نحوه تنظیم و چگونگی نگارش HSE PLAN ( نمونه HSE PLAN – برنامه ایمنی و بهداشت )- قسمت دوم

۳٫اهداف و مقاصد
آنچه در زیر خواهد آمد اهداف و مقاصد سیستم مدیریتی HSE است.
۱- زمان از دست رفته در آسیب دیدگی وجود ندارد.(صفر است)
۲- خسارت مهم مالی وجود ندارد. (صفر است)
۳- حذف شرایط نا امن در محل کار.
۴- حذف موقعیت هایی که می تواند یک تأثیر منفی بر سلامتی یا رفاه کارکنان داشته باشد.
۵- حذف فعالیت هایی که ممکن است تأثیر منفی بر محیط داشته باشد.

تدابیری در جهت دستیابی به اهداف و مقاصد سیستم مدیریتی HSE شامل:
۱- تضمین سطح بالایی از هشیاری HSE در مدیریت ارشد و کارمندان از طریق یک سیستم آموزش و رسیدگی منظم که همان ایمنی مکان و برنامه پیشگیری از خسارت است.
۲- بازنگری های عملکرد HSE به عنوان مقبولیت و عدم مقبولیت از مدیریت اعمال شده توسط پیمانکاران.
۳- مدیریت، سیستم پیشگیری از یک تصادف عارضی و آلودگی محیطی با دخالت تمام کارکنان همراه با بازرسی ها وگزارشات منظم به منظور تضمین اجرای آن.
۴- حفظ استانداردهای به روز داخلی و خارجی که در برنامه های آموزشی از آنها استفاده می کنند و تابع پیمانکار، شرکت و مقررات محیطی و ایمنی محلی می باشد.
۵- مدیریت و سیستم اجرایی مقررات ایمنی و محیطی که شامل رسیدگی ها و گزارشات منظم براساس استانداردهای بازرسی در زمینه صنعت می باشد.
۶- کنترل عملکرد HSE (سیستم و عملکرد اجرایی) از طریق بازرسی و رسیدگی های منظم.
۷- تضمین اینکه برنامه های واکنش اضطراری (احتمالی) آماده است تا به هر اتفاق محیطی و ایمنی که ممکن است رخ دهد، پاسخی مناسب دهد. انجام تمرینهای منظم به منظور تضمین آگاهی تمام بخش ها از نقش هایشان در طرح آگاهی از اعمالی که باید اتخاذ شود همچون تخلیه امن.
۸- به راه اندازی “طرح واکنش اضطراری” به منظور تضمین اعمال اقدامات پیشگیرانه در هر زمان که پرسنل سایت یک خطر بالقوه را گزارش دهند.


۴٫سازمان HSE و هماهنگی
تاکید بر حفاظت از ایمنی پروژه و استانداردهای محیطی و جانی با مدیریت پیمانکاران آغاز و در سراسر سازمان پروژه از تیم مدیریتی گرفته تا هر یک از اعضا و… توسعه می یابد.
همانطوری که گفته شد لازمه این کار تعهد تمام اعضای تیم با در نظر گرفتن مسئولیت های فردی خود نسبت به سلامتی، ایمنی و رفاه پروژه به عنوان یک کلیت می باشد. تیم مدیریتی HSE و اعضای تیم، مسئول اجرای برنامه ایمنی و پیشگیری از خسارت پروژه بطور کلی هستند و همچنین دارای نقش کلیدی در موفقیت پروژه می باشند.
آنها نه تنها دارای یک تأثیر مستقیم در جهت دهی های روزانه به موضوعات HSE پروژه می باشند بلکه مسئولیت حمایت از همه اعضای تیم پروژه از طریق بازنگری ویژگی های طرح ایمنی، بازنگری روش ها و برنامه های ساخت، تدارک راهنمایی های ایمنی و آموزشی مناسب، فراهم سازی ابزارها و تجهیزات ایمنی در سراسر محیط کار، بازرسی از تمرینهای کاری، مشاوره در امور پیشگیرانه و بهبود ایمنی ابزاری به هنگام نیاز می باشد.
علاوه بر نقش اولیه در اقدامات پیشگیرانه، تیم HSE به عنوان رهبر تیم های واکنش اولیه در هنگام بروز حادثه عمل خواهدکرد.
پیمانکاران نظامنامه HSE مخصوص آن سایت را که شامل برنامه ایمنی و پیشگیری از خسارت است با موافقت شرکت به محض آغاز کار و یا قبل از آغاز کار، در سایت تحویل می دهند.

ممیزی سیستم مدیریت محیط زیست شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه بر اساس استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱:۲۰۱۵

طی سالهای گذشته ، در کنار تجملاتی شدن روز افزون زندگی و مصرف بی‌رویه و رفاه طلبی فراوان ، ۱۲۰ میلیون هکتار به بیابانهای جهان افزوده شده و این مقدار بیش از مجموع زمینهایی است که هر ساله در چین و نیجریه به زیر کشت می‌رود. طی همین مدت کشاوزان جهان بیش از ۴۵۰ میلیون تن خاک حاصلخیز کشاورزی را از دست داده‌اند که تقریبا معادل کل خاکی است که زمینهای کشاورزی هندوستان و فرانسه را پوشانده است. در ۲۵ سال گذشته ، بیش از ۲ میلیون کیلومترمربع از جنگلهای جهان ناپدید شده است که مساحت آنها بیش از مساحت کشور ایران است.

امروزه در هر سال قریب ۴ میلیارد اصله درخت برای تولید کاغذ بریده می‌شود. رودخانه‌ها و اقیانوسها در اثر ورود پسابهای سمی و نشت نفت و عملیات جنگی، آلوده شده‌اند. هوای شهرها به آمیزه‌ای از مواد شیمیایی مضر تبدیل شده است. کره زمین در حال گرم شدن است و جمعیت هر لحظه افزایش می‌یابد. در شرایط کنونی حفظ وارتقاء محیط زیست فقط یک مسئولیت اجتماعی نیست بلکه برای کلیه سازمانها وافراد بعنوان یک وظیفه ملی،مذهبی و اجتماعی حائز اهمیت می باشد.
بر اساس گزارش سال ۲۰۱۸ شاخص جهانی عملکرد محیط زیست (EPI)، سوییس ، فرانسه، دانمارک، مالت، سوئد، انگلیس، لوکزامبورگ، استرالیا، ایرلند و فنلاند ۱۰ کشوری هستند که بهترین عملکرد محیط زیستی را داشته‌اند. در این رتبه بندی، ایران در رده ۸۰ قرار گرفته است و به نسبت سال ۲۰۱۶ با بهبود رو به رو بوده است.
طی سال های گذشته، شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه بعنوان یکی از زیرمجموعه های شهرداری تهران اقدامات ارزنده ای در کاهش آلودگی های زیست محیطی در شهر تهران اجرا نموده است که بارزترین آنها ساماندهی خطوط اتوبوسرانی BRT می باشد.
شرکت بیکران راهکار سعادت BRS بعنوان مرجع ممیزی مورد تائید مرکز ملی تائید صلاحیت ایران NACI پس از انجام ممیزی سیستم مدیریت محیط زیست شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه نموده و بعد از طی مراحل فرایندی، اقدام به صدور گواهینامه ISO14001:2015 این سازمان محترم نموده است.

ضمن آرزوی توفیق روز افزون برای شرکت اتوبوسرانی تهران وحومه، امید است تلاش های صورت پذیرفته همه طرفین علی الخصوص تلاشگران خط مقدم عرصه حمل و نقل شهری، منجر به بهبود مستمر شرایط زیست محیطی شهر تهران گردد.

روابط عمومی شرکت بیکران راهکار سعادت – BRS

نحوه تنظیم و چگونگی نگارش HSE PLAN ( نمونه HSE PLAN – برنامه ایمنی و بهداشت )- قسمت اول

طرح بهداشت، ایمنی و زیست محیطی که HSE Plan نامگذاری شده است، سندی شامل جزئیات تفصیلی از مجموعۀ فرایندها، برنامه ها و روش­های کاری در سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و زیست محیطی (HSE) است که در مدت زمان اجرای یک پروژه یا فرایند، صرف نظر از نوع و ماهیت آن مورد بهره برداری قرار می­گیرد. این سند، به عنوان یک برنامه جامع به رئوس اقدامالت جاری موثر بر بهداشت، ایمنی و محیط زیست در یک سازمان اشاره کرده و چارچوب مدونی برای فعالیت­های حیاتی و مسئولیت­های مرتبط فراهم می­کند. این سند تضمینی بر رعایت الزامات HSE، پیش­گیری از بروز حوادث و آسیب­های محیطی و بهبود عملکرد HSE است.

