ایزو ۲۰۱۲۱ ؛ استاندارد رویداد پایدار

در بین استانداردهای تخصصی ایزو، استانداردی نیز به منظور پشتیبانی از برگزار کنندگان و برگزاری رویدادهای مختلف ( ورزشی، تجاری، فرهنگی، و سیاسی) انتشار یافته است. این استاندارد که با عنوان ایزو ۲۰۱۲۱ ارائه شده، سیستم های مدیریت رویدادهای خاص را در بر می گیرد.
در واقع این استاندارد با پوشش چنین رویدادهایی، از عدم بروز صدمات زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی، انرژی و… اطمینان حاصل می کند.
ایزو ۲۰۱۲۱ استانداردی است برای کمک به شرکتها و سازمان ها در برگزاری رویدادها و نیز کنترل حوادث مربوط به فعالیت ها، خدمات و محصولات در رویدادهای برگزار شده است.

ایزو ۲۰۱۲۱ را می توان برای تمامی رویدادها اعم از یک دوره مسابقات محلی تا رویدادهای عظیم از قبیل المپیک و پارا المپیک به کار برد. این استاندارد تایید می کند که رویداد مورد نظر دارای مزایای اقتصادی، زیست محیطی و احتماعی خواهد بود، کمترین میزان اتلاف منابع، مصرف انرژی و تنش در جوامع محلی را خواهد داشت و هدف اصلی آن توسعه پایدار است. استاندارد رویدادهای پایدار ، همایش ها و مراسم ورزشی را به شیوه ای استاندارسازی می نماید که تمامی اقدامات برگزار کنندگان از آماده سازی تا اجرای مسابقات و رویدادهای پس از مسابقات با تمرکز بر توسعه پایدار شکل گیرند.

سیستم مدیریت پایداری رویدادها – ISO 20121
رویدادها هزینه های سنگینی بر روی منابع، جامعه و محیط زیست ما می گذارند.آنها می توانند زباله های قابل توجهی تولید کنند، فشار بر منابع محلی مانند آب و انرژی وارد کرده،و یا حتی تنش در جوامع محلی را از شعله ور کنند. با استفاده از ISO 20121 شما می توانید رویداد مرتبط را بدون توجه به نوع یا اندازه آن پایدار سازید.

چگونه کار می کند؟

ISO 20121 راهنمایی برای مدیریت رویداد و بهترین روش مدیریت رویداد ارائه می دهد تا به شما کمک کند رویداد خود را مدیریت و تاثیرات اجتماعی، اقتصادی و محیطی آن را کنترل کنید. هر اقدام، اعم از تکیه بر آب شیر به جای بطری های پلاستیکی تا تشویق استفاده از حمل و نقل عمومی را شامل می شود. همچنین ممکن است به کاهش هزینه های غیر ضروری کمک می کند.
رویکرد انعطاف پذیر ISO 20121 به این معنی است که می توان آن را برای همه نوع رویدادها، از جشنواره های موسیقی تا مهمانی های مدرسه استفاده کرد. استاندارد بوسیله ورودی های بسیاری از سهامداران مختلف از جمله نمایندگان صنایع رویداد توسعه یافته است، تا بتواند عملی و مفید باشد. این مراحل تمام مراحل زنجیره تامین حوادث را آدرس دهی می کند و شامل پایش و اندازه گیری خطوط راهنما می شود.
برای چه کسانی کاربرد دارد ؟
اگر شما در هر صنعتی از رویداد شرکت داشته باشید، این استاندارد برای شما مناسب است.
ISO 20121 با موفقیت برای تمام انواع رویدادها، از فستیوال های موسیقی تا مهمان های مدرسه استفاده می شود.

ارتباط با سایر استانداردها:

استاندارد مدیریتی ایزو ۲۰۱۲۱ با سایر استانداردهای ایزو مانند استانداردهای ایزو ۹۰۰۱ ( مدیریت کیفیت) و نیز ایزو ۱۴۰۰۱ ( مدیریت محیط زیست ) قابلیت یکپارچه سازی دارد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *