سیستم مدیریت یکپارچه (IMS)

تعداد سیستم های مدیریتی در سال های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است که منعکس کننده نیازها و خواسته های سازمان های بیشتری است که به دنبال بهبود عملکرد خود در طیف گسترده ای از حوزه ها و بخش ها هستند و در این راه تجمیع و یکپارچه سازی استانداردهای بین المللی ایزو کمک شایانی می نماید .  ISO 9001مدیریت کیفیت، ISO 50001  مدیریت انرژی و ISO 14001  مدیریت محیط زیست برخی از شناخته شده ترین و مورد استفاده ترین استانداردهای سیستم مدیریت (MSS) ISO هستند

سیستم مدیریت یکپارچه (IMS)

پیام یا خواسته های خود را در این قسمت بنویسید. اگر  دقیقا نمی دانید که چه چیزی می خواهید و نیاز به مشاوره دارید، کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.

فهرست:

 • سیستم مدیریت یکپارچه (IMS)
 • مزایای سیستم مدیریت یکپارچه IMS :
 • گواهی سیستم مدیریت یکپارچه IMS چیست؟
 • فرآیند صدور گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه IMS
 • BRSM چه گزینه های از IMS را ارائه می دهد؟
 • ساختار سطح بالا (HLS) چیست؟
 • الزامات سیستم مدیریت یکپارچه IMS :

سیستم مدیریت یکپارچه (IMS)

تعداد سیستم های مدیریتی در سال های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است که منعکس کننده نیازها و خواسته های سازمان های بیشتری است که به دنبال بهبود عملکرد خود در طیف گسترده ای از حوزه ها و بخش ها هستند و در این راه تجمیع و یکپارچه سازی استانداردهای بین المللی ایزو کمک شایانی می نماید .
از بهبود کیفیت گرفته تا بهره وری انرژی، استاندارد ایمنی و بهداشت شغلی، عملکرد زیست محیطی یا حتی ترافیک جاده ای، استفاده از سیستم های مدیریتی در سال های اخیر به سرعت رشد کرده است که منعکس کننده محیط ها و زمینه های عملیاتی پیچیده تر است.
تلاش برای بهبود مستمر و عملکرد پایدار نیاز به کتابچه راهنمای کمک به سازمان‌ها را از طریق طراحی مؤثر سیستم مدیریتی که چابک و یکپارچه است و بر اساس استانداردهای تایید شده است، برای پاسخگویی و رشد راهنمایی می‌کند.
ISO 9001مدیریت کیفیت، ISO 50001  مدیریت انرژی و ISO 14001  مدیریت محیط زیست برخی از شناخته شده ترین و مورد استفاده ترین استانداردهای سیستم مدیریت (MSS) ISO هستند، در میان بیش از هزاران استانداردی که مجموعه ایزو را تشکیل می دهند، علاوه بر این استانداردها، سازمان جهانی استاندارد همچنین حوزه هایی از جمله سلامت و ایمنی سازمانی (ISO 45001)، ایمنی مواد غذایی(ISO 22000)، آموزش  (ISO 21001) و فناوری اطلاعات  (ISO 27001) و ... را نیز پوشش می دهد.

یک سیستم مدیریت یکپارچه  (IMS) تمام جنبه های سیستم ها، فرآیندها و استانداردهای یک سازمان را در یک سیستم هوشمند ترکیب می کند به طور مثال ترکیب 3 استاندارد اصلی ایزو 9001، ایزو 14001 و ایزو 45001.
این ادغام استانداردها با یکدیگر، به یک کسب و کار اجازه می دهد تا مدیریت خود را ساده کند، در زمان صرفه جویی کند و کارایی را با پرداختن به تمام عناصر سیستم مدیریت به طور کلی افزایش دهد.
یک سیستم مدیریت یکپارچه IMS موفق، زحمت و کار غیرضروری سیستم های مدیریتی متعدد را کاهش می دهد. به عنوان مثال، به جای برگزاری ممیزی برای هر استاندارد در یک نوبت جداگانه، یک ممیزی یکپارچه را برای هر چند تعداد استاندارد به صورت مجتمع برگزار کنید.
یک سیستم مدیریت یکپارچه IMS اجازه می دهد تا این فرآیندها به گونه ای ترکیب شوند که به طور همزمان تمام الزامات خاص استاندارد را پوشش دهند.