نمونه فهرستی از HSE PLAN
فهرست مطالب:
۱:معرفی
۲:رویکرد HSE
۳:مقاصد و اهداف
۴:هماهنگی و سازماندهی HSE
۵:آنالیز و بررسی ایمنی پروژه¬ / کاریJSA
۶:کمیته مدیریت HSE
۷:کمیته کارکنان HSE
۸:جلسات Toolbox
۹:برنامه ی ارتقای HSE
۱۰:جهت یابی (راهنمایی) و آموزش
۱۱:گزارشات و تحقیقات اتفاقی و غیر متعارف
۱۲:برنامه سوء استفاده از مواد
۱۳:محل تخلیه اضطراری
۱۴:تجهیزات کمکهای اولیه
۱۵:نظافت و نظارت بر آن
۱۶:پوشاک و تجهیزات محافظ شخصی
۱۷:تجهیزات آتش نشانی
۱۸:مجوز کار
۱۹:کار در محلهای مرتفع (جلوگیری از سقوط)
۲۰:ایمنی الکتریکی
۲۱:ایمنی ترافیکی
۲۲:حفاظت محیطی (محل مواد زاید)
۲۳:مراقبتهای پزشکی
۲۴:هشیاری رادیواکتیو
۲۵:عملیات بالابردن و تجهیز وسائل
۲۶:مدیریت پیمانکاران فرعی HSE


١- معرفی
١-١هدف و دامنه طرح
هدف از این سند تعریف آن دسته از راهبردهای فنی کلی است که توسط پیمانکاران بوجود آمده است.
– توضیح قوانین و سازماندهی های بوجود آمده توسط پیمانکاران برای نشان دادن و بهبود عملکرد یا در نظر گرفتن سلامتی و ایمنی کارمندان در محل کار و حفاظت از محیط زیست.
– توصیف تخصیص مسئولیت ها در همه سطوح پروژه.
– توصیف بعضی از ابزارها، تحلیل، پیشنهاد و بازنگری بر سلامتی و موضوعات مهم زیست محیطی.

تعریف اصطلاحات:
Approved: یک مرجع ذیصلاح شناخته شده بین المللی است و یا شرکتی که اقلام و روش ها را تأیید می کند.
Shall: نشانگر یک سری ازاعمال ضروری است.
Should: نشانگر یک سری از اعمال پیشنهادی و ارجع است .
HSE: Health(سلامتی)، Safety(ایمنی) و Environment(محیط) است.
سازمان: مشتری، که در این پروژه شرکت نفت و گاز پارس است (POGC).
پیمانکار: شرکتی که یک محصول یا سرویس را تحت یک قرارداد یا توافق امضا شده ارائه می کند.
در این طرح پیمانکار متشکل از کنسرسیوم LG E&C و OIEC است (تحت عنوان LG/OIEC).
TPA: هیئت ذیصلاح شخص ثالث.
PPE: تجهیزات حفاظت شخصی.
MSDS: برگه اطلاعات ایمنی مواد.
PTW: جواز کار.
Incident: یک حادثه یا زنجیره ای از حوادث که باعث و یا می توانست باعث جراحت، بیماری و یا صدمه به مصالح، تأسیسات یا محیط زیست شود.
Anomaly: غیرمتعارف (خلاف قاعده) هر موقعیتی که امکان بالقوه برای مشارکت در یک حادثه را دارد.

رویکرد HSE
پیمانکار وظیفه خود را حفاظت و نگهداری از سلامتی و ایمنی کارمندان و مشتریان خود در محل انجام پروژه می داند. همچنین درجهت حفظ و نگهداری از محیط زیست تمام تلاش خود را بکار می گیرد.
از این رو ما تضمین می کنیم که روش رویکرد پیمانکار، در جهت یکی کردن اعمال زیر در اجرای تمام مراحل و فعالیت های پروژه، شامل طراحی، مهندسی، تهیه، ساخت، حق العمل و راه اندازی تمامی طرح و امکانات صنعتی در نظر بگیرد.
۱- پیمانکار ملزومات تمام کدها و استانداردهای اجرایی بین المللی و همچنین مقررات محلی را در اجرای پروژه در نظر خواهد گرفت به علاوه پیمانکار بطور کامل ملزومات خاص ایمنی و جانی محیط کار را طبق نیاز کارفرما برآورده کرده و بر طبق آن عمل خواهدکرد.
۲- پیمانکار در جهت کم کردن تأثیرت محیطی و ایمنی و جانی پروژه ارزیابی و اقدام خواهدکرد.
۳- پیمانکار مصرف انرژی را در صورت امکان کاهش داده و برنامه هایی را برای بازیافت مواد معرفی می کند.
۴- پیمانکار اطمینان می دهدکه زیردستان پیمانکاران فرعی و تهیه کننده گان زیر دستش بر اساس وظایف ما در جهت حفظ ایمنی و جان و رفاه پرسنل پروژه و محیط عمل خواهد کرد.
به منظورحمایت از اجرای این رویکرد، تلاش های پیمانکار توسط سیستم مدیریت زیست محیطی ما بر اساس استانداردهای ایزو ۱۴۰۰۱ حمایت خواهد شد.
همانطوری که گفته شده یکی از اهداف اولیه این رویکرد، حفاظت از سلامتی، ایمنی و رفاه همه پیمانکاران، زیردستانشان و افراد دخیل در اجرای پروژه است.
برای دستیابی به این هدف برنامه ایمنی و پیشگیری از خسارت، با پروژه قابل انطباق است.
یک برنامه موفق ایمنی و پیشگیری از خسارت، با تعهد کامل پیمانکاران آغاز می شود. وظیفه تیم مدیریتی در همه سطوح، اجرا کردن استانداردهای مدیریت پروژه برنامه ایمنی و پیشگیری از خسارت مطابق نواحی خاص پروژه است.
از این رو ایمنی مناسب و تمرین های پیشگیری از خسارت، بعنوان مثال توسط مدیریت، حمایت و تشویق خواهد داشت و تیم مدیریتی پروژه نقش فعال در جهت ایمنی و برنامه پیشگیری از خسارت خواهد داشت.
این برنامه به منظور بهره مند شدن از آن دسته دانش، مهارتها، نگرش های کلی و درگیری هایی که همه پرسنل را قادر به فعالیت در زمینه-های سلامتی و ایمنی می کند طراحی شده است.
این برنامه به طور خاص به منظور کمک کردن به آن دسته افرادی که با ایمنی و پیشگیری از خسارت به عنوان یک مسئولیت مستقیم کاری در محل کار در حین مواجه شدن با زمینه های شغل خاص خود با آن درگیر هستند، طراحی شده است.
تیم پروژه ای پیمانکاران به وضوح، این رویکرد را شناخته، قبول کرده و حمایت می کند و تلاش خواهد کرد تا به طور مستقیم، سیستم را در همه جوانب اجرای پروژه بهبود بخشد. همچنین همه پیمانکاران فرعی دخیل در فعالیت های پروژه باید تمام بندهای این برنامه را شناخته و از آنها پیروی کنند.
از این رو دخالت مستقیم، شرکت کردن و تبعیت از مدیریت پیمانکاران فرعی (تحت نظارت پیمانکار)، پرسنل کاری و سرپرستی در این برنامه لازمه¬ کار در محل اجرای پروژه است.
علاوه بر این، در جهت حمایت مستقیم از برنامه ایمنی و پیشگیری از خسارت، پیمانکاران امکانات و خدمات زیر را برای کارمندان خود و پرسنل درگیر در محل کار فراهم خواهند کرد:
• جاده و پیاده رو های موقتی که دسترسی به پرسنل و تجهیزات را به صورت مطمئن در تمام نواحی کاری فراهم می کند.
• یک تابلو بزرگ که باید به در اصلی نصب شده و هر ماه اطلاعات آن به روز شود.
اطلاعاتی که باید بر روی این تابلو نوشته شود به شرح زیر است:
۱- نفر- ساعت
۲- میزان زمان های هدر رفته در حالات جراحت (LTI)
۳- تعداد روزهای کاری از دست رفته
۴- شدت سختی
۵- میزان کثرت
۶- درصد پیشرفت
• تجهیزات ایمنی برای حفاظت از کارکنانشان که در سایت هستند
• آموزش و اطلاعاتی برای ایمنی در کاری
• حصارکشی و چراغانی به منظور حفاظت و فراهم کردن دسترسی امن به همه مناطق کاری
• وجود نگهبانان برای حفاظت از پرسنل و دارائی
• امکانات اسکان، خوراک و بهداشت در حد استاندارد
• حمل و نقل مطمئن در محل کار
• تجهیزات عملیات نجات و آتش نشانی
• محیط و نواحی کاری ایمن
• ارتباطات
فراهم سازی تجهیزات پزشکی شامل:
• کارکنان پزشکی آموزش دیده در کمک های اولیه، درمان گرما و عملیات احیاء.
• تجهیزات خدمات پزشکی همچون یک کلینیک برای درمان های اولیه، تجهیزات پزشکی اولیه و بهداری. لیست تجهیزات مورد نیاز در آمبولانس در سند مربوطه ذکر خواهد شد.
• خدمات در دسترس آمبولانس در همه زمان ها برای انتقال بیماران از محل کمپ و یا محل کار.
• رویه های دائمی و قراردادهای تأیید شده برای پذیرش بیماران با تجهیزات محلی پزشکی در یک شرایط اضطراری.
تنها به شرط تعهد فعالانه همه کارکنان، ما اطمینان می دهیم که پیمانکاران سلامتی و ایمنی محیط کار را حفظ خواهند کرد.
(کمیته مدیریت HSE وسیله ای است به منظور اطمینان دهی به همه قسمت های پروژه که متعهد و درگیر در دستیابی به اهداف ایمنی و پیشگیری از خسارت هستند. مدیر سایت، پیمانکاران محلی را برای تبادل نظر ایجاد کرده و رهبری تیم مدیریتی محل را به دست گرفته تا نمونه ای برای تمام نیروهای کاری باشد.)

