استراتژی سازمان جهانی استاندارد ایزو- ISO 2016-2020 – بخش اول

زمانی که جهان موافق است، اتفاقات بزرگ اتفاق می افتد

ایزو یک سازمان بین المللی مستقل و غیر دولتی با عضویت ۱۶۵ سازمان ملی استاندارد است. از طریق اعضای آن،کارشناسان ها گرد هم می آیند و دانش های شان را به اشتراک می گذارند و توسعه استانداردهای داوطلبانه، انضباطی، مبتنی بر رضایتمندی استانداردهای بین المللی را که از نوآوری حمایت می کنند و راه حل هایی برای چالش های جهانی ارائه می دهند را باعث می شوند. ایزو هر کاری را برای پاسخگویی به نیازهای صنعت و ایجاد جذابیت برای صنایع مختلف انجام می دهد، همچنین برای تنظیم کننده گان، مصرف کنندگان، سهامدارن و ذی نفعان نیز جذابیتهایی ایجاد می نماید.
رهبری در زمینه خود و پشتیبانی گسترده اعضای آن، ایزو را دارای یک حکمرانی قدرتمند، با کددهی اصول اخلاقی و استانداردهای توسعه نموده است استراتژی ISO 2016-2020 بر پایه این اصول محکم ساخته شده و طی پنج سال آینده راهنمایی برای سازمانها در تصمیم گیری هایشان خواهد بود.

به طور خاص، این استراتژی به سازمان کمک خواهد کرد که به آینده پاسخگو باشد، در جاهایی؛
• چالش های فنی، اقتصادی، قانونی، محیط زیست، اجتماعی و سیاسی نیاز به بررسی و بهبود مستمر سیستم ISO خواهد داشت.
• مشارکت ذینفعان و چالش های مالکیت معنوی ایزو، به عنوان یک فرصت کلیدی و توامان ریسک برای ISO همچنان ادامه خواهد داشت.

طرح استراتژیک بر شش راهبرد استراتژیک ISO برای دوره ۲۰۱۶-۲۰۲۰ تمرکز دارد. این یک سند زنده است که در آن جهت گیری استراتژیک،برای انعکاس فرضیه های جدید مورد نیاز است. این شش جهت ارتباط و رابطه بین آنها در ادامه نشان داده شده است. استراتژی ISO 2016-2020، همچنین به عنوان پایه ای برای برنامه اقدامات ایزو برای کشورهای در حال توسعه در سال های ۲۰۱۶-۲۰۲۰ خواهد بود، که مسائل مربوط به کار ISO با کشورهای در حال توسعه را مورد توجه قرار می دهد.

شش راهبرد ایزو برای ۲۰۱۶-۲۰۲۰ به هم متصل هستند

۱- توسعه استانداردهای کیفی بالا، از طریق اعضای جهانی ایزو
۲- “مشارکت ذینفعان و شرکای کلیدی
۳- یک بنیاد قوی در توسعه سازمانها و مردم
۴- استفاده از موثر از فناوری
۵- تمرکز بر ارتباطات
و هدف نهایی
۶- استانداردهای ایزو مورد استفاده در همه جا

هدف ISO این است که استانداردهای بین المللی مربوطه که در همه جا مورد استفاده قرار می گیرند، تولید شوند.

برای دوره ۲۰۱۶-۲۰۲۰، “استانداردهای ایزو مورد استفاده در همه جا” به معنی:

• اطمینان از یک مجموعه منسجم و معتبر از استانداردها که به طور موثر توسط صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و مزایای قابل توجهی را برای اقتصادها به ارمغان می آورد
• تولید استانداردهای بین المللی در یک زبان روشن و قابل فهم، آسان برای خواندن و کاربر پسند
• فعال کردن اعضای ISO برای موفقیت در بازارهای خود، ترویج استفاده از استانداردهای ایزو و ارائه محتوای ایزو به مشتریان خود
• افزایش پذیرش استانداردها به عنوان ابزارهای عملکردکسب و کار
• شناسایی و برآورده ساختن نیازهای مشتریان، با تمرکز بر نحوه استفاده از استانداردهای ISO و دسترسی به آنها
• توسعه اطلاعات حمایت کننده ای که استانداردهای بین المللی را بهمراه داشته و اعضای آن می توانند به مشتریان خود در صورت نیاز ارائه دهند
• ارائه مجموعه ای از استانداردهای ارزیابی انطباق بین المللی که قابل اجرا به تمام بخش ها باشد و همه انواع ارزیابی انطباق
که کمک می کنند تا اطمینان حاصل شود که ذینفعان به اجرای استاندارد ها اعتماد دارند
• پیاده سازی سیاست های حفاظت از حقوق مالکیت معنوی که توسط توسعه دهندگان و مشتریان به خوبی شناخته شده و مورد احترام است

.

ISO 50001: 2018 – سیستم مدیریت انرژی

ISO 50001 – مدیریت انرژی

استفاده موثر از انرژی به سازمان ها در صرفه جویی هزینه و همچنین کمک به حفظ منابع و مقابله با تغییرات اقلیمی کمک خواهد کرد.
ISO 50001 تمام بخش های سازمان را پشتیبانی می کند تا از طریق توسعه یک سیستم مدیریت انرژی (EnMS) به طور موثرتری از انرژی استفاده کنند.

ISO 50001: 2018 – سیستم مدیریت انرژی

ISO 50001 مبتنی بر مدل سیستم مدیریت بهبود مداوم است که این الگو برای دیگر استانداردهای شناخته شده مانند ISO 9001 یا ISO 14001 استفاده می شود.
این امر سازمان ها را برای یکپارچه سازی سیستم استاندارد مدیریت انرژی با استانداردهای مدیریت کیفیت و مدیریت زیست محیطی آسان تر می کند و راه بهبود را در تمامی سیستمهای مدیریت هموارتر می سازد.

ISO 50001: 2018 چارچوبی برای الزامات سازمانها فراهم می کند تا:
• ایجاد یک خط مشی برای استفاده موثر از انرژی
• تعیین اهداف کلان و خرد برای برآورده ساختن خط مشی
• تهیه و استفاده از داده برای درک بهتر و تصمیم گیری در مورد استفاده از انرژی
• اندازه گیری نتایج
• بازنگری این که خط مشی خوب عمل می کند و
• بهبود به طور مداوم مدیریت انرژی
• صدور گواهینامه ISO 50001

استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱ الزامات لازم برای ایجاد، اجرا، حفظ و بهبود سیستم مدیریت انرژی (EnMS) را مشخص می کند. نتیجه مورد نظر این است که سازمان را قادر به دنبال نمودن یک رویکرد سیستماتیک در دستیابی به بهبود مستمر عملکرد انرژی و EnMS می نماید.

تجزیه و تحلیل CEM نشان می دهد که پیاده سازی استاندارد ISO 50001 در بخش های تجاری و صنعتی در سراسر جهان می تواند تا سال ۲۰۳۰ صرفه جویی انرژی تجمعی حدود ۶۲ عضویوول را کاهش دهد و هزینه های انرژی تقریبا ۶۰۰ میلیارد دلار را از بین ببرد و ۶ میلیون و ۵۰۰ میلیون تن انتشار گاز CO2 را از بین ببرد. پیش بینی تخمین سالانه انتشار گازهای گلخانه ای معادل حذف ۲۱۵ میلیون خودرو مسافری از جاده است.
تجزیه و تحلیل CEM نشان می دهد که پیاده سازی استاندارد ISO 50001 در بخش های تجاری و صنعتی در سراسر جهان می تواند تا سال ۲۰۳۰ صرفه جویی انرژی تجمعی حدود ۶۲ exajoules را کاهش دهد و هزینه های انرژی تقریبا ۶۰۰ میلیارد دلار را از بین ببرد و ۶ میلیون و ۵۰۰ میلیون تن انتشار گاز CO2 را از بین ببرد. پیش بینی تخمین سالانه انتشار گازهای گلخانه ای معادل حذف ۲۱۵ میلیون خودرو مسافری از جاده است.