سیستم مدیریا یکپارچه
سیستم مدیریت یکپارچه

مزایای سیستم مدیریت یکپارچه IMS :

پیاده سازی یکپارچه استانداردهای مختلف در کنار هم بر اساس نیاز سازمان، مزایای بیشماری را برای کسب و کارها به ارمغان می آورد، از جمله؛
1.    کارایی
رویه های ساده و بهبود مستمر می تواند به پیشرفت کسب و کار شما با کیفیت بهتر، بهبود سلامت و ایمنی و افزایش بهره وری کمک کند.
2.    سرعت و مقرون به صرفه بودن
مدیریت یکپارچه با وظایف و فرآیندهای مشترک به این معنی است که هزینه ها و زمان مورد نیاز برای پیاده سازی و نگهداری سیستم شما می تواند کاهش یابد. با انجام تنها یک ممیزی و یک بازنگری مدیریتی، می توانید در زمان و هزینه صرفه جویی کنید و کارکنان ارشد می توانند به کارهای ضروری دیگر بروند.
3.    ثبات
یکپارچه سازی سیستم های شما پیچیدگی را از بین می برد. با سیستم های هم تراز و فرآیندهای مشترک، می توانید رویه های خود را منطقی تر و منسجم تر کنید.
این باعث می شود تا اهداف تجاری مشترک برجسته شود و به کسب و کار شما اهداف واضح تر و تعریف شده تری برای موفقیت ارائه دهد.
4.    سیستم یکپارچه
یک سیستم مدیریت یکپارچه IMS تمام الزامات و فرآیندها را در زمینه هایی که واقعاً برای شرکت شما مهم است - از کیفیت و حفاظت از محیط زیست گرفته تا ایمنی و بهداشت شغلی، امنیت اطلاعات، انرژی و مدیریت دارایی را پوشش می دهد و این مطلب در اخذ گواهینامه های ایزو نیز تاثیرگذار است.
5.    نمای کلی متمرکز
یک سیستم مدیریت یکپارچه IMS شفافیت جامع و کنترل واضح همه فرآیندها و رویه ها را فراهم می کند.
6.    کارکنان با انگیزه
فرآیندهای شفاف و مستند از سطح بالایی از پذیرش در میان کارکنان برخوردار است و از کارهای روزمره پشتیبانی می کند.
7.    مزیت رقابتی
یک سیستم مدیریت یکپارچه IMS تضمین می کند که شما به اهداف خود خواهید رسید و شرکت شما به طور مستمر توسعه یافته و بهبود می یابد.
8.    استفاده بهینه از منابع
سازمان شما از یکپارچه سازی سیستم مدیریت با صرفه جویی در منابع انسانی، زمان و هزینه ها سود می برد و می توانید به طور مثال با نفر روز ممیزی کمتر و ادغام برخی از بندهای استاندارد، در فرایند ممیزی شخص ثالث و هزینه های ثبت و صدور گواهینامه های ایزو خود صرفه جویی نمایید.
9.    مستندسازی ناب 
 اسناد کمتر به معنای دید واضح تر از فرآیندها است.
10.    صرفه جویی در زمان 
 دوره های آموزشی و ممیزی را می توان با هم ترکیب کرد
11.    منابع انسانی 
 فقط یک یا چند نفر مسئول برای تصدی وظایف مرتبط نیاز دارند
12.    صرفه جویی در هزینه 
 هزینه های کمتر بر اساس فرآیندهای یکپارچه و اثرات هم افزایی
13.    فرایند اخذ ایزو
فرایند اخذ گواهینامه های ایزو نیز بر اساس تعداد استانداردهای یکپارچه شده از بهینه سازی بالاتری می تواند برخوردار باشد.