جهان ما و استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ (قسمت دوم)

از بالا به پایین
بسیاری از کارفرمایان می دانند که با موفقیت مدیریت ریسک OH&S نه تنها از آسیب ، بیماری و مرگ جلوگیری می شود بلکه از معیشت ، مشاغل و جوامع نیز پشتیبانی خواهد شد. و رویکرد سیستمهای مورد استفاده ISO 45001 می تواند سازمانهای بیشتری را در دستیابی به این هدف یاری دهد.

اما این از نظر عملی به چه معنی است؟ برای اینکه OH&S قوی و سالم باشد،هرکسی از سازمان باید احساس کند که مسئولیت حفظ محیط امن را به عهده دارد. این شامل همه کارمندان تا مدیران می شود.
مشارکت گسترده در شرکت یکی از مهمترین مزایای ایزو ۴۵۰۰۱ است.استاندارد جدید ارزش مشاوره کارگران و کارکنان را در توسعه شیوه های بهتر OH&S به رسمیت می شناسد و تأکید بیشتری به کارمندان شرکت می کند که به طور فعال در توسعه ، برنامه ریزی ، اجرای و بهبود مستمر سیستم مدیریت OH&S شرکت می کنند.
مدیریت عالی باید نقش فعالی داشته باشد ،یک فرهنگ مثبت را ترویج کرده و با آنچه که باید انجام شود ارتباط برقرار کند ،رهبران ارشد باید نشان دهند كه آنها به طور فعال با سیستم درگیر هستند و برای ادغام سیستم مدیریت OH&S در فرایندهای كلی كسب و كار گام برمی دارند.
ریچارد جونز می گوید: “ایزو ۴۵۰۰۱ به معنای تمرکز بیشتر بر رهبری و مشارکت کارگران و همچنین تضمین سیستم با در نظر گرفتن” جهانی” است که سازمان در آن فعالیت می کند و عوامل داخلی و خارجی مؤثر بر آن – که به عنوان زمینه و بافت آن کسب و کار شناخته می شود”.
“این بدان معناست که مدیریت ارشد باید نقش هدایت پذیر و واضحی را به عهده بگیرد و به طور فعال در اجرای سیستم درگیر شود و از ادغام آن با سایر سیستمهای تجاری اطمینان حاصل کند.”
به گفته جونز ، سیستم باید متناسب با مشخصات و پیچیدگی ریسک سازمان باشد.به عنوان مثال ، در سازمانهای کوچکتر ، مشارکت مؤثر کارگری می تواند به شکل مستقیم تری و بدون نیاز به ساختارهای کمیته رسمی و غیره،
به دستیابی آن کمک کند ، او می گوید ممکن است پیشرانه¬ های دیگری برای پیشرفت وجود داشته باشد.
“سازمان های مشتری به طور فزاینده ای نیاز به تضمین OH&S خوب از کسانی دارندکه کالاها و خدمات ¬شان را از ایشان تأمین می کنند ، تا بتوانند به از سازگاری با سیستم خودشان اطمینان حاصل کنند.”

پیش گیری و محافظت

بنابراین شرکت ها چه وظایفی برای محافظت از کارکنان خود دارند؟ کارفرمایان وظیفه دارند که هم میزان قرار گرفتن در معرض ریسکها را کاهش می دهند و هم کارکنان را به مهارتها و ابزار های پیشگیری برای به حداقل رساندن ریسک مجهز سازند . به عبارت دیگر: پیشگیری را جدی بگیرند. بنابراین تعجبی آور نیست که شعار کنگره XXI جهانی ۲۰۱۷ “چشم انداز جهانی پیشگیری” بود.پیشگیری برای رفع بار ایمنی کارگران مهم است و از درمان و توانبخشی مؤثرتر (و کم هزینه تر) محسوب می شود. در راستای شعار کنگره جهانی ، ISO 45001 رویکردی مبتنی بر ریسک برای مدیریت OH&S در پیش گرفته است.
دیوید اسمیت ، رئیس ISO / PC 283 که ISO 45001 را توسعه داده است ، می گوید مشاغل باید اطمینان حاصل کنند که همه ریسکهای مرتبط به خود را برای بقا و شکوفایی مدیریت می کنند.
او می گوید: “OH&S یک جنبه کلیدی است که همه مشاغل مجبور به مدیریت فعالانه آن هستند.”
“به غیر از تأثیر مخرب بر مردم ، مدیریت ضعیف OH & S می تواند تأثیرات منفی زیادی بر سازمانها بگذارد ، از جمله از دست دادن کارمندان کلیدی ، قطع کار ، مطالبات ، حق بیمه ، عملکرد نظارتی ، خسارت به اعتبار ، از دست دادن سرمایه گذاران و در نهایت ، از دست دادن تجارت. ”
اسمیت می گوید که رویکرد مبتنی بر ریسک برای مدیریت OH&S موجود در ISO 45001 در حمایت از زاویه پیشگیری OH&S برای مشخص کردن فعالیتها و فرآیندهای کاری است که می توانند به کسانی که به نمایندگی از سازمان و دیگران کار می کنند آسیب برساند (به عنوان مثال بازدید کنندگان ، عموم و غیره) و همچنین برآورده کردن الزامات انطباق قانونی در ارتباط با فعالیت است. وی می افزاید: شناسایی ریسکها در محل کار شرط لازم برای از بین بردن یا به حداقل رساندن مواردی است که ریسک مهمی را به دنبال دارد.
ارزیابی مداوم خطرات و فرصتها همچنین یک عنصر مشترک در ISO 9001 (مدیریت کیفیت) و ISO 14001 (مدیریت محیط زیست) است که از یک چارچوب مبتنی بر ریسک مشابه و مدل Plan-Do-Check-Act استفاده می کنند.اسمیت می گوید: استفاده موثر از این اقدامات باید نگران کننده هایی باشد که می تواند منجر به مشکلات طولانی مدت سلامتی و عدم کار در کار و همچنین مواردی شود که منجر به بروز حوادث می شوند. آنها از جمله دلایلی هستند که ISO 45001 یک پیشرفت چشمگیر در OHSAS 18001 محسوب می شود ، که در یک دوره انتقال سه ساله جایگزین استاندارد جدید ایزو خواهد شد.