علاقمندان می توانند ترجمه استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱ را از انتشارات گروه بیکران راهکار سعادت (BRS) می توانید تهیه فرمایند و همچنین برای شرکت در دوره های آموزشی و هم اندیشی مرتبط با استانداردهای مدیریت و ایزوها می توانید با آکادمی آموزش BRS تماس حاصل فرمایید.

متن فارسی استاندارد ISO10004 ویرایش سال ۲۰۱۸

در جدیدترین نسخه استاندارد ISO10004 ویرایش سال ۲۰۱۸ راهنمایی مطلوب برای تدوین روش های حرفه ای اندازه گیری میزان رضایت مشتریان ارائه گردیده است.
استاندارد مدیریت کیفیت- رضایت مشتری یعنی ایزو ۱۰۰۰۴ تاکید دارد که صرف ارائه فرم نظرسنجی به مشتریان و تحلیل آن ها نمی توان میزان واقعی رضایت مشتریان را نشان دهد.
در این استاندارد شاخص رضایت مشتریان “CSI) “customer satisfaction index) مطرح می شود که شاخصی مطلوب و آمیخته از پارامتر های مختلف برای اندازه گیری رضایت مشتریان است و استاندارد روش های تحقیق آمیخته را پیشنهاد می دهد.

ترجمه ارائه گردیده براساس آخرین ویرایش استاندارد ISO10004 در سال ۲۰۱۸ بوده و سعی گردیده متنی روان و فنی تقدیم متخصصان این حوزه گردد.

مرکز انتشارات بیکران راهکار سعادت همواره سعی در چاپ و ارائه ترجمه جدیدترین استانداردهای روز دنیا با همکاری متخصصین فن داشته و از علاقمندان به حوزه استانداردهای ایزو و مباحث وابسته برای همکاری در این عرصه دعوت بعمل می آورد .

برای دانلود متن فارسی استاندارد ایزو ۱۰۰۰۴ و مدیریت رضایت مشتریان می توانید از لینک ذیل استفاده نمایید

ISO10004-2018-BRSM

ایزو ۹۵۶۴- خدمات مالی – مدیریت و امنیت شماره شناسایی شخصی (PIN)

ایزو ۹۵۶۴ ویرایش سال ۲۰۱۷ قسمت اول

خدمات مالی – مدیریت و امنیت شماره شناسایی شخصی (PIN)

شماره شناسایی شخصی یا پین اسم رمزی عددی، که میان یک سامانه و یک کاربر به اشتراک گذاشته شده و از آن جهت اصالت سنجی کاربر در سامانه استفاده می شود. معمولا از کاربر درخواست می‌شود یک نشانه یا شناسه نامحرمانه (شناسه کاربر) را همراه با یک شماره شناسایی شخصی محرمانه، بوجود اورد تا امکان دستیابی به سامانه برای او فراهم گردد. سامانه نیز تنها در صورتی اجازهٔ دسترسی به کاربر را می‌دهد که عدد واردشده با عدد ذخیره‌شده در سامانه یکی داشته باشد. بنابراین برخلاف نام کاربری، از روی پین شناسایی فرد کاربر امکان پذیر نخواهد بود.

استاندارد ایزو ۹۵۶۴ از جمله استانداردهای مرتبط با صنعت بانکداری بوده و بعلت اهمیت موضوعات امنیتی در دادستدهای مالی از جمله استانداردهای ایزو پرکاربرد در صنعت فوق است.