IMS
IMS

گواهی سیستم مدیریت یکپارچه IMS چیست؟

امروزه سازمان ها به دنبال دیدگاهی جامع از کیفیت، سلامت و ایمنی و خطرات زیست محیطی (QHSE)  هستند که با آن مواجه هستند. گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه مطابق با استانداردهای بین المللی شناخته شده شما را قادر می سازد تا ریسک ها را به طور موثر مدیریت کنید و شهرت خود را بهبود بخشید.
ممیزی و صدور گواهینامه یک سیستم مدیریت یکپارچه به عنوان گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه شناخته می شود.
خلاصه جزئیات الزامات گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه IMS  در زیر آورده شده است:
یک نظامنامه مشترک یا دفترچه راهنمای کیفیت.
ممیزی داخلی مشترک - با ادغام الزامات همه استانداردها.
جلسه بازنگری مشترک مدیریت.
زمان کمتر برای توسعه مستندسازی و پیاده سازی.
مقرون به صرفه
زمان ممیزی کمتر در مقایسه با گواهینامه سیستم مدیریت تکی.
گزارش ممیزی مشترک.
کاهش تلاش مضاعف در طول اجرا 
به صورت خلاصه سازمانها با دریافت گواهینامه IMS، اذعان می نمایند که در یک شرایط بهینه نسبت به اجرای تکی استانداردها توانسته اند چندین استاندارد بین المللی ایزو را به صورت مشترک پیاده سازی نمایند.

فرآیند صدور گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه IMS

برای ثبت و صدور گواهینامه IMS، سازمانها باید پس از پیاده سازی مشترک و یکپارچه چندین استاندارد ایزو، فرایند زیر را انجام دهند.
بررسی درخواست و ثبت قرارداد بین BRSM و سازمان متقاضی.
ممیزی مرحله 1 یا ممیزی بررسی مستندات.
ممیزی مرحله 2 یا ممیزی بررسی سوابق و اجرا.
تصمیم صدور گواهینامه استاندارد.
ثبت و صدور گواهینامه استاندارد.
ممیزی مراقبتی استانداردها (سالانه یا نیم ساله همانطور که در طول فرآیند بررسی درخواست نهایی می شود و مورد موافقت مشتری قرار می گیرد).
ممیزی صدور گواهی مجدد استاندارد (در عرض سه سال قبل از انقضای گواهی).

BRSM چه گزینه های از IMS را ارائه می دهد؟

در اینجا در BRSM ما چندین محصول IMS را ارائه می دهیم که برخی از آنها ترکیبات زیر را از استانداردها دارند:
ISO 9001 و ISO 14001
این سیستم مدیریت یکپارچه IMS سیستم مدیریت کیفیت را با سیستم مدیریت محیطی ترکیب می کند.
علاوه بر تمرکز قوی بر مشتری و اجرای شیوه های تجاری موثر برای ثبات و کیفیت، نقش رهبران و نیاز به نظارت و ارزیابی مورد نیاز هر دو است.
ISO 9001 و ISO 45001
این سیستم مدیریت یکپارچه IMS سیستم مدیریت کیفیت را با سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ادغام می کند.
برای دستیابی به هر دو باید نشان دهید که چگونه قصد بهبود، اجرای عملیات برای اندازه گیری و بهبود سیستم مدیریت خود را دارید، و هم اقدامات تجاری خود را نظارت و ارزیابی کنید.
ISO 9001، ISO 14001 و ISO 45001
برای یک سیستم کاملاً کارآمد که تمام نیازهای اصلی مدیریت ISO شما را برآورده می کند، می توانید سیستم مدیریت کیفیت، سیستم مدیریت محیطی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی را ترکیب کنید.
همه این ترکیب‌ها به دلیل ساختار مشترک Annex SL به خوبی با هم کار می‌کنند، به این معنی که شباهت‌های زیادی دارند که می‌تواند مدیریت آنها را ساده‌تر کند.
زبان ساده همچنین اجرای آنها را آسان تر می کند و تضمین می کند که اعضای تیم شما می دانند چه کاری باید انجام دهند.
این به شما فضای بیشتری برای تمرکز بر روی بهبود مستمر در طیف وسیعی از مناطق حیاتی بدون اتلاف وقت و منابع غیر ضروری می دهد.
سیستم مدیریت یکپارچه (IMS)  تمام سیستم ها و فرآیندهای یک سازمان را در یک چارچوب کامل ادغام می کند و سازمان را قادر می سازد تا به عنوان یک واحد واحد با اهداف واحد کار کند.