فرهنگ شرکت

البته ، هر مکالمه ای درباره OH&S باید شرکت ها را شامل شود. از آنجا که وقتی یک کارمند آسیب می بیند، شرکت ها تجربه و دانش آن شخص و همچنین تلاشهای خود را از دست دیده می¬بینند. این تعداد را در بیش از چند صد (یا هزار) کارمند ضرب کنید که در اینصورت هزینه ها می توانند بسیار شدیدتر شوند.در حالت ایده آل ، هر محیط کار سلامت و زندگی شما را ارتقا می بخشد. بسیاری از شرکت ها می توانند و برای انجام این هدف تلاش کنند ، از جمله LEGO Group ، تولید کننده اسباب بازی های کودکان مستقر در دانمارک که در این ارتباط تلاش فراوانی انجام داده است. این شرکت با داشتن ۱۶ ۸۳۶ کارمند (گزارش سالانه LEGO 2016) اهمیت و ارزش سالم نگه داشتن و ایمن کردن کارمندان خود را تشخیص داده است و به زودی اقدام به انتقال به ISO 45001 خواهد کرد.
مدیر ارشد سیستم مدیریت یکپارچه LEGO ، Sofka Ane-Brændgaard توضیح می دهد: “ما می خواهیم به گواهینامه ISO 45001 دست یابیم زیرا به ویژه فصل های جدید مربوط به تعهد رهبری و تعریف ذینفعان با شرکت و رویکرد ما نسبت به همه ذینفعان ما کاملاً مطابقت دارد.ما قبلاً این موضوع را در بررسی های مدیریتی خود اعمال کرده ایم.
وی ادعا می کند که LEGO از ایزو ۴۵۰۰۱ به همان روشی استفاده می کند که از سایر استانداردهای دیگر استفاده می کند: “ما استانداردهای ISO را به عنوان ابزاری می بینیم که روی فرآیندها متمرکز شویم و ارزش مناسبی را برای مشتریان و مصرف کنندگان خود به ارمغان بیاوریم.”
به عنوان بخشی از OH&S ، این شرکت از بسیاری جهات کارمندان را درگیر می کند ، از جمله ایجاد کمیته ایمنی فعال ، که باعث افزایش آگاهی در مورد مسائلی مانند خطرات ارگونومی و یک وبلاگ داخلی می شود که کارمندان خطرات ایمنی را گزارش می کنند ، با پیشرفت هایی که در پاسخ به گزارش ها و پیشنهادات آنها ایجاد شده است.
“با گواهینامه ایزو بر اساس ISO 45001 نشان می دهیم که ما از سلامتی و ایمنی کارکنان خود، و همه کسانی که به نمایندگی از LEGO Group کار می کنند، مراقبت می کنیم ،و این کاملاً مطابق با چارچوب مارک تجاری LEGO و وعده های ما ، به شرکای خود یعنی مردم و سیاره مان است ، ”
“ما یک شرکت کم خطر هستیم و در راستای سلامتی و ایمنی سازش نمی کنیم و ایزو ۴۵۰۰۱ یکی از ابزاری است که ما برای اطمینان از بهترین شرایط کار به کار خواهیم برد.”
ISO 45001 یک ساختار سطح بالا (ضمیمه SL) را اتخاذ می کند ، به این معنی که از ساختار مشابه سایر استانداردهای سیستم مدیریت ISO مانند ISO 9001 و ISO 14001 برخوردار است. این امر باعث می شود تا سازمانها در صورت تمایل ، سیستم های مرتبط خود را ، بطور جزئی یا کاملاً ، با یکدیگر یکپارچه کنند – ، به عنوان مثال سیستمهای، کیفیت ، محیط و یا امنیت با سلامت و ایمنی. این می تواند با استفاده از فرآیندهای متداول ، راندمان بیشتری را ارائه دهد.
بروندگارد توضیح می دهد: “برای ما پیشرفت قابل توجهی با سه استاندارد با ساختار سطح بالا و رویکرد مشابه، بهبود خواهد یافت.”
“گواهینامه مطابق با هر سه استاندارد ، کار ما را آسانتر می کند ، زیرا اساساً ما یک سیستم مدیریتی یکپارچه داریم که بین استانداردها تفاوت قائل نمی شود و مباحث کیفیت ، محیط زیست و فرآیندهای بهداشتی و ایمنی در فرآیندهای تجاری ما ادغام شده اند. ”

بهترین بودن

تصور کنید که سالهای بی شماری را برای حفظ و ارتقای توانایی ها و مهارت های حرفه ای خود اختصاص دهید ، سپس همه این تلاشها مانند بهمن خراب شود.این همان چیزی است که آسیب دیدگی در بیشتر حوادث محل کار رخ می دهد.کاهش چشمگیر صدمات و بیماریهای شغلی ، با این وجود قابل کتمان نیست.این می تواند یک کار دشوار باشد و یک شبه اتفاق نیفتد ، اما پیشرفت مطمئناً امکان پذیر است.
علاقه مندان به ISO 45001 معتقدند سازمان هایی که این استاندارد را برای کنترل خطرات مربوط به مسائل OH&S اجرا می کنند ، تا با بهبود عملکرد ایمنی کلی و ارائه شواهد محکم به خریداران و مصرف کنندگان در مورد تعهد خود نسبت به سلامتی و ایمنی کارکنان خود ، موقعیت بهتری پیدا کنند.
ایجاد OH&S در محیط جهانی کنونی یک فرصت است و نه یک بار اضافی. شرکتهایی که این مسئله را جدی می گیرند به کارکنان و جامعه ثابت خواهند کرد که زمان و رفاه آنها ارزش دارد و جان ، اموال و حتی کل مشاغل آنها در امان خواهد بود.
بدون شک در آینده تصادفات بیشتری رخ خواهد داد ، اما در کنار هم می توانیم موفق شویم که موج همه گیر این موضوع همه گیر شود.

اسمیت معتقد است که ایزو ۴۵۰۰۱ باید همه ما را نسبت به سلامتی و رفاه حال ما در محیط کار احساس اطمینان بیشتری کند. وی می گوید: “ایزو ۴۵۰۰۱ جدید باید اعتبار بیشتری را به مدیریت OH&S بدهد.” “پذیرش گسترده این استاندارد باید داستانهای ترسناک را در رسانه های مدیریت ضعیف OH و S کاهش دهد که منجر به از بین رفتن جان ، آسیب و فجایع در مقیاس بزرگ شود.”به زودی با رعایت نکات احتیاطی و اجرای ISO 45001 ، همه ما می توانیم کمی راحت تر در محل کار نفس بکشیم.

#ایزو۴۵۰۰۱ #ایمنی #بهداشت #ایمنی_بهداشت #ممیزی #ممیزی۴۵۰۰۱ #استانداردبهداشت #استانداردایمنی #ممیزی_بهداشت

جهان ما و استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ (قسمت اول)

جهان ما با ISO 45001

چه این عدم محافظت از کارگران در برابر مواد شیمیایی سمی باشد ، یا اینکه یک کارمند محروم از خواب در یک تصادف مرگبار در یک تصادف رانندگی رخ دهد ، سالانه میلیون ها نفر در محل کار آسیب دیده یا کشته می شوند. اکنون با روی کار آمدن اولین استاندارد بین المللی جهان در مورد بهداشت و ایمنی شغلی ، می توان از بروز چنین حوادثی جلوگیری کرد.
کشف کنید که چرا ISO 45001 می تواند یک مبدل بازی واقعی برای میلیون ها کارگر (و خطرات سلامتی در محل کار) در سراسر جهان باشد.
دفعه دیگر که کسی به شما بگوید “کار من مرا می کشد” ، بیاد داشته باشید که ممکن است فقط یک گفتار نباشد. هر ۱۵ ثانیه ، در جهان ، یک کارگر در اثر تصادف یا بیماری ناشی از کار می میرد و ۱۵۳ نفر آسیب دیدگی ناشی از کار را تجربه می کنند. و اکنون داده های جدیدی وجود دارد که حوادث در محل کار رو به افزایش است و در حدود ۵۰۰۰۰۰ زخمی بیشتر از سه سال قبل است.

براساس محاسبات اخیر سازمان بین المللی کار (ILO) ، ۲٫۷۸ میلیون مرگ در سال به دلیل کار اتفاق می افتد. این بدان معناست که ، هر روز ، تقریباً ۷ ۷۰۰ نفر در اثر بیماری های ناشی از کار یا جراحات جان می دهند. در سال ۲۰۱۴ ، این رقم فقط ۲٫۳ میلیون تخمین زده شد ، اختلافی که ممکن است به افزایش امید به زندگی و داده های جدید مورد استفاده در محاسبات اخیر نسبت داده شود. علاوه بر این ، سالانه حدود ۳۷۴ میلیون آسیب و بیماری غیر مرتبط با کار وجود دارد که بسیاری از این موارد منجر به غیبت طولانی در کار می شود. این تصویری هوشیار از محل کار مدرن را نشان می دهد – تصویری که در آن کارگران می توانند عواقب جدی را در نتیجه “انجام کار خود” متحمل شوند.
همراه با هزینه های رو به رشد (و بسیار زیاد) برای کارگران و خانواده های آنها ، بهداشت و ایمنی شغلی (OH&S) تأثیرات مبهمی بر توسعه اقتصادی و اجتماعی دارد.آژانس سازمان ملل متحد تخمین هایی را نشان داد كه نشان می دهد ، در سراسر جهان ، کل هزینه بیماری ها ، صدمات و مرگ و میر ۳٫۹۴٪ از تولید ناخالص داخلی جهانی (تولید ناخالص داخلی) یا حدود ۲٫۹۹ تریلیون دلار در هزینه های مستقیم و غیرمستقیم از آسیب ها و بیماری ها بوده است.

اما مسائل بیشتری وجود دارد.گای رایدر ، مدیرکل سازمان بین المللی کار در کنفرانس بیست و یکمین کنگره جهانی ایمنی و سلامتی در کار در سنگاپور گفت: تأثیر اقتصادی عدم سرمایه گذاری در ایمنی و سلامت کارگران تقریبا برابر با تولید ناخالص داخلی ۱۳۰ کشور فقیر جهان است. در واقع ، مقیاس این چالش بسیار زیاد است.