قسمت ۱: اصول و الزامات اساسی برای PIN ها در سیستم های مبتنی بر کارت

ایزو ۹۵۶۴-۱:۲۰۱۷ اصول و تکنیک های اساسی را در راستای حداقل اقدامات امنیتی لازم برای مدیریت موثر بین المللی شماره شناسایی شخصی (PIN) را ارائه می دهد.
این اقدامات برای کسانی که مسئول اجرای روش های مدیریت و حفاظت از شماره شناسایی های شخصی (PIN) در هنگام ایجاد، صدور، استفاده و غیرفعال شدن آنها هستند، قابل اجرا هستند.
ایزو ۹۵۶۴-۱:۲۰۱۷ برای مدیریت دارنده کارت PIN ها، به عنوان وسیله تأیید اعتبار کارت ها در سیستم های بانکی خرده فروشی، بویژه دستگاه های ATM، پایانه های POS، جعبه های اتوماتیک سوخت، ماشین آلات فروش، کیوسک های بانکی و سیستم های انتخاب و تغییر PIN قابل استفاده است.این امر برای محیط های صادر کننده و تبادل قابلیت کاربرد دارد.
الزامات استاندارد ISO 9564-1: 2017 پوشش دهنده موارد ذیل نیستند:
۱) مدیریت PIN و امنیت در محیط هایی که هیچ ارتباط رمزنگاری مداوم بین دستگاه مبدا مبادله و گیرنده وجود ندارد، به عنوان مثال استفاده از مرورگر برای خرید آنلاین (برای این محیط، به ISO 9564-4 مراجعه کنید)؛
۲) حفاظت از PIN در برابر ضرر و یا سوء استفاده عمدی توسط مشتری؛
۳) حریم خصوصی دادههای غیر تراکنش پین؛
۴) حفاظت از پیام های معاملات در برابر تغییر یا جایگزینی؛
۵) حفاظت در مقابل پخش PIN یا معامله؛
۶) تکنیک های مدیریت کلیدی خاص؛
۷) تایید پین آفلاین در دستگاه های بدون تماس؛
۸) الزامات خاص مربوط به مدیریت PIN که مربوط به کارکرد فنی چند اپلیکیشن ICC باشد.

ایزو ۲۰۱۲۱ ؛ استاندارد رویداد پایدار

در بین استانداردهای تخصصی ایزو، استانداردی نیز به منظور پشتیبانی از برگزار کنندگان و برگزاری رویدادهای مختلف ( ورزشی، تجاری، فرهنگی، و سیاسی) انتشار یافته است. این استاندارد که با عنوان ایزو ۲۰۱۲۱ ارائه شده، سیستم های مدیریت رویدادهای خاص را در بر می گیرد.
در واقع این استاندارد با پوشش چنین رویدادهایی، از عدم بروز صدمات زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی، انرژی و… اطمینان حاصل می کند.
ایزو ۲۰۱۲۱ استانداردی است برای کمک به شرکتها و سازمان ها در برگزاری رویدادها و نیز کنترل حوادث مربوط به فعالیت ها، خدمات و محصولات در رویدادهای برگزار شده است.

ایزو ۲۰۱۲۱ را می توان برای تمامی رویدادها اعم از یک دوره مسابقات محلی تا رویدادهای عظیم از قبیل المپیک و پارا المپیک به کار برد. این استاندارد تایید می کند که رویداد مورد نظر دارای مزایای اقتصادی، زیست محیطی و احتماعی خواهد بود، کمترین میزان اتلاف منابع، مصرف انرژی و تنش در جوامع محلی را خواهد داشت و هدف اصلی آن توسعه پایدار است. استاندارد رویدادهای پایدار ، همایش ها و مراسم ورزشی را به شیوه ای استاندارسازی می نماید که تمامی اقدامات برگزار کنندگان از آماده سازی تا اجرای مسابقات و رویدادهای پس از مسابقات با تمرکز بر توسعه پایدار شکل گیرند.

سیستم مدیریت پایداری رویدادها – ISO 20121
رویدادها هزینه های سنگینی بر روی منابع، جامعه و محیط زیست ما می گذارند.آنها می توانند زباله های قابل توجهی تولید کنند، فشار بر منابع محلی مانند آب و انرژی وارد کرده،و یا حتی تنش در جوامع محلی را از شعله ور کنند. با استفاده از ISO 20121 شما می توانید رویداد مرتبط را بدون توجه به نوع یا اندازه آن پایدار سازید.