چارچوب IMS
چارچوب IMS

سازمان ها اغلب بر روی سیستم های مدیریتی به صورت جداگانه ، اغلب در سیلوها و گاهی اوقات حتی در تضاد تمرکز می کنند.
یک تیم کیفیت با QMS سروکار دارد، اغلب یک مدیر EHS هر دو مسائل زیست محیطی و بهداشت و ایمنی را مدیریت می کند، یا مدیر SHEQ ایمنی، بهداشت، محیط زیست و کیفیت و غیره را مدیریت می کند.
سیستم های مدیریت یکپارچه می تواند شامل موارد زیر باشد:
QMS - سیستم مدیریت کیفیت
سیستم مدیریت کیفیت  (QMS) مجموعه‌ای از خط‌مشی‌ها، فرآیندها و رویه‌های مورد نیاز برای برنامه‌ریزی و اجرا (تولید، توسعه، خدمات) در حوزه کسب‌وکار اصلی یک سازمان است، (یعنی حوزه‌هایی که می‌تواند بر توانایی سازمان برای برآوردن نیازهای مشتری تأثیر بگذارد. ).
ISO 9001:2015 نمونه ای از سیستم مدیریت کیفیت است.

 • سیستم های مدیریت کیفیت ISO 9001
 • AS9100 هوافضا و دفاع
 • تجهیزات پزشکی ISO 13485
 • IATF 16949 Automotive

EMS - سیستم مدیریت محیطی
یک سیستم مدیریت محیطی EMS  موقعیت و عملکرد محیطی سازمان را تعیین و به طور مداوم بهبود می بخشد.

 • ISO 14001 سیستم های مدیریت محیطی

سیستم مدیریت ایمنی
یک پیام کوتاه یا (OHSMS)  موقعیت و عملکرد سلامت و ایمنی سازمان را تعیین می کند و به طور مداوم بهبود می بخشد.
از یک طرح کلی پیروی می کند و مانند هر جنبه دیگری از یک کسب و کار مدیریت می شود، مانند کارکردهای بازاریابی یا مهندسی.

 • ISO 45001 سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی

EnMS - سیستم مدیریت انرژی
EnMS میزان مصرف انرژی و تأثیر سازمان را تعیین می کند و به طور مداوم بهبود می بخشد.

 • سیستم مدیریت انرژی ISO 50001

FSMS - سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی
یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی تأیید می کند که شرکت ها در صنایع غذایی از رویه ها و دستورالعمل های خاصی پیروی می کنند تا محصولات خود را برای ایمنی مشتری تضمین کنند.

 • گواهینامه ایمنی مواد غذایی FSSC 22000
 • ISO 22000
 • SQF

ISMS - سیستم مدیریت امنیت اطلاعات
یک سیستم مدیریت امنیت اطلاعات تعیین می کند که سازمان شما چگونه باید امنیت اطلاعات خود را سازماندهی و مدیریت کند.

 • سیستم مدیریت امنیت اینترنت ISO 27000

به طور کلی همه استانداردهای فوق الذکر امکان یکپارچه سازی با یکدیگر را دارند و می توان تمامی آنها را با هم ادغام کرد و با تجمیع بندهای مشترک آنها، به بهره وری بالاتر و اثربخشی بیشتری دست یافت.