پیچیدگی های زنجیره تامین

OH&S با توجه به اینکه بسیاری از مشاغل امروزی از مرزهای ملی عبور کرده اند، پیچیده تر شده است.ماهیت پراکنده زنجیره های تأمین کننده باعث افزایش سطح خطر برای مشاغل چند ملیتی می شود و OH&S را بسیار مهم و پیچیده می کند.
این را در نظر بگیرید که بدون داشتن ایمنی و بهداشت موثر در زنجیره های تأمین ، مدیریت به طور بالقوه دارای نقطه کور چشمگیری در ساختار مدیریت سازمانی خود است ، از این رو می توان در معرض خطرات قانونی ، مالی و اعتباری قابل توجهی قرار گرفت.
بنابراین یک سازمان باید، فراتر از مسائل فوری بهداشتی و ایمنی خود را بررسی کند و آنچه جامعه گسترده از آن انتظار دارد را در نظر بگیرد. علاوه بر این ، باید درباره پیمانکاران و تأمین کنندگان خود نیز فکر کرد ، زیرا نحوه انجام کارشان ممکن است بر همسایگان خود در مناطق اطراف تأثیر بگذارد.
بی تردید ، OH&S در زنجیره تأمین به راحتی حاصل نمی شود. به یک بنیاد مستحکم و بهبود مداوم در طی زمان نیاز دارد.
اینجاست که ISO 45001 ورود می کند. ISO 45001 اولین استاندارد جهانی در زمینه بهداشت و ایمنی شغلی است. این استاندارد به آژانسهای دولتی ، صنعت و سایر ذینفعان درگیر راهنمایی های مؤثر و قابل استفاده جهت بهبود ایمنی کارگران در کشورهای جهان ارائه می دهد. با استفاده از یک چارچوب کاربردی آسان ، همه کارخانجات و موسسات تولیدی و غیرتولیدی صرف نظر از موقعیت مکانی آنها می توانند از آن استفاده کنند..

تجار و حدود صد نفر از متخصصان در توسعه ISO 45001 – به رهبری کمیته پروژه ISO ISO / PC 283 ، سیستم های مدیریت بهداشت و ایمنی حرفه ای – به همراه ده ها سازمان از جمله موسسه ایمنی شغلی و بهداشت (IOSH) ، بزرگترین هیئت حرفه ای در جهان اند، برای افرادی که مسئولیت ایمنی و سلامتی در محیط کار را بر عهده دارند. IOSH به عنوان یک قهرمان ، حامی ، مشاور ، مدافع و مربی متخصصان ایمنی و بهداشت فعالیت می کند و در سازمان هایی با ابعاد مختلف فعالیت می کند. IOSH با همکاری نزدیکی در توسعه ISO 45001 به عنوان یک سازمان در ارتباط با ISO / PC 283 ، اکنون ۴۶۰۰۰ عضو خود را در سراسر جهان برای انتقال به استاندارد جدید یاری می کند.
ریچارد جونز ، رئیس سیاستگذاری و امور عمومی IOSH ، یک متخصص برجسته در زمینه OH&S است و به عنوان رهبر ارگان نهاد در توسعه ISO 45001 مشارکت داشته است. از نظر وی ، همه این موارد به سلامت و ایمنی در کار و فراتر از مرزهای ملی و اقتصادی رسیده است. . وی می گوید: “در جهان به طور فزاینده ای یکپارچه ، با توسعه زنجیره های تأمین گسترده و پیچیده و رشد در کارگران مهاجر و آسیب پذیر ، تأکید ISO 45001 بر مدیریت بهداشت و ایمنی در زنجیره های تأمین باید بدین معنا باشد که پیمانکاری ، تدارکات و برون سپاری با مسئولیت پذیری بیشتری مدیریت می شوند ،و به طور بالقوه نجات بسیاری از زندگی ها را باعث گردد. ”
این امر می تواند پیامدهای گسترده ای داشته باشد ، سازمانهایی که مدیریت ریسک خود را تا آنجا که تحت کنترل یا تأثیر خود قرار دارند ، وارد زنجیره های تأمین کنند.

با وجود فرآیندهای برون سپاری و پیمانکاران فرعی که در استاندارد بسیار مطرح شده¬اند، سازمان ها می توانند از رویکرد سیستم های مدیریت ایزو ۴۵۰۰۱ به عنوان راهکاری برای شناسایی ، کنترل و بهبود مداوم فرصت ها برای کاهش یا از بین بردن ریسکهای ایمنی و سلامتی برای کارگران در زنجیره تأمین استفاده کنند.

چکیده سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت- ISO 45001

ISO 45001: 2018
سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت – الزامات با راهنمای استفاده
چکیده:
ایزو ۴۵۰۰۱: ۲۰۱۸ الزامات مربوط به سیستم مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی (OH&S) را مشخص می کند و راهنمایی هایی را در مورد استفاده از آن ارائه می دهد ، تا سازمان ها را قادر سازد با جلوگیری از آسیب دیدگی و سلامتی ناشی از کار و همچنین با بهبود عملکرد OH&S ، مکان های ایمن و سالم را فراهم کنند.
ISO 45001: 2018 برای هر سازمانی که مایل به ایجاد ، پیاده سازی و حفظ سیستم مدیریت OH&S برای بهبود بهداشت و ایمنی شغلی ، از بین بردن خطرات و به حداقل رساندن خطرات OH&S (از جمله نقایص سیستم) ، شناسایی و استفاده از فرصت های OH&S ، و آدرس دهی ناسازگاری های مربوط به فعالیت های سیستم مدیریت OH&S باشد مناسب است.
ISO 45001: 2018 به یک سازمان برای دستیابی به نتایج مورد نظر از سیستم مدیریت OH&S کمک می کند. مطابق با سیاست OH&S سازمان ، نتایج در نظر گرفته شده از یک سیستم مدیریت OH&S شامل:
الف) بهبود مداوم عملکرد OH&S؛
ب) تحقق الزامات قانونی و سایر الزامات؛
ج) دستیابی به اهداف OH&S
است.
ایزو ۴۵۰۰۱: ۲۰۱۸ صرف نظر از اندازه ، نوع و فعالیت های آن برای هر سازمان قابل اجرا است. این امر در مورد خطرات OH&S تحت کنترل سازمان با در نظر گرفتن عواملی مانند زمینه ای که سازمان در آن فعالیت می کند و نیازها و انتظارات کارگران و سایر علاقه مندان قابل استفاده است.
ISO 45001: 2018 معیارهای خاصی را برای عملکرد OH&S بیان نمی کند ، و همچنین در مورد طراحی سیستم مدیریت OH&S تجویز نمی شود.

ISO 45001: 2018 یک سازمان از طریق سیستم مدیریت OH&S خود را قادر می سازد جنبه های دیگر بهداشت و ایمنی ، مانند سلامتی / رفاه کارگران را یکپارچه سازد.
ISO 45001: 2018 به مسائلی مانند ایمنی محصول ، خسارت ملکی یا اثرات زیست محیطی ، فراتر از خطرات برای کارگران و سایر طرفهای ذیربط مربوط نمی شود.

ISO 45001: 2018 می تواند بطور کامل یا جزئی برای بهبود سیستماتیک مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی مورد استفاده قرار گیرد.با این حال ، ادعاهای مربوط به انطباق با این سند تنها در صورتی قابل قبول است که کلیه الزامات آن در سیستم مدیریت OH&S یک سازمان گنجانیده شده و بدون حذف محقق شود .

پیش زمینه استاندارد مدیریت پروژه – ایزو ۲۱۵۰۰


این بخش، در مورد انگیزه اقتصادی طراحی ایزو ۲۱۵۰۰ و نیز، فرآیندها و منابعی که برای ایجاد آن به کار رفته اند، بحث می‌کند.

انگیزه اقتصادی از تدوین ایزو ۲۱۵۰۰ 

در دهه آینده، یک پنجم تولید ناخالص ملی جهان یا بیش از ۱۲ تریلیون دلار، هر ساله در پروژه‌ها صرف خواهد شد. این یک سرمایه­گذاری بسیار بزرگ است که صرف هوشیارانه هزینه‌ها، و کنترل مدیریتی صحیح را می­طلبد.

از زمان انقلاب صنعتی، استانداردسازی یک پیش نیاز مهم برای رشد بوده­است. پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که کسب وکارهای امروز، بیش از هر زمان دیگر، با فشار اقتصادی مشتریان و دیگر ذینفعان جهت برآورده­سازی سریع­تر و ارزان­تر نیازهای آنها، روبرو هستند.