چگونه کار می کند؟

ISO 20121 راهنمایی برای مدیریت رویداد و بهترین روش مدیریت رویداد ارائه می دهد تا به شما کمک کند رویداد خود را مدیریت و تاثیرات اجتماعی، اقتصادی و محیطی آن را کنترل کنید. هر اقدام، اعم از تکیه بر آب شیر به جای بطری های پلاستیکی تا تشویق استفاده از حمل و نقل عمومی را شامل می شود. همچنین ممکن است به کاهش هزینه های غیر ضروری کمک می کند.
رویکرد انعطاف پذیر ISO 20121 به این معنی است که می توان آن را برای همه نوع رویدادها، از جشنواره های موسیقی تا مهمانی های مدرسه استفاده کرد. استاندارد بوسیله ورودی های بسیاری از سهامداران مختلف از جمله نمایندگان صنایع رویداد توسعه یافته است، تا بتواند عملی و مفید باشد. این مراحل تمام مراحل زنجیره تامین حوادث را آدرس دهی می کند و شامل پایش و اندازه گیری خطوط راهنما می شود.
برای چه کسانی کاربرد دارد ؟
اگر شما در هر صنعتی از رویداد شرکت داشته باشید، این استاندارد برای شما مناسب است.
ISO 20121 با موفقیت برای تمام انواع رویدادها، از فستیوال های موسیقی تا مهمان های مدرسه استفاده می شود.

ارتباط با سایر استانداردها:

استاندارد مدیریتی ایزو ۲۰۱۲۱ با سایر استانداردهای ایزو مانند استانداردهای ایزو ۹۰۰۱ ( مدیریت کیفیت) و نیز ایزو ۱۴۰۰۱ ( مدیریت محیط زیست ) قابلیت یکپارچه سازی دارد.

iSO 26000 – استاندارد مسئولیت اجتماعی

iSO 26000 – استاندارد مسئولیت اجتماعی

کسب و کارها و سازمان ها در خلاء کار نمی کنند. ارتباط آنها با جامعه و محیط زیست که در آن مشغول فعالیت هستند، عوامل مهمی در ادامه کار آنها به شکل اثربخش است. همچنین به طور فزاینده ای در اندازه گیری عملکرد کلی آنها مورد استفاده قرار می گیرند.

ایزو ۲۶۰۰۰ دستورالعمل و راهنمایی است که چگونه شرکت ها و سازمان ها می توانند به شیوه ای اجتماعی عمل کنند. این بدان معنی است که سازمانها به نحوی اخلاقی و شفاف عمل کنند که به سلامت و رفاه جامعه کمک گردد.

ایزو ۲۶۰۰۰: ۲۰۱۰

ایزو ۲۶۰۰۰: ۲۰۱۰ یک استاندارد راهنماست و ارائه دهنده الزامات نیست، بنابراین نمی تواند بر خلاف سایر استانداردهای شناخته شده ISO مورد تأیید (cannot be certified) قرار گیرد .
در عوض، این استاندارد کمک می کند تا مشخص شود چه مسئولیت اجتماعی، به شرکت ها و سازمان ها کمک می کند اصول را به اقدامات موثر تبدیل کنند و بهترین شیوه های مربوط به مسئولیت اجتماعی را در سطح جهانی به اشتراک بگذارند. این هدف در همه انواع سازمانها صرفنظر از فعالیت، اندازه یا مکان آنها است.

این استاندارد در سال ۲۰۱۰ پس از پنج سال مذاکره میان بسیاری از سهامداران مختلف در سراسر جهان نهایی شد. نمایندگان دولت، سازمان های غیردولتی، صنایع، گروه های مصرف کننده و سازمان های کارگری در سراسر جهان در توسعه آن شرکت داشتند، یعنی این نشان دهنده توافق بین المللی است.

پشتیبانی از اجرای ISO 26000

ISO 26000 توسط یک گروه کاری از حدود ۵۰۰ کارشناس توسعه یافته است. در خلال انتشار این استاندارد، گروه کاری منحل شد.

