenne") گواهی می دهد که یک محصول دارای الزامات بهداشت، ایمنی و محیط زیست اتحادیه اروپا است که ایمنی مصرف کننده را تضمین می کند.
BSI هلند (2797) یک سازمان اطلاع رسانی کامل است که برای هر سه نوع دستگاه تحت MDR و IVDR طراحی شده است: دستگاه های پزشکی عمومی. تجهیزات پزشکی قابل کاشت فعال دستگاه های پزشکی تشخیصی آزمایشگاهی.
بسیاری از کالاهای مصرفی که در اتحادیه اروپا عرضه می شوند، مانند اسباب بازی ها و لوازم الکتریکی، باید دارای نشان CE باشند. علامت CE نشان می دهد که محصول دارای الزامات قانونی خاص مرتبط با مواردی مانند ایمنی، بهداشت و محیط زیست است. با حروف CE قابل تشخیص است.
علامت CE در ایالات متحده به رسمیت شناخته نمی شود. محصولاتی که در ایالات متحده فروخته می شوند باید با استانداردها و مقررات مربوطه فدرال یا ایالتی، مانند CPSIA برای محصولات کودکان یا FCC قسمت 15 برای لوازم الکترونیکی، مطابقت داشته باشند.
CE 0321. تجهیزات حفاظت فردی با علامت CE 0321 محافظت متوسطی در برابر خطرات شیمیایی برای شما فراهم می کند. نسبت به محصولات دارای گواهینامه CE 0120 درجه حفاظت بالاتری را ارائه می دهد. همچنین کاملاً ضد مایع است. هنگام کار با مایعات خطرناک از PPE با علامت CE 0321 استفاده کنید
محصولات مورد استفاده در ساخت و ساز در ایالات متحده معمولاً فهرست UL هستند، در حالی که محصولات مورد استفاده در ساخت و ساز در اتحادیه اروپا دارای علامت CE باشد.
علامت CE برای مواردی مانند موارد زیر کاربرد ندارد:
مواد شیمیایی.
داروها، از جمله لوازم آرایشی و بهداشتی.
مواد غذایی.
افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.