در جهان امروز، سرمایه‌گذاری و تغییرات سازمانی، از طریق پروژه‌ها و برنامه‌های پروژه‌ای مرتبط، محقق می‌شوند. در بسیاری از این پروژه‌ها، انواعی از دیسیپلین­ها و نظام­ها، و ترکیبی از کارگران بیرونی و درونی، دخیل می‌باشند. تمامی‌ این افراد، باید به شیوه­ای مناسب با یکدیگر همکاری داشته باشند، و هر کس وظیفه خود را به نحو موثری انجام دهد؛ هم­زمان، تمام این کارها باید به شیوه­ای فرایند-محور با یکدیگر همسو بوده، و اجرا شوند. تعداد زیادی از شیوه‌ها و عملکردهای مدیریت پروژه وجود دارد. اما چه کسی می‌تواند این شیوه‌ها و روش‌ها را به صورت صحیح، به کار گیرد؟ در یک پروژه چندتخصصی، کدام روش باید انتخاب شود؟ چگونه میتوان با ذینفعان ارتباط برقرار کرد؟ پاسخ به این پرسش­ها، ساده نیست.

در گذشته، اقدامات متعددی با هدف تدوین استانداردهای جهانی مدیریت پروژه انجام شده‌است، مثل نشست جهانی مدیریت پروژه (از سال ۱۹۹۴)؛ راهنمای PMBOK (استاندارد ANSI، ویرایش اول در سال ۱۹۹۶)؛ اقدام هماهنگ سازی در سطح عملیاتی[۱] (OLCI، از سال ۱۹۹۹)؛ پیمان جهانی استانداردهای اجرایی پروژه[۲] (GAPPS از ۲۰۰۲)، و ایزو ۱۰۰۰۶ -سیستم های مدیریت کیفیت- راهنماهای مدیریت کیفیت در پروژه‌ها،از ۲۰۰۳). همگی آنها در تولید پیکره واحدی از دانش مدیریت پروژه که مورد پذیرش جهانی قرار داشته باشد، ناکام بودند. ایزو ۲۱۵۰۰ (راهنمای مدیریت پروژه)، گامی‌است به سمت یک استاندارد جهانی واقعی برای مدیریت پروژه.

فرایند تدوین ایزو ۲۱۵۰۰ 

در سال ۲۰۰۶، انگلستان پیشنهاد تدوین یک استاندارد بین­المللی جدید برای مدیریت پروژه را ارائه داد که بعداً، به عنوان ایزو ۲۱۵۰۰ شناخته شد. با بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ در لندن، بریتانیایی­ها متوجه شدند که استاندارد آن زمان آنها که توسط BSI (موسسه استانداردهای بریتانیا[۳]) تدوین شده بود، نیاز به بازنگری داشت. ایالات متحده از این پیشنهاد حمایت کرد و برای رای­گیری، به سراغ ۱۶۴ کشور رفت که دارای نمایندگی ایزو بودند. بیشتر اعضای ایزو رای مثبت دادند، و با نگارش منشور تدوین استاندارد، کمیته پروژه ‌ایزو ISO/PC 236 در جلسه­ای در اکتبر ۲۰۰۷، در لندن تاسیس شد.

صدها متخصص مدیریت پروژه و کمیته­های قرینه آنها از بیش از ۳۰ کشور، در طول ۵ سال، برای تکمیل ایزو همکاری کردند. مشارکت‌کنندگان به بحث در مورد محتوا، و نگارش متن پیش‌نویس پرداختند، بیش از ۱۰۰۰ نظری را که با هر نسخه از پیش نویس مطرح می‌شد، پردازش نمودند. یک تیم بین­المللی پروژه که سطح همکاری بسیار خوبی با یکدیگر داشتند، ایجاد شد، زیرا همواره همان ۸۰ تا ۱۰۰ نماینده، در جلسات متعدد بین­المللی شرکت داشتند.

انجمن­های بزرگ مدیریت پروژه به شیوه‌های مختلف، نقش‌آفرینی کردند. PMI (موسسه مدیریت پروژه[۴]) منشی ISO/PC 236 بود. IPMA (انجمن بین­المللی مدیریت پروژه[۵]) به صورت رسمی، در تکامل نقش پیوستگی موثر بود. هیچ نمود قابل ­وجهی از اداره کابینه انگلستان (صاحب PRINCE2) وجود نداشت. البته، تعدادی از متخصصان گروه‌های کاری، عضو این انجمن­ها، و یا دارنده گواهینامه­های حرفه­ای بودند و از طریق نقش خود، دیدگاه­های آن نهادها را ارائه می‌دادند.

منابع تدوین ایزو ۲۱۵۰۰

ایزو ۲۱۵۰۰ مخاطبان هدف گسترده­ای دارد، و از منابع گوناگون برای مدیریت پروژه استفاده می‌کند. در نتیجه، پشتیبانی راهنماها (نخست از طریق طراحان، و سپس، از طریق کاربران)، باید نقطه تمرکز مدیریت پروژه می‌بود که برای هر کس، دارای اهمیت است. تمام کمیته­های قرینه کشوری فرصت داشتند که منابع مرتبط با مدیریت پروژه را به عنوان ورودی برای راهنماها، در آغاز تدوین آن در سال ۲۰۰۷ ارائه دهند. آنها استانداردهای ملی زیر را پیشنهاد دادند:

۱- راهنمای پیکره دانش مدیریت پروژه[۶] (راهنمای PMBOK)، ویرایش سوم، فصل ۳ و واژه نامه، شرکت PMI، ۲۰۰۴- استاندارد ANSI آمریکا.

۲- مدیریت پروژه DIN 69901: سیستم­های مدیریت پروژه DIN ۲۰۰۷، استاندارد آلمانی DIN.

۳ BS 6079 و BS ISO 15188:2001 مدیریت پروژه BSI ،۲۰۰۱- استاندارد انگلیسیBSI

در روند تدوین ایزو ۲۱۵۰۰، دیگر استانداردهای بازار و نیز، استانداردهای کنونی ایزو، به عنوان منابع مرجع مورد استفاده قرار گرفته­اند:

۱- نسخه ۳٫۰ از ICB (پایه صلاحیت IPMA)- توسط انجمن بین­المللی مدیریت پروژه؛

۲- PRINCE2  (پروژه‌ها در محیط‌های کنترل­شده[۷]) – توسط هیات دولت، (پیش از OGC)؛

۳- ایزو ۹۰۰۱- سیستم­های مدیریت کیفیت؛

۴- ایزو ۱۰۰۰۶- سیستم­های مدیریت کیفیت- راهنماهای مدیریت کیفیت در پروژه‌ها؛

۵- ایزو ۳۱۰۰۰- مدیریت ریسک- اصول و راهنماها.

مزایای ایزو ۲۱۵۰۰

راهنماهای ایزو ۲۱۵۰۰، استانداردی جدید برای مدیریت پروژه نیست، اما مرجعی برای دیگر استانداردها، شیوه‌ها، و راهکارهای برتر مثل PMBOK، PRINCE2، Agile و ICB محسوب می‌شود. ایزو آنها را با یکدیگر مقایسه نمی‌کند، بلکه راهکارهای برتر مدیریت پروژه را گردهم می‌آورد.

اهمیت ایزو ۲۱۵۰۰ در این نهفته است که یک استاندارد و زبان جهانی برای عملکرد مدیریت پروژه معرفی می‌کند. این استاندارد، یک نقطه مرجع و فراگیر برای تمام پروژه‌ها و در همه سازمان‌ها می‌باشد.

می‌توان از راهنمای ایزو ۲۱۵۰۰ به صورت زیر، استفاده کرد:

به عنوان مرجعی در ممیزی:
اگر عملکرد مدیریت پروژه یک سازمان با الزامات و معیارهای ایزو ۲۱۵۰۰ مطابق باشد، بنابراین پایه خوبی برای مدیران پروژه دارای صلاحیت وجود دارد که در پروژه، به نتایج مطلوب  دست پیدا کنند. در عین حال، سازمان می‌تواند هم از نظر درونی و هم از نظر بیرونی، اثبات کند که پروژه‌های با کیفیت تحویل می‌دهد، زیرا اثبات عملکرد خود را بر مبنای استانداردی مستقل انجام می‌دهد. در واقع، این راهنماتاثیری مستقیم بر اجرای پروژه دارد، اما نه چندان، بر نتیجه پروژه؛

به عنوان پیوندی بین فرایندهای کسب وکار و مدیریت پروژه:
ایزو ۲۱۵۰۰ می‌تواند مکمل ایزو ۹۰۰۱ برای مدیریت کیفیت، به ویژه در حوزه بهبود مداوم باشد: تحقق فرآیندهای بهبود مطلوب و موردنیاز در عملیات، با حداقل مزاحمت برای فرآیندهای تولید و خدمات.