مدارک و مستندات برای حمایت از اجرای ISO 26000:
پروتکل ارتباطات – سازمانها می توانند از اصطلاحات مناسب استفاده کنند تا در مورد استفاده خود از ISO 26000 ارتباط برقرار کنند
مواد آموزشی پایه ایزو ۲۶۰۰۰ در قالب پاورپوینت و آموزش پروتکل آموزش [PDF]
کسانی که ISO 26000 را با دستورالعمل های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی OECD”” برای شرکت های چند ملیتی و برنامه ۲۰۳۰ سازمان ملل متحد (اهداف توسعه پایدار) پیوند می دهند.

انتشار استاندارد مدیریت تاثیر تغییرات آب و هوایی: ISO 14090

مدیریت تاثیر تغییرات آب و هوایی: اولین استاندارد بین المللی برای تطبیق منتشر شده است
هنگامی که برخی از بزرگترین ابر شرکت ها در جهان ارزش مواد معدنی را برای کسب و کار خود در حدود یک تریلیون دلار ارزش گذاری می کنند، تاثیر تغییرات اقلیمی نمی تواند نادیده گرفته شود. شرکت ها نیاز به انطباق دارند و یک استاندارد جدید به تازگی توسعه یافته است تا به انطباق انها با شرایط آب و هوایی کمک کند.

آب و هوای شدید، درجه حرارت رو به رشد و انتشار گازهای گلخانه ای، همه جنبه هایی از شرایط اقلیمی ما است که می تواند بر کسب و کار تاثیر بگذارد. آنها همچنین می توانند باعث خلق فرصت هایی شوند. گزارش اخیر کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوایی (UNFCCC) نشان داد که گروهی از بزرگترین شرکت های جهان که مجموعا حدود ۱۷ تریلیون دلار ارزش دارند، هزینه های مربوط به تغییرات اقلیمی را در کسب و کارهای خود تقریبا ۱ تریلیون دلار ارزش گذاری کرده اند. از سوی دیگر، آنها ارزش بالقوه استفاده از فرصت های تجاری را بیش از دو برابر ارزش گذاری می کنند.

بنابراین، داشتن برنامه های قوی برای انطباق با تغییرات آب و هوایی، کلید موفقیت تجاری است.

ایزو ۱۴۰۹۰، سازگاری با تغییرات اقلیمی – اصول، الزامات و دستورالعمل ها، اولین استاندارد در طیف وسیعی از استانداردهای ایزو در این حوزه است و هدف آن کمک به سازمان ها در ارزیابی تاثیرات تغییرات آب و هوا می باشد و طرح هایی را برای سازگاری موثر ارائه می دهد. این به آنها کمک می کند تا ریسک ها را شناسایی و مدیریت کنند، و همچنین فرصت هایی را که ممکن است تغییرات آب و هوایی را به همراه داشته باشد، درک کنند.

این استاندارد چارچوبی را ارائه می دهد که سازمان ها را قادر می سازد تا در هنگام طراحی و اجرای سیاست ها، استراتژی ها، برنامه ها و فعالیت های مربوط به انطباق تغییرات اقلیمی توجه دقیق داشته باشند.

جان دورا، هماهنگ كننده گروه كاري سازمان جهانی ایزو كه استاندارد را توسعه داد، گفت كه تغييرات آب و هوا مانند تغييرات آب و هوايي غير منتظره و تغييرات دمايي مي تواند تاثير قابل توجهي بر خط پایین (organization’s bottom line)سازمان داشته باشد، و اگر سازمانها براي مواجهه با آن آمادگي لازم را نداشته باشند، آسیب های زیربنایی یا اختلال در کسب و کار خود را بوضوح خواهند دید: “درک اثرات آب و هوایی نه تنها برای اعمال اقدامات اقلیمی است، بلکه تصمیمات سازمانی بر اساس ریسک ها و فرصت ها ساخته می شود، بنابراین انعطاف پذیری در زنجیره ارزش مانند خرید، سرمایه گذاری و بیمه مفید است. ”