ساختار سطح بالا (HLS) چیست؟

اگرچه هیچ استاندارد ISO برای IMS تاکنون منتشر نشده است، ساختار سطح بالا (HLS) "استانداردهای سیستم مدیریت کلیدی" استقرار یک IMS یا یکپارچه سازی سیستم های مدیریت را تسهیل می کند.
استانداردهایی که از HLS استفاده می کنند، مانند ISO 9001، ISO 14001، ISO/IEC 27001، ISO 45001، ISO 50001 و ISO 55001، با اصطلاحات و تعاریف یکسان کار می کنند و ساختار یکسانی دارند.
در بیشتر موارد، یک IMS بر روی یک سیستم مدیریت موجود ساخته می شود. از آنجایی که مدیریت کیفیت یکی از سنگ بنای بسیاری از شرکت ها است، سیستم های مدیریت کیفیت اغلب محل خوبی برای شروع هستند. سیستم های مدیریتی بیشتر به طور متوالی یکپارچه شده و در یک سیستم مدیریت یکپارچه ترکیب می شوند.

الزامات سیستم مدیریت یکپارچه IMS :

الزامات IMS  بستگی به نوع استانداردهای مجتمع شده بستگی دارد و ترکیب استانداردهای مختلف می تواند، شرایط متفاوتی را برای پیاده سازی و به دنبال آن اخذ گواهینامه IMS را به دنبال داشته باشد.
چرا باید سیستم های مدیریت یکپارچه شوند؟
یکپارچه سازی برای موارد زیر طراحی شده است:

 • اطمینان حاصل کنید که بر اهداف و اهداف تجاری تمرکز می کنید
 • هماهنگ سازی و بهینه سازی شیوه ها
 • کاهش خطرات برای کسب و کار و افزایش سود
 • تعادل اهداف متضاد
 • مسئولیت ها و روابط متضاد را حذف کنید
 • ثبات ایجاد کنید
 • کاهش تکرار و در نتیجه کاهش هزینه ها
 • ارتباطات را بهبود بخشید
 • آموزش و توسعه را تسهیل کند

برای اطمینان از سیستم های مدیریت یکپارچه موثر، عملکردهای زیر باید انجام شود:
ارزیابی ریسک – مدیریت ریسک باید به ادراک مشتری، خطرات بهداشتی و ایمنی، نگرانی‌ها و اثرات زیست‌محیطی و حالت‌های شکست فرآیند رسیدگی کند.
با داشتن یک رویکرد مشترک، مقایسه ریسک های رخ داده در بخش های مختلف کسب و کار آسان تر خواهد بود.
مدیریت هنجارها و مقررات - برای گرفتن هنجارها و مقررات با توجه به مشخصات محصول، محیط زیست و سلامت و ایمنی و تأثیرات آنها بر تجارت.
مدیریت بهبود مستمر - باید بر برنامه های بهبود خاص مرتبط با کیفیت، سلامت و ایمنی و محیط زیست تمرکز کند.
آگاهی ذینفعان - باید نیازهای مشتریان، کارکنان و عموم مردم را با توجه به کیفیت، سلامت و ایمنی و محیط زیست برطرف کند.
شرکت بیکران راهکار سعادت نماینده BRSM در ایران، ثبت و صدور گواهینامه های ایزو همانند گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه IMS را انجام می دهد. سازمانهایی که خواستار اخذ گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه IMS هستند می توانند با شماره 02192001320 تماس حاصل نمایند یا درخواست خود را در این رابطه در سایت ثبت نمایند. 
 

سوالات متداول سیستم مدیریت یکپارچه (IMS)

IMS = QMS + EMS + SMS + EnMS + FSMS + ISMS

یک تیم کیفیت با QMS سروکار دارد، اغلب یک مدیر EHS هر دو مسائل زیست محیطی و بهداشت و ایمنی را مدیریت می کند، یا مدیر SHEQ ایمنی، بهداشت، محیط زیست و کیفیت و غیره را مدیریت می کند.
BRSM گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه را مطابق با استانداردهای شناخته شده بین المللی ارائه می دهد.
شرکت های مختلفی از جمله :
تولید.
دارایی، مالیه، سرمایه گذاری.
بانکداری.
خرده فروشی.
هوافضا.
ارتباطات
دولت.
بیمه.
افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.