به عنوان یک چک­لیست جهت اثبات دانش و مهارت­های مدیران و کارکنان پروژه در اجرای پروژه‌ها:
این راهنما در هر زمان، بر یک پروژه تمرکز می‌کند، و به موقعیت­های پیچیده تر مثل مدیریت چندپروژه‌ای و یا زیرشاخه­های پروژه ارجاع نمی‌دهد. این سبب می‌شود که راهنما رای یک گروه هدف بسیار گسترده، قابل کاربرد باشد و بتوانند به راحتی، نقش خود را در راهنماها پیدا کنند. ایزو ۲۱۵۰۰ به شدت، بر نقش محیط در هنگام اجرای پروژه تمرکز می‌کند، تا ارزش افزوده اقلام قابل­تحویل پروژه را تا حد امکان، بالا ببرد؛

به عنوان یک منبع مشترک (پل ارتباطی) بین شیوه‌ها، عملکردها و مدل‌های گوناگون
در هنگام اجرای یک پروژه، شیوه‌های کنونی مدیریت پروژه مثل PRINCE2، مجموعه راهکارهای برتر مثل راهنمای PMBOK، و مدل‌های صلاحیت مثل ICB 3.0، نوعی وسیله ثبات برای مدیر پروژه فراهم می‌کنند. راهنماهای مختصر و روشن، سبب جذب طرف‌هایی که چندان با شیوه‌ها، مدل‌ها، و عملکردهای کنونی آشنا نیستند، خواهد شد.

به عنوان زبان مشترک در مدیریت پروژه
ایزو ۲۱۵۰۰ تفاوت‌ها را به یکدیگر پیوند می‌دهد، و شباهت بین بسیاری از طرف‌هایی را که اغلب در یک پروژه با هم کار می‌کنند، تقویت می‌کند: حامی (اسپانسر) مالی، مدیر پروژه و همکاران او، سازمان پروژه، کارکنان پروژه، مشتریان، کاربران، و سازمان درونی. ایزو ۲۱۵۰۰ با ارائه یک زبان مشترک، از ارتباط بین طرف‌های مربوطه حمایت می‌کند. همچنین، در پروژه‌های بین‌المللی و یا چند تخصصی ، وجود یک زبان مشترک ضروری است، چرا که در آنها، تیم‌های گوناگون با روشهای مختلف در کنار یکدیگر کار می‌کنند، و رسیدن به همکاری ضروری است. این راهنما همچنین، می‌تواند با برقراری ارتباط بین فرآیندها و اقلام قابل­تحویل مربوط به شیوه‌های گوناگون و فرایندهای ایزو ۲۱۵۰۰، نقش یک عامل الزام‌آور را ایفا کند.

[۱] Operational Level CoordinationInitiative

[۲] Global Alliance For Project Performance Standards

[۳] British Standards Institution

[۴] Project Management Institute

[۵] Intenational Project Management Institute

[۶] Project Management Body of Knowledge

[۷] PRojects IN Controled Environments

برشهایی از راهنمای استاندارد مدیریت پروژه( ایزو ۲۱۵۰۰)

ایزو ۲۱۵۰۰، در مورد مفاهیم و فرآیندهای مدیریت پروژه که جهت تحقق موفق پروژه‌ها حائز اهمیت هستند، راهنمایی کلی ارائه می‌دهد.
ارزش ایزو ۲۱۵۰۰ در چیست؟
استاندارد مدیریت پروژه که مورد پذیرش جهانی قرار دارد، به عنوان یک مرجع بنیادین برای کاربرد دانش مدیریت پروژه، و شیوه‌های مناسب آن، به رسمیت شناخته شده‌است. تحقیقات ثابت کرده است که در هنگام مدیریت پروژه‌ها، کاربرد ساختاری این دانش بنیادین و مهارت¬های مناسب، امکان تحویل موفق پروژه را به وضوح، بالا می برد. محیط‌های پروژه‌ای که به صورت مداوم، این رویکرد بنیادین شیوه‌های مناسب مدیریت پروژه را به کار می‌گیرند، نه تنها از لحاظ هزینه و زمان تحویل پایینتر، عملکرد پروژه‌ای بهتری دارند، بلکه نشاندهنده سطح بالاتری از رضایت مشتری هستند. کاربرد این شیوه‌های مناسب مدیریت پروژه، به شکلی که در ایزو ۲۱۵۰۰ شرح داده شده‌است، در تحقق این مزایا به شما یاری خواهد رساند.
علاوه بر آنچه در بالا گفته شد، در هنگام کار در یک محیط مدیریت پروژه، که سازمان در مقایسه با عملیات‌های عادی، پویاتر است، نیاز بیشتری به ارتباط خوب وجود دارد. برای رسیدن به این منظور، مهم است که در محیط مدیریت پروژه، از یک زبان مشترک قابل درک توسط تمام افراد دخیل، و به ویژه ذینفعان کلیدی پروژه، استفاده گردد.

چرا باید مدیریت پروژه را اعمال نمود؟
هر سازمان، فرهنگ مختص به خود را دارد، و با چالشهای گوناگونی مواجه است. همچنین، سازمان‌ها با موقعیت و مجموعه مشکلات متفاوتی که باید آنها را حل کنند، روبه‌رو هستند. به منظور تعریف ارزش مدیریت پروژه، ما نخست نیاز به آن داریم تا دقیقا تعریف نماییم که منظور از مدیریت پروژه چیست. زیرا این مفهوم، مفهومی‌گسترده است. سپس، می‌توانیم به جنبه‌های گوناگون مدیریت پروژه نگریسته، و ارزش همراه با هر جنبه را نشان دهیم.

مدیریت پروژه- تعریف ایزو ۲۱۵۰۰
مدیریت پروژه عبارت است از کاربرد شیوه‌ها، ابزارها، تکنیک‌ها، و قابلیت‌ها در یک پروژه. مدیریت پروژه شامل یکپارچه سازی مراحل گوناگون چرخه حیات پروژه می‌باشد، و از طریق فرآیندهایی محقق می‌شود.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که با افزایش پیچیدگی و تغییر سریعتر محیطهایی که کسب وکارها با آنها روبرو هستند، پروژه‌هایی که با کاربرد ساختارمند فرآیندهای مبتنی بر راهکارهای برتر مدیریت می‌شوند، در حوزه‌های زیر (اما نه محدود به آنها)، عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند:
• “تحویل طبق تعهد” به علت تعیین واقع گرایانه انتظارات، و تعریف صادقانه پروژه، برنامه‌ریزی، و برآورد آن؛
• تحویل سریعتر به علت کاربرد مجدد فرآیندهای رایج و شناخته¬شده مدیریت پروژه؛
• “غافلگیری”های کمتر در طول اجرای پروژه، استفاده از فرآیندهای فعال مدیریت پروژه؛
• بهبود سطح رضایت مشتری، و پرهیز از دوباره¬کاری، از طریق تحویل صحیح محصول و خدمات مناسب از همان مرتبه اول.
این فرصتها، در کنار سایر دانش¬ها و مهارتهای مدیریت پروژه در سازمان، همگی ملموس و مشهود هستند. اما گزاره ارزش مدیریت پروژه بسیار بیشتر است و شامل مزایایی که کمتر مشهود هستند نیز، می‌گردد، مثل موارد زیر:
• وجود یک تیم بسیار متعهد و باانگیزه که می‌توانند با هدف-گذاری و ارتباط موثر، در کنار یکدیگر کار کنند؛
• یک محیط الهام‌بخش پروژه که از روحیه “میتوانیم انجام دهیم” بهره دارد، و سرشار از تعهدات بلندپروازانه، و در عین حال، واقعگرایانه است؛
• تصمیمگیری شفاف و بهبود آن در تمام سطوح سازمان، از طریق برقراری ارتباطات موثرتر.
این مزایای کیفی حتی مزایای کمی را نیز تقویت می‌کنند، و این امر تضمین خواهد کرد که سازمان می‌تواند پیشتاز باشد.
بسیاری از سازمانها به دلیل توانایی تحویل مداوم پروژه‌های سطح بالا و باکیفیت، به آوازه ای مثبت دست یافته اند. هرچند، بیشتر سازمان‌ها همچنان، با این مسئله کلنجار میروند. آیا ویژگیهای زیر برای شما آشنا است؟
• پروژه‌ها اغلب دیر، و با صرف بودجه فراوان، و بدون برآوردن ملزومات عملی موردنظر اسپانسر پروژه و کاربران نهایی، تحویل داده می‌شوند؛
• مدیران پروژه کار را “به شیوه خود” انجام می‌دهند، زیرا استانداردهایی برای فرایندها و تکنیک‌های مدیریت پروژه وجود ندارد، و یا در صورت وجود، ضعیف می‌باشد؛
• مدیر پروژه به جای آن که به عنوان کسی که ارزش تجاری تولید می‌کند، در نظر گرفته شود، بیشتر سربار تلقی می‌گردد.
• در هنگام برنامه‌ریزی عملیات، کار پروژه که بر عهده منابع درون سازمان خطی قراردارد، به خوبی برنامه‌ریزی نشده‌است، و با این حال، این مسئله به عنوان مسئله¬ای که “کمتر از کار اصلی شما اهمیت دارد”، تلقی می‌شود؛
• بودجه پروژه‌ها شامل هزینه نیروی کار درونی نیست، زیرا “قبلا هزینه آنها پرداخت شده‌است”؛
• نسبت به عهده داری کلی پروژه در سازمان، و نیز، در مورد هزینه در برابر ارزش افزوده آن، یک دید کلی ارائه نمی‌شود؛
• کار مورد نیاز برای مدیریت فعالیت پروژه، در طرح پروژه لحاظ نشده‌است؛
• ممکن است پروژه‌ها در نهایت، موفق باشند، اما پس از استرس سنگین، و کار اضافه.