لیانگ سان افزود: “ایزو ۱۴۰۹۰ سازمان ها را قادر می سازد تا اثرات آب و هوایی را ارزیابی و خود را آماده اتطباق با تغییرات سازد و آنها را مقاوم تر می سازد. این همچنین به آنها کمک خواهد کرد که فرصت های بالقوه برای به حداکثر رساندن استفاده از منابع یا منابع جدید درآمد را مشخص کنند. ”

استاندارد جدید ISO برای همه انواع سازمان ها مفید است، صرف نظر از این که آیا طرح های انطباق در آن قرار دارند. پیاده سازی همچنین کاربران را قادر می سازد به طور مستقیم به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد در اقدامات جوی (SDG 13) کمک کنند.

ISO 14090 توسط گروه کاری ۹ کمیته فنی ISO / TC 207، مدیریت زیست محیطی، کمیته فرعی ۷، مدیریت زیست محیطی و فعالیت های مرتبط با آن، توسط دبیرخانه مشترک توسط SAC، عضو ISO برای چین و SCC، عضو ISO برای کانادا توسعه داده شده است.

این در نظر گرفته شده است که استاندارد جامعی برای سازگاری با تغییرات آب و هوایی باشد، و کمیته همچنین بر روی استانداردهای دیگر که راهنمای بیشتری را ارائه می دهند، کار می کند. این شامل ایزو ۱۴۰۹۱، سازگاری با تغییرات آب و هوایی – آسیب پذیری، اثرات و ارزیابی ریسک و ایزو ۱۴۰۹۲، مدیریت GHG و فعالیت های مرتبط: الزام و هدایت برنامه ریزی سازگاری برای سازمان ها از جمله دولت های محلی و جوامع است.

راهنمایی برای کسب و کارهای کوچک برای رسیدگی به شکایات مشتریان

ضمیمه ۱ استاندارد ایزو ۱۰۰۰۲ ویرایش ۲۰۱۸ راهنمایی برای سیستمی نمودن رسیدگی به شکایات مشتریان ایجاد نموده که برای کسب و کارهای کوچک و متوسط بسیار مفید خواهد بود :

این سند برای سازمان­ها با هر اندازه­ای طراحی شده است. با این حال، می­دانیم که بسیاری از کسب و کارهای کوچک منابع محدودی برای اختصاص دادن و حفظ روند رسیدگی به شکایات دارند. این پیوست، زمینه­های اصلی را برجسته می­کند که این کسب و کارها می­توانند توجه خود را برای دستیابی به حداکثر کارآیی و بهره وری از یک فرایند ساده، بر آنها متمرکز سازند.

مراحل زیر مناطق کلیدی را همراه با پیشنهاداتی برای عمل در هر حوزه شناسایی می­کند.

– پذیرای شکایات باشید: یک علامت ساده و یا یک پاراگراف را در فاکتورهای شرکت درج کنید، که بگوید (نگاه کنید به ۴٫۴)، برای مثال: “رضایت شما برای ما مهم است، اگر راضی نیستید لطفا ما را در جریان قرار دهید، می­خواهیم رسالت خود را به درستی انجام دهیم”.

– شکایات را جمع آوری و ثبت کنید (به پیوست­های C و F مراجعه کنید).

– اگر نمی­توانید شخصا آن را دریافت کنید دریافت شکایت را به شکایت کننده اطلاع دهید (یک تماس تلفنی یا ایمیل کافی است) (به بند ۷٫۴ مراجعه شود).

– شکایت را از نظر اعتبار، تاثیر احتمالی و بهترین فرد برای رسیدگی به آن بررسی کنید (نگاه کنید به ۷٫۵).

– به محض آنکه عملا امکان پذیر باشد، مساله را حل کنید یا شکایت را مورد بررسی بیشتر قرار دهید و سپس تصمیم بگیرید که چه کاری باید انجام دهید و به سرعت عمل کنید (نگاه کنید به ۷٫۷).