استراتژی سازمان جهانی استاندارد ایزو- ISO 2016-2020 – بخش دوم

استانداردهای با کیفیت بالا را از طریق عضویت جهانی ایزو توسعه دهید

هسته اصلی و محکم ایزو عبارت است از؛ سیستم غیر متمرکز، حرفه ای و مبتنی بر عضو برای توسعه استانداردهای بین المللی آن. این از طریق اعضای استانداردهای کشورها است، که باعث می شود سازمان بتواند نیازهای بازارها و جامعه را شناسایی کند، انواع مختلفی از ذینفعان را درگیر کند، استانداردها را منتشر کند و از اجرای آنها پشتیبانی کند.
به منظور اطمینان از استانداردهای با کیفیت بالا، سازمان باید هم در کسب و کار اصلی توسعه استانداردها پیشرفت کند – که شامل استفاده از شیوه های مناسب استاندارد سازی مانند آنهایی است که توسط سازمان تجارت جهانی ایجاد شده است – و هم اطمینان حاصل کند که بیشترین استفاده از شبکه ارزشمند اعضای ملی و کشورها بعمل آمده است.

برای دوره ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰، “توسعه استانداردهای با کیفیت بالا از طریق عضویت جهانی ایزو” به معنی:

تعالی در فعالیت اصلی توسعه استانداردها
• توسعه استانداردهای مرتبط با بازار که نیازهای صنعت، تنظیم کننده ها،مصرف کنندگان و سایر گروه های ذینفع را آدرس دهی می کند.
• بهبود انسجام، کارایی و توسعه بهنگام استانداردها از طریق مدیریت مناسب پروژه از نظر فنی بعلاوه رویه های اثربخش و پشتیبانی موثر اطلاعات و ارتباطات
• اطمینان از اینکه کارشناسان به طور مداوم در مورد کاربران استانداردهای ایزو فکر می کنند
• تقویت توانایی کمیته های ایزو و رهبران آنها برای ایجاد اجماع در میان کارشناسان کشورهای مختلف، فرهنگ ها و دسته های ذینفعان
• در نظر گرفن مسائل افقی و سیستمی برای برنامه کاری موجود و زمانهای توسعه زمینه های جدید
• به اشتراک گذاری ابزار و فن آوری برای تسهیل کارهای توسعه ISO

بهره برداری از ارزش کامل شبکه اعضای ISO
• ایجاد ظرفیت در اعضا، برای اطمینان از اینکه آنها می توانند در بازارهای خود از مشارکت ذینفعان تا انتشار استانداردها خدمت کنند
• جمع آوری، به اشتراک گذاری و ساخت بر روی بهترین شیوه اعضا، برای هدایت تعالی در سراسر سیستم ISO، به عنوان مثال، تقویت همکاری منطقه ای و بهبود شبکه در میان اعضا
• سرمایه گذاری در روابط بین اعضا، برای شناسایی نیازهای جدید در راستای استانداردهای مورد نیاز بازار

استراتژی سازمان جهانی استاندارد ایزو- ISO 2016-2020 – بخش اول

زمانی که جهان موافق است، اتفاقات بزرگ اتفاق می افتد

ایزو یک سازمان بین المللی مستقل و غیر دولتی با عضویت ۱۶۵ سازمان ملی استاندارد است. از طریق اعضای آن،کارشناسان ها گرد هم می آیند و دانش های شان را به اشتراک می گذارند و توسعه استانداردهای داوطلبانه، انضباطی، مبتنی بر رضایتمندی استانداردهای بین المللی را که از نوآوری حمایت می کنند و راه حل هایی برای چالش های جهانی ارائه می دهند را باعث می شوند. ایزو هر کاری را برای پاسخگویی به نیازهای صنعت و ایجاد جذابیت برای صنایع مختلف انجام می دهد، همچنین برای تنظیم کننده گان، مصرف کنندگان، سهامدارن و ذی نفعان نیز جذابیتهایی ایجاد می نماید.
رهبری در زمینه خود و پشتیبانی گسترده اعضای آن، ایزو را دارای یک حکمرانی قدرتمند، با کددهی اصول اخلاقی و استانداردهای توسعه نموده است استراتژی ISO 2016-2020 بر پایه این اصول محکم ساخته شده و طی پنج سال آینده راهنمایی برای سازمانها در تصمیم گیری هایشان خواهد بود.

به طور خاص، این استراتژی به سازمان کمک خواهد کرد که به آینده پاسخگو باشد، در جاهایی؛
• چالش های فنی، اقتصادی، قانونی، محیط زیست، اجتماعی و سیاسی نیاز به بررسی و بهبود مستمر سیستم ISO خواهد داشت.
• مشارکت ذینفعان و چالش های مالکیت معنوی ایزو، به عنوان یک فرصت کلیدی و توامان ریسک برای ISO همچنان ادامه خواهد داشت.

طرح استراتژیک بر شش راهبرد استراتژیک ISO برای دوره ۲۰۱۶-۲۰۲۰ تمرکز دارد. این یک سند زنده است که در آن جهت گیری استراتژیک،برای انعکاس فرضیه های جدید مورد نیاز است. این شش جهت ارتباط و رابطه بین آنها در ادامه نشان داده شده است. استراتژی ISO 2016-2020، همچنین به عنوان پایه ای برای برنامه اقدامات ایزو برای کشورهای در حال توسعه در سال های ۲۰۱۶-۲۰۲۰ خواهد بود، که مسائل مربوط به کار ISO با کشورهای در حال توسعه را مورد توجه قرار می دهد.

شش راهبرد ایزو برای ۲۰۱۶-۲۰۲۰ به هم متصل هستند

۱- توسعه استانداردهای کیفی بالا، از طریق اعضای جهانی ایزو
۲- “مشارکت ذینفعان و شرکای کلیدی
۳- یک بنیاد قوی در توسعه سازمانها و مردم
۴- استفاده از موثر از فناوری
۵- تمرکز بر ارتباطات
و هدف نهایی
۶- استانداردهای ایزو مورد استفاده در همه جا

هدف ISO این است که استانداردهای بین المللی مربوطه که در همه جا مورد استفاده قرار می گیرند، تولید شوند.

برای دوره ۲۰۱۶-۲۰۲۰، “استانداردهای ایزو مورد استفاده در همه جا” به معنی:

• اطمینان از یک مجموعه منسجم و معتبر از استانداردها که به طور موثر توسط صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و مزایای قابل توجهی را برای اقتصادها به ارمغان می آورد
• تولید استانداردهای بین المللی در یک زبان روشن و قابل فهم، آسان برای خواندن و کاربر پسند
• فعال کردن اعضای ISO برای موفقیت در بازارهای خود، ترویج استفاده از استانداردهای ایزو و ارائه محتوای ایزو به مشتریان خود
• افزایش پذیرش استانداردها به عنوان ابزارهای عملکردکسب و کار
• شناسایی و برآورده ساختن نیازهای مشتریان، با تمرکز بر نحوه استفاده از استانداردهای ISO و دسترسی به آنها
• توسعه اطلاعات حمایت کننده ای که استانداردهای بین المللی را بهمراه داشته و اعضای آن می توانند به مشتریان خود در صورت نیاز ارائه دهند
• ارائه مجموعه ای از استانداردهای ارزیابی انطباق بین المللی که قابل اجرا به تمام بخش ها باشد و همه انواع ارزیابی انطباق
که کمک می کنند تا اطمینان حاصل شود که ذینفعان به اجرای استاندارد ها اعتماد دارند
• پیاده سازی سیاست های حفاظت از حقوق مالکیت معنوی که توسط توسعه دهندگان و مشتریان به خوبی شناخته شده و مورد احترام است

.