– اطلاعاتی را به مشتری در مورد آنچه که قصد دارید در مورد شکایت انجام دهید ارائه دهید، و پاسخ مشتری را ارزیابی کنید. آیا این احتمال وجود دارد که اقدام مشتری را راضی کند؟ اگر بله، پس به سرعت اقدام کنید تا اقدامی که مشتری منطقا انتظار دارد را با توجه به بهترین شیوه­های موجود در صنعت خود انجام دهید (به ۷٫۸ مراجعه کنید).

– هنگامی که همه اقدامات ممکن از نظر شما برای حل شکایت صورت گرفت، به مشتری اطلاع دهید و نتیجه را ثبت کنید. اگر شکایت هنوز برای رضایت مشتری حل نشده است، تصمیم خود را توضیح دهید و اقدامات احتمالی دیگری را ارائه دهید (به ۷٫۹ مراجعه کنید).

– بررسی شکایات به طور منظم: یک بررسی کوتاه مدت و یک بررسی جامع­تر سالانه را برای تعیین این موضوع انجام دهید که آیا هر گونه روند و یا چیزهای واضحی وجود دارند که بتوانید تغییر دهید و یا اصلاح کنید که وقوع شکایت را متوقف کنید، خدمات به مشتریان را بهبود بخشید، و یا مشتریان را بیشتر راضی نگه دارید (پیوست C و ردیابی شکایات در ماده ۶ پیوست F را مشاهده کنید).

راهنمایی بالا برای اجرای آسان طراحی شده است. بازدید از سایر بنگاه­های کسب و کار که شاید دقیقا عملکرد مشابهی نداشته باشند می­تواند ارزشمند باشد، ببینید چگونه آنها با شکایات مشتریان برخورد می­کنند. اغلب می­توان نکات و تکنیک­های ارزشمندی را برای اعمال یافت.

برای دریافت متن کامل به لینک ذیل مراجعه کنید

https://brs.ir/wp-content/uploads/2019/06/www.BRS_.ir_.pdf

آکادمی آموزش BRS

تهران سعادت آباد خیابان سپیدار پلاک ۱۰

تلفن : ۰۲۱۲۶۷۶۱۲۸۱

www.BRSAcademy.com

www.BRSMENA.com

اولین ترجمه ایزو ۱۰۰۰۲ ویرایش ۲۰۱۸

ترجمه جدید استاندارد iso 10002:2018 کاری از گروه انتشارات بیکران راهکار سعادت (BRS) برای استفاده متخصصان امر و علاقمندان حوزه مشتری در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد.

متن ترجمه ایزو ۱۰۰۰۲ “مدیریت کیفیت – بازخورد مشتری – دستورالعملهایی برای رسیدگی به شکایات در سازمانها” به صورت کامل در ادامه قرار داده شده است.

برای دانلود متن استاندارد رسیدگی به شکایت مشتری از لینک زیر استفاده نمایید.

www.BRS.ir

WORLD ACCREDITATION DAY 2019

WORLD ACCREDITATION DAY 2019
Accreditation: Adding Value to Supply Chains

۹ June 2019 marks World Accreditation Day as a global initiative, jointly established by the International Accreditation Forum (IAF) and the International Laboratory Accreditation Cooperation (ILAC), to raise awareness of the importance of accreditation.

This year’s theme focuses on how accreditation provides added value to supply chains.

Supply chains provide a vital role in delivering products and services for consumers, business and the public sector in a timely, cost-efficient and quality manner. Accreditation and, with it, other quality infrastructure tools such as standards, metrology and conformity assessment, provide widely accepted tools that help deliver value to the supply chain. These tools help with trust and assurance, enabling confidence in both final products and services and the manner in which they are placed on the market and used.

As in previous years, the day will be celebrated across the world with the hosting of major national events, seminars, and press and media coverage, to provide the opportunity to explore how accreditation can help deliver a safer world and to support businesses, government and regulators to find standards, conformity assessment and accreditation tools to support them in this goal.

To find out what is happening locally to you, please contact your local accreditation body for further details.

Login to the Members area for more information on how to celebrate the day and to download the poster and brochure templates for use in other languages.